Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

Dzīvojot savu uzskatu siltumnīcā

Izrādē Dvēseļu utenis – seši jaunieši virtuves kara drāmā

Dzīvojam dīvainā laikmetā. Pateicoties informācijas apritei, šķiet, vienlaikus pastāv vairāk atšķirīgu un pat pretēju pasaules uzskatu nekā jebkad. Tajā pašā laikā ikviens var veiksmīgi izolēties tikai sev tīkamu ziņu un viedokļu informācijas plūsmā. Ir liels kārdinājums izvēlēties vienkāršāko ceļu –  nesaspringt, dzīvot savā uzskatu siltumnīcā un kritizēt to, kas pastāv ārpus tās. Tomēr jauno aktieru grupa Klāvs Mellis, Āris Matesovičs, Reinis Boters, Anastasija Rekuta-Džordževiča, Igors Šelegovskis un Ance Strazda kopā ar dramaturģi Justīni Kļavu un režisori Ingu Tropu izrādē – virtuves kara drāmā Dvēseļu utenis rosina paskatīties no citas puses. 

Par iestudējumu, kura pirmizrāde gaidāma 17. septembrī Dirty Deal Teatro, stāsta režisore Inga Tropa: "Izrāde ir par sešiem jauniešiem, kuri šobrīd dzīvo Latvijā komunālajā dzīvoklī – latvieši, vācietis, čigāns, krievs, poliete. Viņi ļoti kaislīgi risina savas attiecības caur stereotipiem, kas nākuši no vectētiņa vai pat vecvectētiņa nostāstiem. Kā jau stereotipi, tie fakti, ar kuriem viņi operē, ir visai virspusēji, tās lietas nav līdz galam izzinātas un saprastas, kā arī vectētiņi daudz ko ir noklusējuši. Tāpēc normāla saruna šiem cilvēkiem īsti nevar notikt. Cilvēks neredz cilvēku, dvēsele neredz dvēseli. Šie cilvēki, būdami katrs savā "kastē", "skapī", "ledusskapī" iekonservējušies, attiecības risina caur sadzīviskiem konfliktiem. Pamazām tas noved līdz drastiskiem apmēriem – līdz tam, ka notiek trešais pasaules karš, kara drāma virtuvē, viss tiek novests līdz absurdi asai situācijai. Vai mums ir pamatots, fundamentāls risinājums, kā to nākotnē atrisināt? Es, runājot no sava skatpunkta, tādu vienu īsti neredzu. Vienīgais – mēģināt pēc iespējas nebaidīties iziet no tiem saviem rāmjiem, sadzirdēt atšķirīgo, saprast to, nebaidīties pašam kļūt atvērtākam."

Lugas tapšana bijusi jauno aktieru iniciatīva, viņi paši arī tikušies ar Latvijā dzīvojošiem dažādu tautību studentiem, lai tuvāk izprastu viņu uzskatus un veidotu materiālu izrādei. I. Tropa, ilgi nedomājot, piekritusi sadarboties, atzīstot, ka talantīgie jaunieši viņu pārsteidz ar drosmi, darbaspējām, gudrību. Dvēseļu utenis daudziem, kas vasarā apmeklēja sarunu festivālu Lampa, būs jau pazīstams, jo tur bija skatāma izrādes "demo versija", ļaujot tās veidotājiem saņemt atgriezenisko saiti no publikas vēl pirms pirmizrādes.
Uzvedums iecerēts kā ceļojoša izrāde, tāpēc formas ziņā prasītos būt maksimāli kompakts, taču režisores neparastais un no praktiskā viedokļa sarežģītākais redzējums guvis atbalstu arī kolēģos. "Jāuzteic visa radošā komanda, īpaši aktieri, kuri nenobijās no manas režijas ieceres. Tas nebūs klasisks darbs ne tēmas pieteikumā, ne vizuālajā formā," saka I. Tropa.

Izrādes mūzikas autors ir Jēkabs Nīmanis, scenogrāfe un māksliniece – Pamela Butāne. Nākamās izrādes – 30. septembrī, 9. un 24. oktobrī.

Top komentāri

reptilis
r
Tāpēc cilvēki dzīvo atsevišķos dzīvokļos...mājās...valstīs..un arī tad nav vienkārši sadzīvot. Senos laikos ,piemēram, labāk sadzīvoja aristokrāts ar aristokrātu,nevis savas tautas pārstāvi. Vēl viens piemērs - visi Krievijas muižnieki labāk runāja franciski nekā zemnieku valodā. Vai tai pašā Latvijā - pārvācošanās...pārkrievošanās...pārpoļošanās. Tirgotāju valoda viduslaikos Baltijas reģionā - vācu. Mūsdienās - angļu. Kur nu vēl pamatinstinkti zemapziņas līmenī - svešais ..savējais.
yes
y
arī es neredzu iemeslu dzīvot ar kāda cita uzskatiem. Vienmēr uzjautrinos par komentāru kariem, kuros svarīgāk ir otru apriet, nevis izteikties par raksta konkrēto tēmu
stereo-tips
s
cien. rež., varbūt varējāt izpausties neapspēlējot "Dvēseļu puteni". Izdomas, iztēles pietrūka?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai mūsdienās bez pieejas internetam ir iespējams pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā?

Kopā nobalsojuši: 635

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

"Tajā brīdī viss aiziet malā"

"Zied pļavas, zied labība, zied kartupeļi, zirņi un pupas, un klāt ir Jāņi – lielais ziedēšanas laiks, jo Jānis katru gadu atved ziedu vezumu – pa saujai katram, lai zied visa pasaule. Šogad...

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja