Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Tuvie austrumi

ANO komisija: Izraēlas karavīri Gazas joslā varētu būt pastrādājuši kara noziegumus © DIENA(3)

ANO Cilvēktiesību padomes pērn izveidotā neatkarīgās izmeklēšanas komisija secinājusi, ka ir pamats runāt par iespējamiem kara noziegumiem Gazas joslā, proti, ka atsevišķu Izraēlas karavīru rīcība, atklājot uguni pa palestīniešu protestētājiem, bijusi nepamatota un var tikt traktēta kā kara noziegums. Komisija secinājusi, ka pie Izraēlas un Gazas joslas robežas žoga, nogalināti 189 palestīnieši, bet vēl vairāk nekā 6,1 tūkstotis ievainoti, ziņo The Guardian.

ANO: Liecības norāda uz Izraēlas noziegumiem pret cilvēci Gazas protestu laikā

Ir liecības, kas norāda uz Izraēlas drošības spēku pastrādātiem nopietniem un sistemātiskiem cilvēktiesību pārkāpumiem pērn Gazas joslā līdzās robežai ar Izraēlu notikušo plašo protestu gaitā, kad 189 palestīniešu protestētāji tika nogalināti un 9204 cilvēki ievainoti, ceturtdien paziņoja ANO izmeklētāji.

Izraēla veikusi uzlidojumu Hamas pozīcijām Gazas joslā

Izraēlas kara aviācijas reaktīvie iznīcinātāji trešdienas vakarā veikuši uzlidojumu palestīniešu kustības Hamas pozīcijām Gazas joslā, pavēstīja palestīniešu Vidusjūras piekrastes anklāvā valdošās partijas drošības jomas avoti.

ASV atstās Sīrijā apmēram 400 karavīru(6)

ASV Baltā nama administrācija piektdien precizēja, ka paturēs Sīrijā apmēram 400 amerikāņu karavīru pēc tam, kad lielākoties būs īstenota ASV bruņoto spēku izvešana no šīs valsts.

Islāma valsts pēdējais bastions Sīrijā aplenkts © DIENA(5)

Kurdu vadītie spēki ir aplenkuši teroristu grupējuma Islāma valsts (IV) pēdējo kontrolēto anklāvu Sīrijas austrumos, taču nav zināms, cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai pilnībā atkarotu no džihādistiem teritoriju, jo tajā ir iestrēguši simtiem civiliedzīvotāju. ASV atbalstīto Sīrijas Demokrātisko spēku (SDS) pārstāvji brīdina, ka arī pēc tam, kad būs kritis IV pēdējais bastions Sīrijas austrumos, grupējums joprojām būs bīstams. Arī aizejošais ASV Bruņoto spēku virspavēlniecības vadītājs ģenerālis Džozefs Votels ir izteicies, ka ar to cīņa pret IV nebeigsies. ASV prezidents Donalds Tramps ir pavēlējis visdrīzākajā laikā izvest no Sīrijas tur dislocēto amerikāņu karaspēku.

Kabula pieprasa vietu sarunās ar Taliban © DIENA(7)

Pirms gada ASV prezidents Donalds Tramps noraidīja iespēju, ka Vašingtona varētu runāt ar radikālo grupējumu Taliban, pret ko amerikāņi Afganistānā karo jau gandrīz 18 gadu. Taču nupat ASV valdība piedalījās sarunās ar Taliban, pēc kurām abas puses paziņoja, ka ir vienojušās par centieniem nodibināt ilgstošu mieru Afganistānā. Pagājušajā nedēļā Maskavā tikās talibi un ietekmīgi afgāņu politiķi, kas nestrādā Afganistānas prezidenta Ašrafa Gani valdībā. Neiekļaušanu sarunās Afganistānas valdība uzskata par mēģinājumu sagrābt varu valstī.

Kurdi nezina, ko darīt ar ārvalstu džihādistiem © DIENA(8)

Pēc tam, kad 2011. gadā Sīrijā sākās pilsoņu karš, valstī ieradās tūkstošiem ārvalstnieku, lai piebiedrotos dažādiem džihādistu grupējumiem, kas izmantoja apkārt valdošo haosu, lai iegūtu kontroli pār daļu no teritorijas. Dažus gadus vēlāk daļa no šiem grupējumiem zvērēja uzticību teroristiskajai organizācijai Islāma valsts (IV), kas pasludināja kalifātu plašā teritorijā Sīrijā un Irākā.