Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Simtgadei veltītās koncerttūres ietvaros LNSO debitējis Parīzes filharmonijā

Valsts simtgadei veltītās koncertturnejas ietvaros, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) vakar, 23. oktobrī, diriģenta Andra Pogas vadībā debitējis Parīzes filharmonijā, Francijā, informēja orķestra pārstāve Anna Babre.

Koncerts Grand Nord (Dižie ziemeļi) bija viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm Francijā. Koncerttūre šonedēļ turpināsies Vācijā un Šveicē.

LNSO koncerta programmā varēja dzirdēt Pētera Vaska skaņdarbu Musica appassionata, kā arī Sergeja Rahmaņinova Ceturto klavierkoncertu un Pētera Čaikovska Sesto (Patētisko) simfoniju. Pirms koncerta Latvijas vēstnieks Francijā Imants Lieģis rīkoja diplomātisko pieņemšanu par godu Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas 100. gadadienai, un šajā pieņemšanā piedalījās Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde, aicinot viesus apmeklēt LNSO uzstāšanos.

Pēc koncerta vēstnieks izteica atzinības vārdus orķestrim: “Esmu gandarīts un lepns, ka par godu Latvijas simtgadei Parīzē uzstājās tieši LNSO Andra Pogas vadībā, tādējādi apliecinot, ka Latvija ir mūzikas lielvalsts! Turklāt tas notika labākajā Parīzes koncertzālē, kas nesen uzcelta – Parīzes filharmonijā.”

Vairāk nekā 2000 sēdvietu lielā zāle Žana Nuvela ekscentriskajā koncertnamā bija gandrīz pilna, un publika sirsnīgiem, ilgstošiem aplausiem sveica jau pašu pirmo programmas skaņdarbu – Pētera Vaska Musica appassionata. Vaska mūzika Francijā nav tik labi zināma, kā citur pasaulē, tāpēc prieks, ka pēc Otrā čellkoncerta panākumiem pērn Francijas publika turpina iepazīt šo lielisko mūziku, kas uzrunāja ne tikai zālē sēdošos latviešus, bet arī visu sanākušo ļoti daudzveidīgo publiku kopumā.

Vaska opusam programmā sekoja Sergeja Rahmaņinova Ceturtais klavierkoncerts, kur solo spēlēja starptautiska mēroga zvaigzne Nikolass Angeličs. Ar LNSO Angeličs divkārt ļoti veiksmīgi sadarbojies Latvijā, viņš spēlēs ar orķestri arī šīs sezonas noslēguma koncertā 2019. gada maijā, un bija prieks redzēt, ka arī Parīzes prasīgajā gaisotnē Angeličs ir ļoti apmierināts ar sadarbību, kas izvērtās tiešām spoža – LNSO perfekti reaģēja uz Rahmaņinova mūzikas un Angeliča apgarotās virtuozitātes smalkākajām niansēm, un Andris Poga eksponējās kā visaugstākās kvalitātes meistars pianista un orķestra saspēles nodrošināšanā un virzīšanā. Pēc atskaņojuma pianistu un diriģentu izsauca vairākkārt un apbalvoja visus mūziķus ilgstošiem aplausiem, kas izvērtās ovācijās. Koncerta otrajā daļā bija iespēja gremdēties rudenīgā apcerē ar Čaikovska ģeniālo Patētisko, kuras lasījuma vainagojumā publika atkal vairākkārt izsauca diriģentu.

Klausītāju vidū bija Andri Pogu pārstāvošās aģentūras Productions Internationales Albert Sarfati vadība, franču diriģēšanas vecmeistars Žans Klods Kazadesī, kurš ar lielu interesi noklausījās koncertu, jo sevišķi tādēļ, ka 7. decembrī pats stāsies LNSO priekšā koncertā Lielajā ģildē.

Tāpat koncertu vēroja LNSO kādreizējais mākslinieciskais vadītājs Olari Eltss, kurš pēc koncerta teica: “Mani dziļi uzrunāja Vaska opuss un orķestra stīgu sniegums. Nezināju šo darbu, un tas man tagad liekas viens no labākajiem Vaska daiļrades paraugiem. Rahmaņinova koncerts izskanēja žilbinoši, bet jo īpaši man patika orķestra balanss un Andra Pogas interpretācijas līdzsvarojums, atskaņojot Čaikovska Sesto. Esmu ļoti laimīgs, ka man bija iespēja klausīties šo koncertu.”

Latvijas valsts simtgadei veltītā turneja turpināsies jau šodien, 24. oktobrī, kad LNSO dosies uz Vāciju, lai uzstātos Frīdrihštates Grāfa Cepelīna nama Hugo Ekenera zālē. Rīt, 25. oktobrī kocertturneja turpināsies ar koncertu Štutgartes Liederhalle Bēthovena zālē, savukārt LNSO koncertturneja pa Eiropu tiks noslēgta piektdien, 26. oktobrī, ar koncertu Šveicē, Šafhauzenes Svētā Jāņa koncertbaznīcā. Koncertos tiks izpildīti Pētera Vaska, Sergeja Prokofjeva un Pētera Čaikovska skaņdarbi, un Prokofjeva Pirmajā vijolkoncertā solo spēlēs Latvijas spožā vijolspēles zvaigzne Baiba Skride. 

LNSO turneju Francijā, Vācijā un Šveicē notiek ar Kultūras ministrijas atbalstu un to rīko Parīzes koncertaģentūra Productions Internationales Albert Sarfati, kas starptautiski pārstāv Andri Pogu un kopš 2015. gada arī LNSO.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja