Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Klajā nāk Osipa Mandelštama dzejas izlase

Izdevniecība Neputns bilingvālajā samta dzejas sērijā laidusi klajā krievu dzejnieka Osipa Mandelštama (1891–1938) dzejas izlasi Dzeja / Стихи. To sastādījis un atdzejojis Einārs Pelšs. Redaktors – Jānis Elsbergs, informēja izdevniecības pārstāvji.

"20. gadsimtā Mandelštama balsi izdzirdēja daudzi, un daudziem tā kļuva par kamertoni – gan Paulam Cēlanam, gan Josifam Brodskim, kurš par viņu rakstīja: "…šī nervozā, augstā, tīrā balss, piesātināta ar mīlestību, drausmām, atmiņu, kultūru, ticību, – balss, trīsoša varbūt kā sērkociņš, kas deg drēgnā vējā, taču pilnīgi nenodzēšams."" Tā grāmatas priekšvārdā raksta literatūrzinātnieks Aleksandrs Zapoļs.

Kā vienu no Mandelštama galvenajām pazīmēm Zapoļs min viņa pārsteidzošo dažādību, tomēr vienlaikus –  tikpat pārsteidzošo viengabalainību. "Viņš ir tik ļoti dažāds, ka bieži runā absolūti pretī pats sev." Arī krājuma redaktors Jānis Elsbergs piekrīt, ka "Osips Mandelštams nudien ir satriecoši dažāds. Taču viens ir skaidrs: ar savu šķietamo greizumu un pretrunīgumu viņš ir unikāli aptvēris 20. gadsimta greizumu, skarbumu, cinismu – ne tikai no vispārpolitiskā aspekta, bet arī, kā tas plosīja mākslas un pasaules izpratnes kritērijus un, protams, cilvēku dzīves. Par dažiem Staļina laika dzejoļiem var teikt: viņš izdarīja pašnāvību, lai paliktu poētiski, politiski un cilvēciski patiess. Nav brīnums, ka viņu par savu augstāko autoritāti uzskatīja tādi pēckara dzejas grandi kā Josifs Brodskis, Konstantīns Kavafis, Toms Venclova."

Gandrīz visus izlases dzejoļus atdzejojis Einārs Pelšs. Par viņa veikumu Jānis Elsbergs saka: "Šī grāmata, hronoloģiski kārtota Mandelštama dzejas izlase no visiem viņa daiļrades periodiem, ir arī līdz šim grūtākais uzdevums, ko sev uzlicis atdzejotājs Einārs Pelšs, – autora valodas bagātība, formas smalkums, satura daudzslāņainība ir teju "neiespējamā misija". Manuprāt, Einārs pierāda, ka neiespējami tomēr nav."

Grāmatu var iegādāties Neputna galerijā Tērbatas ielā 49/51, www.neputns.lv un labākajās Latvijas grāmatnīcās.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja