Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņas

Latvijas jaunie mākslinieki uzvar starptautiskajā laikmetīgās mākslas biennālē Eiropas jaunrade

11. oktobrī Parīzes piepilsētas Monrūžas galerijā Le Beffroi Eiropas mākslas profesionāļi atklāja Starptautisko laikmetīgās mākslas biennāli Eiropas jaunrade (JCE. Jeune Création Européenne) 2019–2021_, kurā divas no trim Grand Prix balvām ieguva Latvijas jaunās mākslinieces – multimediju māksliniece Santa France un fotogrāfe Annemarija Gulbe. Trešo Grand Prix balvu saņēma dāņu videomāksliniece Līsela Buriša, kā arī speciālo balvu ieguva Dānijas delegācijas pārstāve Nata Bloka Gregersena, informēja Latvijas delegācijas pārstāve.

Izziņota festivāla Zemlika bezmaksas pasākumu programma

Mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls Zemlika līdzās koncertprogrammai 18. un 19. oktobrī Durbē piedāvās arī vairākus bezmaksas pasākumus – vizuālās mākslas izstādi, performanci, teātra izrādi un kino, ziņoja festivāla pārstāvji.

2020. gada valsts budžets KM atbildības jomās – 180 miljoni eiro

Valdība piektdien, 11. oktobrī, apstiprināja 2020. gada valsts budžetu. Kultūras ministrijas (KM) atbildības jomām - kultūrpolitikas un kultūrizglītības, sabiedrības integrācijas un mediju politikas īstenošanai - nākamajā gadā paredzot 180 038 642 eiro. Kultūras nozaru politikas īstenošanai un kultūrizglītībai atvēlēti 175 389 894 eiro, sabiedrības saliedētības pasākumu īstenošanai – 3 334 030 eiro, savukārt mediju politikai - 1 314 718 eiro, informēja KM pārstāve Lita Kokale.

Sākusies pieteikšanās konkursam Supernova

Sākusies pieteikšanās Latvijas Televīzijas autoru un izpildītāju konkursa Supernova sestajai sezonai. Supernova 2020 uzvarētājs iegūs iespēju piedalīties 65. starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā, kas nākamā gada maijā notiks Nīderlandes pilsētā Roterdamā. Dziesmas iespējams pieteikt līdz 20. novembrim, ziņoja konkursa pārstāvji.

Šomēnes ciklā Deja domā par dokumentālo horeogrāfiju un protesta ķermeni

Oktobrī Latvijas Dejas informācijas centrs aicina uz diviem pasākumiem ciklā Deja domā. Pirmdien, 21. oktobrī, gaidāma horeogrāfes Fionas Milvordas (Apvienotā Karaliste) meistarklase, kā arī saruna par dokumentālo deju ar horeogrāfes Kristīnes Brīniņas (Latvija) un pētnieces Anastasijas Prošutinskas (Krievija) dalību. Savukārt trešdien, 23. oktobrī, notiks radošā darbnīca ar horeogrāfi Tatjanu Čižikovu (Krievija).

Aicina skolēnus apmeklēt operas Suitu sāga pirmizrādes

5. novembrī pulksten 10, 11.30 un 13 Liepājas koncertzālē Lielais dzintars Liepājas Simfoniskais orķestris aicina skolēnus kopā ar skolotājiem būt pirmajiem, kas atklāj pilnu operas spēku Lielajā dzintarā – Riharda Dubras operu Suitu sāga vēl pirms oficiālās pasaules pirmizrādes. Tā būs pirmā reize, kad tiek pirmatskaņots Liepājas Simfoniskā orķestra izlolots un pasūtināts opermākslas darbs, kura darbības pamatā ir reāli vēsturiski notikumi tepat Kurzemē pirms 400 gadiem.

Upes brīze arhitektūrā © DIENA

Gada balvu Rīgas arhitektūrā ir ieguvusi daudzdzīvokļu ēka River Breeze Residence Kuģu ielā 28 (Daugavas krastā) «par līdzsvaru starp privāto un publisko ārtelpu ekskluzīvā un inovatīvā mājokļu projektā». Tās autoru vidū ir arhitekti Ventis Didrihsons, Kaspars Lauga, Ivo Kalvelis, Līva Banka, Alise Jēkabsone, projekta vadītājs Andris Gudiņš, ainavu arhitekti Helēna Gūtmane, Māris Bušs un ainavu tehniķe Ruta Tobiesa.

Pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma par brāļiem Žagariem(5)

16. oktobrī koncertzālē Cēsis un 18. oktobrī LTV1 ēterā pirmizrādi piedzīvos Latvijas Televīzijas jaunākā dokumentālā filma Žagari. Scenārija autores Henrietas Verhoustinskas un režisores Zitas Kaminskas kopdarba ass ir abu brāļu savstarpējā mīlestība un teju neticamā atšķirīgo personību saskaņa, informēja LTV pārstāve.

Zināmi apbalvojuma Kilograms kultūras 2019 rudens balsojuma rezultāti(1)

4. oktobra pusnaktī noslēdzās Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā Kilograms kultūras 2019 rudens balsojums. Skatītājiem un klausītājiem bija iespēja balsot par darbiem astoņās kategorijās, un finālam tika izvirzīts viens darbs katrā kategorijā – tas, kas saņēmis lielāko kultūras baudītāju atbalstu. Rudens balsojumā bija iespējams balsot par darbiem, kas tapuši vai iznākuši laika periodā no šī gada maija līdz augustam.

Izstāžu zālē Arsenāls norisināsies sarunas un performances vakars par Konceptuālās arhitektūras skolas iniciatīvu

10. oktobrī plkst. 18 LNMM izstāžu zālē Arsenāls notiks sarunas un performances vakars, kas veidots, lai informētu par jaunas iniciatīvas uzsākšanu Latvijas Mākslas akadēmijas paspārnē, uzsākot darbu pie jauna arhitektūras studiju virziena izveides. Pasākumā viens no idejas autoriem Austris Mailītis ar saviem domubiedriem apspriedīs konceptuālās arhitektūras skolas ideju, iniciatīvas izcelšanos un nepieciešamību.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs apskatāma izstāde par Lielbritānijas atbalstu Latvijai 1918.–1920. gadā(1)

16. oktobrī plkst. 16 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ātrijā (1. stāvā) tiks atklāta izstāde Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā. Tā tapusi sadarbībā ar vēsturniekiem un atmiņas institūcijām Latvijā un Lielbritānijā, un sniegs bagātīgu ieskatu agrāk neredzētos foto materiālos par diplomātijas un militāro vēsturi, Latvijas Neatkarības karu, kā arī britu un latviešu karavīru ikdienas gaitām, ziņoja LNB sabiedrisko attiecību vadītājs Augusts Zilberts.

Satori aicina diskutēt par ziedošanas kultūru Latvijā(2)

Interneta žurnāls Satori sāk kampaņu Bez upura nav uzvaras, kurā aicina diskutēt par ziedošanas kultūru Latvijā kā nepieciešamu pilsoniskās atbildības izpausmi. Kampaņas centrālais notikums ir priekšlasījumi un publiska diskusija Birojnīcā 8. oktobrī plkst. 19.00. Paralēli tam Satori vāc ziedojumus žurnāla darbības uzturēšanai, informēja biedrības Ascendum pārstāvji.

Miris Marks Zaharovs(2)

Pēc ilgstošas slimības 85 gadu vecumā miris izcilais Krievijas teātra un kino režisors Marks Zaharovs.