Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Andreja Upīša muzejā notiks saruna par Vizmu Belševicu un filmu Bille

Ceturtdien, 29. martā, plkst. 18 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā notiks saruna par izcilo dzejnieci un rakstnieci Vizmu Belševicu un jauno latviešu spēlfilmu Bille, kas ir tapusi pēc Belševicas slavenās triloģijas pirmās daļas motīviem, informēja muzeja pārstāvis Arturs Skutelis.

Sarunā piedalīsies filmas režisore Ināra Kolmane un Vizmas Belševicas dēls – dzejnieks Jānis Elsbergs, sarunu vadīs muzeja pārstāvis Arturs Skutelis.

Vizma Belševica (1931–2005) ir viena no spilgtākajām balsīm 20. gadsimta otrās puses latviešu literatūrā. Viņas 1969. gadā izdotais dzejoļu krājums Gadu gredzeni kļūst par svarīgu notikumu latviešu kultūras dzīvē, un pēc tā izdošanas pret Belševicu asi vēršas kritika – padomju varai nav pieņemami vairāki krājuma dzejoļi, kas veltīti vēstures tematikai, it sevišķi noslēguma darbs Indriķa Latvieša piezīmes uz Livonijas hronikas malām, kurā aiz sižetiskā apraksta par krustnešu iebrukumu varēja saskatīt līdzības ar padomju okupāciju. Krājums Gadu gredzeni ir iekļauts Latvijas Kultūras kanonā. Pēc valsts neatkarības atjaunošanas tiek publicēta triloģija Bille (1992–1999), par kuru rakstniece saņem Kārļa Goppera fonda balvu (1993) un Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu (1997). Vairāki Belševicas darbi ir tulkoti svešvalodās. 1994. gadā rakstniece apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, 2002. gadā saņem Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu literatūrā. Vairākas reizes Belševicu izvirza Nobela prēmijai literatūrā.

Šīgada 20. aprīlī Latvijas kinoteātros sāks izrādīt režisores Ināras Kolmanes pilnmetrāžas spēlfilmu, vienu no Latvijas simtgades filmām – Billi. Tā bez izskaistinājumiem vēsta par cilvēkbērna dzīvi un izaicinājumiem 20. gadsimta 30. gadu Latvijā – nesaņemtā mīlestība ģimenē, grūtības iederēties apkārtējā sabiedrībā, apziņa, ka esi savādāka, nespēj atņemt Billei sapņus, viņa nelokās un nelūst, bet atrod pati savu ceļu. Filmas Bille radošās grupas pamatsastāvu veido scenārija autori Arvis Kolmanis un Evita Sniedze, režisore Ināra Kolmane, operators Jurģis Kmins, māksliniece Ieva Romanova. Vairāk par filmu var uzzināt šeit: http://facebook.com/BilleTheFilm.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Festivāla Positivus izlase. Balzams mūsu ausīm

Festivāla Positivus plašajā aktuālās pašmāju mūzikas piedāvājumā pievērsiet uzmanību daudzpusīgā repera anša, novatoriskā trio Ezeri un rokgrupas The Mary Jane koncertiem.

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja