Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Populisms

Centrāleiropas mēri cīnās pret populismu

Četrās Centrāleiropas valstīs – Ungārijā, Polijā, Čehijā un Slovākijā – pēdējos gados pie varas ir nostiprinājušies labējie un kreisie populisti. Tā sauktā Višegrādas četrinieka valstu valdības regulāri ir izpelnījušās Eiropas Savienības (ES) kritiku par likuma varas, vārda brīvības un demokrātijas ierobežošanu.

Pētījums: Populistiski uzskati un sazvērestības teorijas iet roku rokā

Aizvadītajā nedēļā britu medijs The Guardian publiskoja vērienīgas aptaujas The YouGov-Cambridge Globalism Project rezultātus. Analizējot aptaujā iegūtos datus, atklāta korelācija - cilvēki ar spēcīgu populistisku attieksmi un uzskatiem biežāk arī tic sazvērestības teorijām, kuras pierādījumos balstīta zinātne noraida.

Eiroskeptiskā populisma gads?

Aizvadītais gads ieies Eiropas Savienības (ES) vēsturē ar faktu, ka tā arī nepiepildījās pesimistu bažas par eiroskeptiķu iespējamo nākšanu pie varas vairākās nozīmīgās ES dalībvalstīs. Tajā pašā laikā eiroskeptiķi ir zaudējuši dažas kaujas, bet ne karu.

Pētniece: Latvijas politikā populisms nav izplatīts un veiksmīgs

Par spīti sabiedrībā valdošajam uzskatam, Latvijas politikā populisms nav bijis pārlieku izplatīts un veiksmīgs, piektdien grāmatas The Rise of Populism: Lessons for the European Union and the United States of America prezentācijā norādīja LU Sociālo un politisko pētījumu institūta pētniece Ilze Balcere, kamēr grāmatas līdzautors eiroparlamentārietis Artis Pabriks (Vienotība) skaidroja, ka politika bez nelielas populisma devas nevar eksistēt.

Zaļais populisms maldina klientus

Videi draudzīgs, ekoloģisks, bioloģisks – šie un līdzīgi apzīmējumi uz zaļās izvēles cienītāju maciņiem mēdz iedarboties gluži kā frāze "Sezam, atveries!".

Itālijas populisti varētu apsvērt izstāšanos no NATO

Itālijas populistiskā Pieczvaigžņu kustība (M5S), kas aptaujās izvirzījusies vadībā, otrdien paziņojusi, ka varētu pieprasīt valsts izstāšanos no NATO, ja alianse netiks reformēta un neievēros neiejaukšanās politiku.

Nīderlandieši noraida Vildersa "patriotu pavasari"

Nīderlandieši ir nokārtojuši populisma pārbaudījumu. Aptuveni šādi politikas analītiķi īsumā raksturojuši šonedēļ notikušo Nīderlandes parlamenta apakšpalātas vēlēšanu iznākumu. Tajās lielāko vēlētāju balsu skaitu saņēmusi pašreizējā premjerministra Marka Rites vadītā centriski labējā Tautas partija brīvībai un demokrātijai (VVD). Labus panākumus guvušas arī citas liberālās un Eiropas Savienību (ES) atbalstošās partijas, ar kurām Ritem būs jāvienojas par nākamās valdības izveidi. Vēlēšanu rezultāti ir sarūgtinājums galēji labējam politiķim Gērtam Vildersam, kura vadītā Brīvības partija (PVV) vēl neilgi pirms vēlēšanām aptaujās apsteidza VDD.

Tariks, kurš noteica diagnozi Latvijai

Aizvadīto politikā mēdz dēvēt par gadu, kad pāri valstīm vēlās populisma vilnis. Jaunais gads, kad vēlēsim pašvaldības, un tam sekojošais Saeimas vēlēšanu gads parādīs, ko un vai šis vilnis aizskalos vai atnesīs Latvijā.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide