Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņas

Jaunā Rīgas teātra būvniecība tiks atsākta jūnijā(1)

Pēc finansējuma apstiprināšanas valdībā, VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) slēdz līgumu ar iepirkuma uzvarētāju piegādātāju apvienību SBSC Jaunā Rīgas teātra (JRT) vēsturiskās ēkas pārbūvei, lai īstenotu Eiropas līmeņa teātra ieceri. Pēc būvatļaujas pārreģistrēšanas, darbi būvlaukumā Lāčplēša ielā 25, Rīgā atsāksies jūnijā, informēja VNĪ valdes loceklis Jānis Ivanovskis-Pigits.

Sācies Kilograms kultūras 2020 pavasara balsojums

Pirmdien, 11. maijā, sācies Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā Kilograms kultūras 2020 pavasara balsojums. Tāpat kā pērn, arī šogad balvas nominantus skatītāji un klausītāji izvirzīs trijos balsojumos, informēja Latvijas Televīzijas pārstāvji.

Jaunais pieaugušais. Latvijas Kultūras akadēmija sāk atzīmēt savu trīsdesmit gadu jubileju © DIENA

"Svinot Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) trīsdesmitgadi, mēs vēlamies runāt par tās īpašo vietu Latvijas kultūras vidē, Latvijas izglītības, un jo īpaši kultūrizglītības, sistēmā. Tāpat kā cilvēku jubilejās, arī LKA savā trīsdesmitajā gadskārtā vēlas uzsvērt savu unikalitāti, ko nosaka tās dzimšana reizē ar Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu," apaļās jubilejas priekšvakarā sarunā ar laikrakstu Diena saka LKA profesore Anda Laķe.

Nodibināta Pašnodarbināto mūziķu biedrība(1)

Pandēmijas radītie ierobežojumi mudinājuši izveidot Pašnodarbināto mūziķu biedrību, kas turpmāk varētu kalpot par vienotu un saliedētu mūziķu ruporu, akcentējot šī brīža problēmas un domājot par nozares attīstību nākotnē, informēja biedrības pārstāvji.

Latvijas Kultūras akadēmijas 30 gadu svinības sāksies ar vērienīgu tiešsaistes festivālu

No 11. līdz 15. maijam, atklājot Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) 30. jubilejas gada svinības, norisināsies digitālais festivāls, kas prezentēs LKA studējošo pētniecisko un radošo veikumu gan normalitātes, gan karantīnas apstākļos, rosinot refleksiju par krīzes provocētajām izmaiņām kultūrvidē un radošajos procesos, informēja LKA pārstāve Aija Lūse.

Satori un Katrīna Neiburga aicina baudīt Prāta spa

Interneta žurnāls Satori kopā ar mākslinieci Katrīnu Neiburgu 7. maijā tiešraidē rīko Prāta spa – restorānā Neiburgs iesāktās pasākumu sērijas turpinājumu digitālā vidē, informēja pasākuma rīkotāji.

Dziesmas Tavs karogs videoklipa veidošanā iesaistījušies vairāk nekā 1100 cilvēku no visas Latvijas(2)

Lai gan XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir pārcelti uz nākamo gadu, visa Latvija tos digitāli ieskandināja dziesmas Tavs karogs videoklipa pirmizrādē 4. maijā. Dziesmu Tavs karogs ir radījuši Renārs Kaupers un Jānis Aišpurs. Tai ir tapis īpašs videoklips, kuru filmēja režisors Dzintars Dreibergs, savukārt tā veidošanā piedalījušies vairāk nekā 1100 cilvēku no visas Latvijas.

Siguldas devons ieaicina dabā, mūzikā, mākslinieku darbnīcās © DIENA

Šajā laikā kultūras cilvēki atrod veidus, kā satikties ar kultūras baudītājiem attālināti, turklāt šādas tikšanās organizē ne vien galvaspilsētas, bet arī reģionu aktīvisti. Piemēram, kultūras centrs Siguldas devons izveidojis muzikālus sveicienus dabā un nu virtuāli viesojas mākslinieku darbnīcās.

Satversmes sapulces deputāta mazmazdēls uzdāvina muzejam vēsturisku fotogrāfiju(6)

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs Satversmes sapulces sasaukšanas 100. gadadienā saņēmis nozīmīgu dāvinājumu – Satversmes sapulces deputāta un tās sekretāra Roberta Ivanova (1883-1954) ģimene uzdāvinājusi Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam oriģinālu lielformāta fotogrāfiju ar Satversmes sapulces sēdes kopskatu, kas uzņemta 1921. gada 28. janvārī, informēja Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietnieks zinātniskajā darbā Toms Ķikuts.

Dace Melbārde aicina kultūras darbiniekus piedalīties bezmaksas mācību semināros tiešsaistē

Ar mērķi veicināt kultūras darbinieku tālākizglītību, motivēt pārmaiņu laikā turpināt īstenot iesāktos projektus un uzsākt jaunus, izmantojot digitālās vides piedāvātās iespējas, kā arī uzturēt aktīvu dialogu, labas prakses apmaiņu un saziņu profesionāļu starpā Covid-19 krīzes laikā, Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde (NA) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru piedāvā kultūras darbiniekiem bezmaksas tiešsaistes semināru ciklu, informēja deputātes biroja pārstāve Linda Bērziņa.

Ar mazā pirkstiņa ārmalu. Tiek atjaunots Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles gailis © DIENA(4)

Rīga, Rīga, daudzināta,/ Kāda tāda Rīga bija?/ Valnis valnī, tornis tornī,/ Pašā galā zelta gailis – Raiņa dramatiskajā poēmā Daugava (1919) Vecmāmiņai pierakstītie vārdi atgādina par šo pilsētas panorāmas neatņemamo sastāvdaļu. Jau 1612. gadā tipogrāfa Nikolaja Mollīna iespiestajā gravīrā ir redzams Rīgas Doma gailis, Svētā Pētera baznīcas gailis un Svētā Jēkaba katedrāles gailis, kurš pēdējo reizi ir ticis atjaunots 1982. gadā. Šī gada aprīļa beigās tas ir nolaidies no 91,64 metrus augstās torņa smailes uz zemes, lai uzpucētu savas spalvas. To šajās dienās veic a/s Būvuzņēmums Restaurators speciālisti.

Vairāk nekā 130 kultūras ministru apliecina nepieciešamību atbalstīt kultūras nozari krīzes laikā

Lai dalītos līdzšinējā pieredzē par Covid-19 ietekmi dažādās kultūras jomās, tostarp, kultūras mantojuma saglabāšanā un radošajās industrijās, un formulētu kopīgus risinājumus īstermiņā un ilgtermiņā nacionālā, reģionālā un globālā līmenī, vairāk nekā 130 valstu kultūras ministru 23. aprīlī tikās UNESCO rīkotā virtuālā sanāksmē. Sanāksmē piedalījās arī Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA), informēja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas komunikācijas konsultante Kitija Balcare.