Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +7 °C
Skaidrs
Svētdiena, 25. februāris
Alma, Annemarija

LNMM izstāžu projektu konkursā īstenošanai izvēlētas Rotu mākslas biedrības grupas, Andra Eglīša un Miķeļa Fišera izstādes

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izsludinātā atklāta izstāžu projektu konkursa rezultātā īstenošanai izvēlēti trīs pieteikumi – Rotu mākslas biedrības grupas izstāde Pieskāriens Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Andra Eglīša personālizstāde Daži iztēles un matērijas satikšanās gadījumi un Miķeļa Fišera personālizstāde Baisais mantojums LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē, informēja LNMM pārstāvji.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) pagājušā gada oktobrī izsludināja atklātu konkursu par tiesībām realizēt mākslas izstāžu projektus 2024. gadā konkrētās eksponēšanas vietās, aicinot piedalīties māksliniekus un izstāžu kuratorus. Pieteikumu iesniegšanas termiņš bija 2022. gada 30. novembris.

Konkursa mērķis ir veidot kvalitatīvu un ilgtspējīgu izstāžu piedāvājumu sabiedrībai, iesaistot jaunus sadarbības partnerus, lai gan veicinātu mākslas vēstures izpētes un interpretācijas procesus, gan atspoguļotu aktuālās norises vizuālajā mākslā, dekoratīvajā mākslā un dizainā.

Kopumā tika saņemti 13 projektu pieteikumi (LNMM – 8, DMDM – 5), kurus vērtēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Zinātniskās padomes apstiprināta komisija. Lielais pieteikumu skaits, īpaši LNMM galvenās ēkas Lielajai zālei, skaudri atgādina par telpu nepietiekamību Rīgā laikmetīgās vizuālās mākslas aktivitātēm, vēlreiz norādot uz izstāžu zāles Arsenāls neprognozējami ieilgušo rekonstrukcijas procesu.

Izvērtēšanas gaitā realizācijai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) 2024. gadā Konkursa komisija apstiprināja Rotu mākslas biedrības grupas izstādi Pieskāriens (projekta vadītāja Ginta Grūbe). Apliecinot nozares attīstību un pēctecību, izstāde parādīs dažādu paaudžu un rokrakstu plašo amplitūdu, ko pārstāv Rotu mākslas biedrības mākslinieki. Ekspozīcija ietvers oriģinālus jaundarbus un stāstus par katra dizainera radošo pieredzi no idejas līdz brīdim, kad rota satiekas ar jauno īpašnieku. Apmeklētāji atklās maģisko rotas pievilcības spēku un mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu daudzveidību, iepazīstot rotu īpatnības sinerģijā ar materiālu.

Realizācijai LNMM galvenajā ēkā 2024. gadā apstiprināta Andra Eglīša personālizstāde Daži iztēles un matērijas satikšanās gadījumi. Izstāde tiks risināta kā autora radošās prakses attēls, kurā kopā eksistēs jaundarbi, dažādos laika nogriežņos tapušās gleznu sērijas, instalācijas un arhitektoniski veidojumi. Izmantojot iztēli un glezniecības valodu kā instrumentu, Andra Eglīša daiļrade ir piedāvājums un liecība par vidi kā telpu, kas ir dzīvi apliecinoša un jēgpilna, atrodoties ieinteresētās un nehierarhiskās attiecībās ar to. Pārvietojoties starp pilsētām un fiziskajām telpām Baltijā un Ziemeļvalstīs, ekspozīcija mainīs raksturu, iesaistot tās tapšanā arvien jaunus cilvēkus un pielāgojoties lokālajiem kontekstiem un laikam. Projekta komandas sastāvā darbojas gleznotājs Andris Eglītis, radošā producente Kitija Vasiļjeva, mākslinieks un kurators Aleksejs Beļeckis.

Konkursa komisija pieņēma arī atsevišķu lēmumu, rekomendējot LNMM rast iespēju Miķeļa Fišera personālizstādes Baisais mantojums projekta realizācijai 2025.–2026. gadu periodā. Izstāde iecerēta kā līdz šim plašākā autora darbu skate ar mērķi koncentrēti atspoguļot viņa radošo praksi konkrētā telpā. Konceptuāli ekspozīcija tiks veidota kā triptihs, ceļojums cauri mākslinieka prāta dažādajiem stāvokļiem un attīstības fiksācijām, kas iemiesosies gan pašreiz izstrādes procesā esošajos monumentālās glezniecības, tēlniecības un keramikas darbos, gan tematiski atlasītajās kompozīcijās. Miķeli Fišeru joprojām interesē realitātes trauslā daba, un viņš aktīvi reflektē par mūsdienu civilizācijas krīzi. Jaunie darbi pieskaras apokalipses tēmai, kas spēcīgi rezonē ar aktuālo ģeopolitisko situāciju un arī ar pēdējos gados novērojamajām straujajām klimata izmaiņām. Projekta komandas sastāvā darbojas mākslinieks Miķelis Fišers, kuratore Auguste Petre, arhitekte Beatrise Šteina, gaismu mākslinieks Niks Cipruss, vizuālās identitātes autors Aleksandrs Breže, komponiste Anna Fišere, kuratores asistente Ieva Stalšene un producente Luīze Rukšāne.

 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja