Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Gunārs Birkerts

Modernists un zemapziņa. Gunāru Birkertu pieminot

Zinu, ka bibliotēka tiks uzcelta, – to arhitekts Gunārs Birkerts teica vienmēr, arī tajos brīžos, kad šķita: Latvijā tikai viņš un Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks vairs tic, ka Latvijas "otrās neatkarības" paaudze spēj valstiski vienoties un nākamības ainavai kā liecību par savu varēšanu un skaistuma izpratni atstāt vēl kādu citu būvi, atskaitot zelta tiltus un triangula bastionus, atšķirībā no pirmās neatkarības paaudzes, kuras zīmes ir Brīvības piemineklis un Brāļu kapi. Birkertam izrādījās taisnība, lai gan no projekta līdz ēkas atklāšanai pagāja ceturtdaļgadsimts, un – kas zina! –, ja pamatakmeni likt būtu paredzēts trīs mēnešus vēlāk, varbūt krīze vispār būtu apturējusi procesu uz nenoteiktu laiku.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāta Gunāra Birkerta personības sala

"Šis krājums ir ļoti svarīgs no daudziem dažādiem aspektiem," par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Mākslas lasītavā atklāto latviešu izcelsmes arhitekta un _Gaismas pils _projekta autora Gunāra Birkerta (1925) personīgo profesionālo bibliotēku teic LNB pārstāve Ingrīda Peldekse un uzsver, ka šis dāvinājums ir ne vien izsmeļošs ieskats arhitekta iedvesmas avotos, bet arī unikāls LNB krājuma papildinājums (daļa no tā ir atrodama brīvpieejā īpašā plauktā).

Gaismas pils kā iespēja

"Lielus talantus pakļaujam diezgan nežēlīgai kritikai, kas bieži vien nav argumentēta," saka Jānis Dripe

Arhitekts Pujāts: Nākotnes nams ierauts demagoģiskās un neproduktīvās diskusijās

15 gadu garumā neizrādot ne mazāko interesi par Nākotnes nams projektu, neliela latviešu arhitektu saujiņa pēkšņi sarosījusies, lai kritizētu leģendāra arhitekta, Amerikas latvieša Gunāra Birkerta okupācijas muzejam dāvināto projektu Nākotnes nams. Ar arhitekti Zaigu Gaili priekšgalā šodien tiek apspriesta projekta lietderība un pat "tehniskā projekta kvalitāte", nemirstībā aizslaukot tūkstošiem ziedotāju devumu un līdz tirgus līmenim nonivilējot projekta mērķi.

Gaismas pils arhitekts Birkerts: Projektēju ar sirdi

Latviešu arhitekta Gunāra Birkerta vairāk nekā divdesmit gadu lolotā Gaismas pils pasaules atzinību izpelnījās jau tad, kad tā vēl nebija uzbūvēta. 1999.gadā tika pieņemta UNESCO rezolūcija Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB)jaunās ēkas būvniecības atbalstam, bet neilgi pēc tam projekts ieguva Amerikas 2000.

Birkerts: Gaismas pils ir ēka dzimtenei

Iespaids ir ļoti labs - tā par pabeigto Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēku saka tās arhitekts Gunārs Birkerts, kurš šajās dienās ieradies dzimtenē. Lai arī ne viegls un garāks, nekā sākumā cerēts, bibliotēkas tapšanas ceļš ir vainagojies ar oficiāliem atklāšanas pasākumiem. Ceturtdien, 28.augustā, notikušajā Novadu dienā sanākušie interesenti labprāt dalījās ar Dienu savās pārdomās par lasīšanas paradumiem un bibliotēkas nozīmi viņu dzīvē.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide