Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Komposts

Ko var kompostēt?

Atkritumu šķirošana ir šķietami vienkārša un par to vairāku gadu garumā runāts un rakstīts tik daudz, ka šķiet – vai gan tur ir palicis vēl kaut kas nezināms, nesaprotams? Šķirojot atkritumus, galvenais ir no sadzīves atkritumiem atdalīt tos atkritumu veidus, kurus iespējams nodot otrreizējai pārstrādei.

Zem lupas – tējas maisiņš

Tējas maisiņš ir ne vien lieks slogs videi, bet arīdzan var izrādīties lieka mikroplastmasas deva gan augsnē, gan tējas krūzē. Analizējot Latvijā nopērkamās tējas, jaunās pētnieces secinājušas, ka ne visi tējas maisiņi tajos izmantoto materiālu salikumu dēļ ir bioloģiski noārdāmi piemājas komposta kaudzē.

LU profesors: Lapas dedzināt nevajag, ir taču kompostēšanas iespējas

LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Vides zinātnes nodaļas vadītājs profesors Māris Kļaviņš uzsver, ka Rīgā putekļus mazinātu ielu mazgāšana pēc ziemas sezonas beigām. Jāatsakās arī no lapu dedzināšanas rudeņos, vismaz pilsētvidē noteikti.

Pašiem savs komposts

Bieži par komposta kaudzi tiek saukta nekārtīga dažādu mēslu čupa vistumšākajā dārza kaktā, cerot, ka tā reiz pārtaps par augsni. Komposta gatavošana tomēr ir sava veida māksla.

Kompostēt, nevis izmest pārtiku atkritumos

Pārtikas atkritumi pieder pie bioloģiski noārdāmo atkritumu grupas. Pie šādiem atkritumiem pieskaita arī virtuves atkritumus un dārzu un parku atkritumus, kā arī bioloģiski noārdāmo plastmasu. Tie ir atkritumi, kurus samērā viegli atgriezt dabas ciklā kompostējot. Ar svarīgu piebildi - ja vien tie ir savākti atsevišķi.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide