Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus
Rīgā +7 °C
Smidzinošs lietus
Otrdiena, 18. februāris
Kintija, Kora

Tuvie austrumi

Palestīnieši atsauc sūtņus no četrām ES valstīm

Palestīniešu pašpārvalde atsaukusi sūtņus no Rumānijas, Čehijas, Ungārijas un Austrijas, jo šo valstu vēstnieki piedalījušies izraēliešu pieņemšanā par godu ASV vēstniecības pārcelšanai uz Jeruzalemi, trešdien pavēstīja palestīniešu administrācijas Ārlietu ministrija. Šo ES valstu sūtņus apmeklējuši pieņemšanu dienu pirms ASV vēstniecības atklāšanas, teikts paziņojumā.

Saasinās vardarbība palestīniešu teritorijās © DIENA(5)

Sadursmes starp palestīniešiem un Izraēlas drošības spēkiem turpinājās arī otrdien, kad Gazas joslā apbedīja daļu no 58 pirmdien protestu laikā nogalinātajiem palestīniešiem. Viņi piedalījās demonstrācijās pret ASV vēstniecības atklāšanu Jeruzalemē, kuras austrumu daļu palestīnieši redz kā savas nākotnes valsts galvaspilsētu. Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu taisnojās, ka ebreju karavīri bijuši spiesti atklāt uguni uz protestētājiem, lai aizsargātu savas valsts robežu. Gazā valdošā radikālā kustība Hamas ir solījusi atriebties par nogalinātajiem palestīniešiem.

Irānas ministram bijusi konstruktīva tikšanās ar Mogerīni par kodolvienošanos

Irānas ārlietu ministrs Mohamads Džavads Zarifs otrdien paziņoja, ka viņam bijusi "ļoti laba un konstruktīva" tikšanās arī Eiropas Savienības (ES) augsto ārlietu pārstāvi Federiku Mogerīni, ES turpinot centienus nosargāt pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanos, no kuras ASV pagājušajā nedēļā izstājās.

ANO izsakās skarbi par Izraēlas armijas rīcību Gazas joslā(24)

Šķiet, ka visi Gazas joslā protestējošie palestīnieši "atbilst tam", ka viņus drīkst nošaut Izraēlas armijas karavīri, neraugoties uz to, vai protestētāji rada tiešus draudus, otrdien pavēstīja ANO cilvēktiesību biroja pārstāvis sakariem ar presi Rūperts Kolvils.

Sadursmēs pie Gazas joslas robežas upuru skaits aug - jau 52 nogalinātie(7)

Protestētāju un Izraēlas spēku sadursmēs uz Gazas joslas un Izraēlas robežas nogalināti 52 palestīnieši un vairāk nekā 900 ievainoti, paziņojusi Gazas joslas Veselības ministrija. Tas ir lielākais vienā dienā nogalināto palestīniešu skaits kopš 2014. gadā notikušā kara starp Izraēlu un grupējumu Hamas, kas kontrolē Gazas joslu. Sadursmes izcēlušās piecos punktos gar Gazas joslas robežu.

ASV atklāj Trampa solīto vēstniecību Jeruzalemē © DIENA(7)

Ap 800 viesu klātbūtnē īpašā ceremonijā šodien Jeruzalemē ASV atklāj savu vēstniecību Izraēlā, kas oficiāli turp tiek pārvietota no Telavivas. Izraēla uzskata šo simbolisko, bet pēc Tuvo Austrumu ekspertu domām potenciāli bīstamas konsekvences izraisošo soli par triumfu. Palestīnieši un Izraēlas musulmaņu kaimiņvalstis to nosoda un brīdina par iespējamu vardarbības eskalāciju. Lielākā daļa pasaules valstu, ieskaitot ASV lielākos sabiedrotos Eiropā, šo soli neatbalsta un negrasās sekot ASV piemēram.

Irākieši balsos pirmo reizi kopš Islāma valsts sakāves © DIENA

Vardarbības un ekonomisko problēmu nomocītās Irākas iedzīvotāji sestdien dosies pie balsošanas urnām, lai izraudzītos nacionālā parlamenta locekļus, kuri savukārt ievēlēs prezidentu un premjerministru. Šīs būs pirmās vēlēšanas kopš Irākas valdības pasludinātās uzvaras pār teroristisko grupējumu Islāma valsts (IV) pagājušā gada beigās. Irākieši cer, ka nākamā valdība spēs nodrošināt sen kāroto nācijas vienotību, stabilitāti un ekonomisko uzplaukumu.