Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Mīlestība, slava, traģēdija. Muzejs Tate Modern aicina pavadīt vienu gadu Pablo Pikaso kompānijā

Pavasara mākslas sezonas galvenais notikums Londonā – izstāde Pikaso. 1932. Mīlestība, slava, traģēdija, kas līdz 9. septembrim būs skatāma muzejā Tate Modern

Šī patiesi unikālā ekspozīcija ļauj skatītājiem pavadīt vienu gadu kopā ar Pablo Pikaso: 1932. gads viņa dzīvē un karjerā tiek dēvēts par "brīnumu gadu". Izstāde ir hronoloģisks ceļojums, vizualizēts mākslinieka darba kalendārs: eksponēts vairāk nekā 100 gleznu, skulptūru un zīmējumu, kas tapuši tajā gadā. Pikaso intensīvi strādājis katru dienu, radījis vienu šedevru pēc otra, pārsteidzis ar daudzveidību un svaigumu. Tas bijis ražīgākais periods viņa daiļradē.

Ekspozīcijā muzejā Tate Modern apkopoti darbi no labāko muzeju krājumiem un privātkolekcijām. 30. gadu sākumā Pikaso jau bija viens no slavenākajiem un bagātākajiem māksliniekiem pasaulē, taču viņu nepameta sajūta, ka viņš zaudē saikni ar laikabiedriem, stagnē un nav pietiekami laikmetīgs. Arī kritiķi arvien aktīvāk diskutēja par to, vai Pikaso māksla pieder pagātnei vai nākotnei.

1932. gadā Pikaso, kuram tolaik jau bija piecdesmit gadu, nolēma pievērsties drosmīgiem radošiem eksperimentiem. Uz tiem viņu mudināja arī pārmaiņas privātajā dzīvē: viņa attiecības ar sievu, krievu balerīnu Olgu Pikaso (Hohlovu), kļuva vēsākas, un mākslinieks uzturēja slepenas attiecības ar 22 gadus veco Mariju Terēzi Valteri, kuras tēls parādās daudzos 1932. gadā tapušajos darbos. 1932. gada jūnijā Parīzē notika pirmā Pikaso retrospekcija, tajā līdzās viņa sievas Olgas un dēla Paulo portretiem tika izstādītas gleznas, kurās bija attēlota mākslinieka mīļākā (kā zināms, Pikaso nekad negleznoja portretus, atrodoties aci pret aci darbnīcā ar savu modeli). Jutekliskajās, erotizētajās gleznās, kurās nojaušama Marijas Terēzes Valteres klātbūtne (piemēram, darbā Sapnis; skat. attēlu), mākslinieks pētījis klasiskā sieviešu skaistuma ideālu un vienlaikus dekonstruējis to, apliecinot mīlestību pret savu mūzu. Katrai gleznai izstādē Londonā ir savs aizraujošs stāsts – privāts, māksliniecisks un filosofisks.

Informācija par izstādi: www.tate.org.uk

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai esi apmierināts/a ar interneta pieejamību un kvalitāti Latvijā?

Kopā nobalsojuši: 3

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Skaidri un gaiši(1)

Spēlmaņu nakts nominantu saraksts atklāj pieklājīgu kopainu bez spilgtiem akcentiem un negaidītiem pārsteigumiem

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja