Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā -2 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 1. decembris
Emanuels, Arnolds

Pirktspēja

Jaunas labklājības virsotne

Pēdējās nedēļās Latvijā vērojams visai pamanāms ekonomikas atskaišu un prognožu birums, un abos kontekstos ziņas ir visai priecīgas. Tas attiecas gan uz jau esošo sniegumu Latvijas tautsaimniecībā, gan arī uz ekspertu izteiktajām nākotnes prognozēm, kas, lai arī sola ekonomiskā pieauguma palēnināšanos, tomēr augšupeju, un, kas šajā gadījumā nav mazsvarīgi, tas attieksies arī uz iedzīvotāju banku kontu izrakstiem un lielāku banknošu sablīvējumu makos un bikšu kabatās.

Ekonomiste: Straujāk aug ne tikai algas, bet arī pirktspēja

Silstošais darba tirgus un minimālās algas kāpums veicināja vidējās bruto algas jeb algas "uz papīra" pieaugumu šī gada pirmajā ceturksnī. Tā bija 961 eiro, kas ir par 76 eiro jeb 8,6% vairāk nekā gadu iepriekš. Ja šādu izaugsmes tempu būs izdevies noturēt, kas ir ļoti ticams, tad otrajā ceturksnī vidējā bruto alga jau pārsniegs 1000 eiro. Vidējās algas auga pilnīgi visās nozarēs. Pirmajā ceturksnī visstraujākais kāpums bija veselības aprūpē, kas saistāms ar veselības reformas uzsākšanu šī gada sākumā. Divciparu izteiksmē mērāms pieaugums bija vērojams arī, piemēram, būvniecībā, apstrādes rūpniecībā un lauksaimniecībā.

Turīgāki, bet aizvien jūtīgi

Valsts ekonomiskās situācijas uzlabošanās aizvien vairāk jūtama arī iedzīvotāju uzvedībā veikalos. Par to liecina ne tikai statistikas datu apkopojums, bet arī tirdzniecības uzņēmumu veiktie tirgus noskaņojuma pētījumi, kuri liecina par patērētāju noskaņojuma uzlabošanos.

Gašpuitis: Smagnējs pieaugums mazumtirdzniecībā turpinās

Jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums gada laikā ir audzis vien par 1,3%. Pārtikas preču grupā apgrozījums samazinājās par 3,9%, bet nepārtikas preču grupā tas pieauga par 4,6%.Labvēlīgās tendences ekonomikā, kas turpina stiprināt pirktspēju, šogad ļoti vāji atspoguļojas mazumtirdzniecības rādītājos un turpmākā mazumtirdzniecības izaugsme, šķiet, būs ļoti piezemēta.

Švarca: Cilvēkiem ārpus Rīgas nauda ir

Galvenais, lai cilvēkam patīk viņa darbs, tad nebūs būtiski - strādā Rīgā vai ārpus tās, attālums nav šķērslis. Latvijā cilvēkus nereti attur tieši attālums, bet aizdomāsimies par to, ka lielvalstīs daudz strādājošo ik dienu ceļā uz darbu pavada divas un pat vairāk stundu un uztver to kā normu. Mēs Latvijā esam izlutināti! Mums šķiet, ja ceļā uz darbu nepietiek ar pusstundu, tad tas jau ir pārāk tālu.

Veikalos palielinājies pieprasījums pēc sāls un etiķa

Rimi un Supernetto veikalos palielinājies pieprasījums pēc precēm konservēšanai. Salīdzinot ar šo pašu periodu pērn, šogad burkas, vāciņi, kā arī maisiņi un kastītes produktu saldēšanai pirktas divas reizes vairāk. Savukārt etiķis, salīdzinot ar augusta pirmo nedēļu, pirkts par aptuveni 300% vairāk, turklāt sāls pārdošanas apjomi Rimi veikalos palielinājušies par aptuveni 200%, portālu Diena.lv informēja SIA Rimi Latvia pārstāve Laura Podskočija.

Strašuna: Privātajā sektorā strādājošajiem pirktspēja aug

2012. gada 1.ceturksnī vidēja bruto alga ir pieaugusi par 3.7% - par 4.2% privātajā sektorā un par 3.1% sabiedriskajā sektorā. Reālā neto alga, proti, alga pēc nodokļiem, ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu, bija par 0.3% lielāka nekā pērn 1.ceturksnī. Tomēr pirktspēja uzlabojās tikai privātajā sektorā strādājošajiem par aptuveni 1%, kamēr sabiedriskajā sektorā tā vēl arvien nedaudz krita, norāda Swedbank galvenā ekonomiste Lija Strašuna.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide