Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Lielajā ģildē izskanēs koncertcikla Simfoniskais hits ar Goran Gora sezonas noslēgums

Lielajā ģildē 14. martā plkst. 19 notiks koncertcikla Simfoniskais hits ar Goran Gora sezonas noslēgums, informēja Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra komunikācijas konsultante Anna Babre.

Jau kopš 2014. gada LNSO sadarbībā ar mūziķi un daudzu dziesmu autoru Goran Gora interesantā veidā iepazīstina jauniešus ar klasisko mūziku. Koncertciklā klausītājiem tiek piedāvāts noklausīties kāda slavena komponista sacerēto muzikālo hitu un Goran Gora stāstījuma gaitā gūt priekšstatu par attiecīgā komponista iedvesmas avotiem, ietekmēm un laikmetu, kurā viņš strādājis.

14. marta koncertā Simfoniskais hits ar Goran Gora. Onegēra “Liturģiskā simfonija” tiks aplūkoti 20. gadsimta šveiciešu komponista, humānista Artura Onegēra daiļrades spilgtākie darbi. Komponista personību raksturo spēcīgs iekšējais morālais kompass, ko viņš centies iemiesot savā mūzikā. Onegēra slavenākais skaņdarbs Pacific 231 ir slavas dziesma lokomotīvei, kas simbolizē industriālo laikmetu, kurā Onegērs dzimis un audzis.

Savukārt par 1946. gadā tapušo Liturģisko simfoniju komponists teicis: “Mans nodoms bija parādīt iespējamo ceļu, kā modernajam cilvēkam stāties pretī barbarisma šausmām, stulbumam, ciešanām, mašīnveida domāšanai un birokrātijai, kas mūs beidzamos gados apsēdusi”. Savā mūzikā Onegērs runā par konfliktu, līdz kuram progresa rezultātā nonākusi cilvēce, taču līdzās spēcīgiem, raupjiem žestiem zīmētai iznīcībai šeit trauslā liriskā skaistumā izcelta cilvēcība. Koncertā no mūsdienu cilvēka skatpunkta tiks meklētas atbildes uz jautājumiem – kāds bija Onegēra laikmets, kas ir humānisms un kāpēc jāraksta himna lokomotīvei. Koncerta režisors ir Roberts Rubīns, kurš veidojis daudzus multimediālus iestudējumus un vairākus gadus darbojies kā Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremonijas videorežisors.

Koncerta scenārija autore ir Spēlmaņu nakts balvas laureāte Justīne Kļava. Koncerti domāti ne tikai jauniešiem, bet ikvienam klausītājam, kurš vēlas saistošā, saprotamā formā iegūt priekšstatu par laikmetu, kurā katra koncerta izvēlētais komponists dzīvojis un darbojies.

Izglītības programmas ietvaros LNSO padomājis arī par pašiem mazākajiem klausītajiem. Koncertciklā LeNeSOns Lielajā ģildē pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērni tiek iepazīstināti ar klasisko mūziku saprotamā un saistošā veidā. Koncerta laikā bērnus izklaidē, izkustina un izglīto iemīļotais tēls – lelle LeNeSOns – kurš izskaidro izrādē dzirdēto un redzēto, atklāj orķestra noslēpumus un sniedz vērtīgas mācības, piemēram, kā uzvesties koncertā. Līdztekus mūziķu performancei uz skatuves parādās koncerta laikā radītās jaunās mākslinieces Viviannas Marijas Staņislavskas dzīvās ilustrācijas. Savukārt starpbrīžos LeNeSOns kopā ar bērniem iesaistās dažādās radošās izpausmēs – mūzikas instrumentu iepazīšanā, tematiskās spēlēs, rotaļās un citās aktivitātēs. Koncertcikls notiek latviešu un krievu valodā. Šīs sezonas noslēguma izrāde LeNeSOns un Britena “Muzikālie vakari” notiks 27. aprīlī.

LNSO vēlas parādīt, ka simfonisko mūziku var baudīt arī bērni no attālākām Latvijas pilsētām, tādēļ sadarbībā ar LNSO fondu tiek rīkoti publiski ģenerālmēģinājumi un koncerti, uz kuriem aicināti bērni no visas valsts. Nākamā iespēja bērniem klātienē apmeklēt orķestra mēģinājumu būs 12. aprīlī pirms koncerta LNSO, Jānis Liepiņš un Kristīne Balanas un to organizē LNSO fonds.

Lai ārpus koncertzāles apciemotu vēl vairāk bērnu, ar Valsts kultūrkapitāla fonda projekta “Latvijas skolas soma” atbalstu radīta dziesmu izrāde “Zenīts”. Ar šo izrādi LNSO pabijis vairākās Latvijas skolās Rēzeknē, Limbažos, Madonā un Liepājā, kopumā pagājušajā gadā priecējot aptuveni 1400 skolēnus. Muzikālajā uzvedumā Jāņa Šipkēvica ekspresīvā mūzika savijas ar viņa kādreizējā klasesbiedra Marta Pujāta asprātīgo dzeju, kopīgiem spēkiem uzburot ainu par abu mākslinieku skolas gadu pieredzēm, pārdomām un piedzīvojumiem. Izrāde nominēta vairākām balvām. Iniciatīva “Latvijas skolas soma” radīta, lai veicinātu skolēnu izpratni par valsts kultūru un vērtībām, un radītu vēlmi līdzdarboties.

Tāpat mazajiem mūzikas apguvējiem LNSO izveidojis īpašu ceļojošo programmu Mans pirmais koncerts, kur orķestra dalībnieki dodas uz pirmsskolas izglītības iestādēm, iepazīstina bērnus ar mūzikas instrumentiem un atklāj, kā, instrumentiem saplūstot orķestrī, tiek veidots darba atskaņojums. Stāstījumu pavada populāras klasiskās mūzikas kompozīcijas. Līdz šim koncerti sniegti dažādās Rīgas, kā arī Ikšķiles, Ogres, Mārupes, Siguldas un Cēsu pirmskolas iestādēs. Šīm koncertnodarbībām var pieteikties ikviens Latvijas bērnudārzs un sākumskola.

Turpinot izglītības programmu 24. augustā festivālā LNSO vasarnīcā, kurš no 23. – 25. augustam norisināsies Rēzeknes koncertzālē Gors, pirmizrādi piedzīvos komponista Edgara Mākena un Latvijas Leļļu teātra galvenā režisora Ģirta Šoļa jaunā muzikālā izrāde visai ģimenei Loranga jeb Stāsts par vienu gluži traku māju. Izrādes pamatā ir zviedru mūsdienu rakstnieces Barbru Lindgrenas asprātīgais un ēverģēlīgais piedzīvojumu stāsts Loranga.

Biļetes uz 14. marta koncertu Simfoniskais hits ar Goran Gora. Onegēra “Liturģiskā simfonija” iespējams iegādāties Lielās ģildes un Biļešu paradīzes kasēs. 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Dzīvo ar komfortu Positivus festivālā

Komfortabla un mājīga atpūta. Arī šovasar Positivus festivālā būs iespēja nakšņot Daydreamers īpašajā Pop-Up viesnīcā, kas nodrošinās luksusa klases nakšņošanu. Daydreamers Pop-Up viesnīca tiks ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja