Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

LNB atklās Haralda Vecvagara foto izstādi Portrets

9. novembrī plkst. 16 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē tiks atklāta Haralda Vecvagara fotogrāfiju izstāde Portrets, informēja bibliotēkas pārstāvis Augusts Zilberts.

Izstādi veido 58 dokumentālas fotogrāfijas ar tādiem Latvijas Televīzijas raidījuma Vakara intervija varoņiem kā Vāclavs Havels, Mariss Jansons, Pjotrs Vails, Otars Joseliani, Regīna Ezera, kuras operators Haralds Vecvagars uzņēmis laika posmā no 2000. līdz 2007. gadam.

Melnbaltos foto autors radījis, iedvesmojoties no franču fotogrāfa Anrī Kartjē Bresona, kas atspoguļo personu psiholoģiskos portretus. H. Vecvagaram tas ir intīmais portrets foto mākslā, kur interjers un ietērps kļūst maznozīmīgi – galvenā uzmanība tiek pievērsta sejai kā dvēseles spogulim, dvēseles pārdzīvojuma attēlošanai.

“Haraldu Vecvagaru sastapu gadsimtu mijā, kad man bija tas gods būt intervētam. Tā bija Ginta Grūbes komanda. Katrā ziņā “bildei” pie “teksta” slavenajās intervijās bija milzīga nozīme. Tieši operatorā un fotogrāfā Haraldā Vecvagarā es saskatīju sevišķu talantu – veidot personāžu portretus. Vēlāk mēs sagadījāmies kopā Berlīnē un Maskavā, kur piepalīdzēju izcilajai komandai ar pāris personību intervēšanu. Esmu priecīgs, ka Haralds pēc daudziem gadiem ir radījis savu izstādi Portrets un tā būs vērojama tieši Nacionālajā bibliotēkā,” uz izstādi aicina LNB direktors Andris Vilks.

“Kamēr režisors Gints Grūbe viņus tincināja par bērnību, mīlestību un karu, man bija tā laime šos cilvēkus – leģendas –  vērot caur kameru. Es tikai skatos, mani aizsedz kamera, es uzdrīkstos patiesi vērot, kā portretējamais ieiet sevī, atmiņās, emocijās, viņš nevalda pār ķermeni, viņš ir patiess un caur to – skaists. Tas brīdis ir palicis viņa atmiņās un manās fotogrāfijās,” tā laika sajūtās dalās fotogrāfs H. Vecvagars.

Haralds Vecvagars līdz šim galvenokārt pazīstams kā kino un TV operators. Profesionālās iemaņas ieguvis Latvijas Televīzijā, kur kopš 1991. gada strādājis par operatoru. Pabeidzis Viskrievijas Valsts kinematogrāfijas universitāti (VGIK) Maskavā, smeļoties zināšanas no tādiem meistariem kā Vladimirs Nahabcevs (operators E. Rjazanova un M. Zaharova filmās) un Vadims Jusovs (operators A. Tarkovska un G. Danelias filmās). Fotografēšana Haraldam bija tuva jau agrā bērnībā, līdz ar studijām institūtā tā iegūst profesionālu pieskārienu un kopš tā laika kļuvusi par neatņemamu autora dzīves sastāvdaļu.

Pateicoties melnbaltā foto mākslas studijām pie pasniedzēja, operatora Vadima Korņiļjeva (Maskava), Mārča Bendika profesionālajam padomam, Ginta Grūbes neatlaidībai un Andra Vilka ierosmei, Haralda Vecvagara pirms teju 20 gadiem iemūžinātās, cauri laikam izdzīvojušās fotogrāfijas tagad būs pieejamas arī plašākai sabiedrībai.

Izstāde būs apskatāma līdz 2019. gada 24. martam.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Lieldienās parasti apēdu:

Kopā nobalsojuši: 282

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Lieldienu frizūra

Grupas The Cure līderim Robertam Smitam tieši Lieldienās apaļa jubileja. Jau vismaz gadus trīsdesmit nemainīgais Smits 21. aprīlī svinēs sešdesmit.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja