Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Mūžībā aizgājusi literatūrzinātniece Inta Čaklā (06.01.1941.–18.02.2016.)

18. februāra pēcpusdienā plkst. 16.35 pēc straujas, grūtas slimības mūžībā aizgāja Inta Čaklā - gudra, smalka literatūrzinātniece un dzejas kritiķe.

Gudra, skaista un gaiša Inta bija ne tikai literatūrā, tāda viņa bija arī ikdienā. Dzīve viņu tiešām neloloja, taču nespēja izdzēst ne atvērtību pret līdzcilvēkiem, ne padarīt rūgtu, nīgru, ne aizkost viņas jēra maigo dvēseli. Inta nesa sevī pareizās proporcijās saskaņotu maigumu, līdzsvaru un stoicismu. Nelokāmu kā literatūrā, tā dzīvē.

Viena audzinādama trīs bērnus (izaudzinot par krietniem latviešiem), viņa spēja sastrādāt kalnus literatūrā: izveidot E. Ādamsona, V. Grēviņa izlases ar priekšvārdu, sastādīt un komentēt F. Bārdas, V. Belševicas, K. Skujenieka Rakstus, apceru krājumu par Ziedoni, regulāri recenzēt jauniznākušās dzejas grāmatas, piedalīties literārās diskusijās, izrediģēt milzumu manuskriptu. Vēl pēdējā gadā, kad vairs nejutās spēka pilna, viņa nolasīja divus interesantus, izslīpētus referātus par A. Dagdas un J. Rokpeļņa dzeju. To visu viņa veica rimtā garā, nekad un nekur neizvirzīdama sevi priekšplānā, nevienā situācijā nepaceldama balsi. Domāju, šo pēdējo - nepacelto balsi - jo augstu vērtēja Riekstiņa Enciklopēdijas, Literatūras un Mākslas, Liesmas, Nordik mūžam burbuļojošo redakciju kaismīgie kolēģi, kas nebūt nenozīmē, ka viņa būtu klusējusi brīžos, kad aizstāvami principi. Nē, Inta runāja, ja redzēja, ka tam būs jēga, klusēja, ja jautājums iegriezās bezcerībā, kur smalki klusā ironija, humors vairs neko neglābj. Vārdu taupība - tāds bija viņas stils, un teikto apstiprina Intas grāmata Kas dzīvo vārdos (2013).

Esam zaudējuši ļoti labu cilvēku, erudītu kolēģi, patiesu dāmu, kura staroja nomierinošu gaismu; tā plūda pat slimības gultā, izņemot pāris pēdējās dienas, kad apziņa miglojās. To, ka mums Tevis trūks, ir lieki teikt - tā būs. Lai viegls Tev, Intuk, ceļš pie Dieva, uz kuru paļāvies.

Rakstnieku savienības vārdā Anda Kubuliņa

Atvadīšanās - 22. februārī plkst. 13 Krematorijas Lielajā zālē.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai uzticies Latvijas tirgū strādājošajām bankām?

Kopā nobalsojuši: 85

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja