Ceturtdienas vakarā dizaina kopiena pulcējās Latvijas Dizaina gada balvas 2025 apbalvošanas ceremonijā Sporta 2 kvartālā, lai godinātu šī gada labākos dizaina darbus. Uzvarētājus sveica arī kultūras ministre Agnese Lāce: "Latvijas Dizaina gada balva nav tikai stāsts par uzvaru. Tā apliecina, ka Latvijā ir ļoti spēcīgi radošo industriju pārstāvji, kas rada kvalitatīvus darbus un ar savu veikumu stiprina valsts tēlu pasaulē. Jūs esat pierādījuši, ka kvalitatīvs dizains ir ne tikai funkcionāls, bet arī cilvēkiem saprotams un jēgpilns. Latvija patiesi var lepoties ar radošiem, starptautiski konkurētspējīgiem profesionāļiem, kuri nebaidās no pārdrošāko ideju īstenošanas."
"Finālistu darbi bija patiešām izcili, un, izvēloties laureātus, padziļināti diskutējām gan par katras kategorijas uzvarētāju, gan Grand Prix ieguvēju. Vērtējot darbus, ņēmām vērā daudzpusīgus vērtēšanas kritērijus — no estētikas un tehniskā izpildījuma līdz sabiedrības iesaistei un kultūras vai ekonomiskajai nozīmei —, un būtiska nozīme bija arī finālistu publiskajām prezentācijām. Priecēja darbu un domāšanas oriģinalitāte, kā arī plašais tematu loks, ko dizains spēj aptvert. Konkursa uzvarētāji ne tikai apliecina dizaina izcilības spēku, bet arī izceļ kopradīšanas un sadarbības nozīmi," komentē konkursa fināla žūrijas priekšsēdētājs Andrē Pulheims (André Poulheim).
Latvijas Dizaina gada balvas 2025 ieguvēji
Grand Prix ieguvējs un komunikācijas dizaina kategorijas uzvarētājs:
Kampaņa Slimība izārda, cerība dziedē! Darba autors — Magic. Darba pasūtītājs — Latvijas Sabiedriskais medijs.
Produktu dizaina kategorijas uzvarētājs:
Krēsls bērniem The Moon Chair. Darba autors — Marks Litvjakovs. Darba pasūtītājs — Wigiwama.
Pakalpojumu dizaina kategorijas uzvarētājs:
Dores piedāvājuma Māju saime optimizācija un komunikācijas dizains. Darba autori: Overpriced un Gateris Works. Darba pasūtītājs — Dores.
Vides dizaina kategorijas uzvarētājs:
Tabakas fabrikas tehnisko ēku piemērošana Latvijas Kultūras akadēmijas vajadzībām. Darba autors — arhitektu birojs NRJA. Darba pasūtītājs — VAS Valsts nekustamie īpašumi, Latvijas Kultūras akadēmija.
Digitālo risinājumu kategorijas uzvarētājs:
Jaunā E–veselības iedzīvotāju portāla prototips. Darba autori — Asteroid, Mobilly, ZZ Dats. Darba pasūtītājs — Nacionālais veselības dienests.
Jaunā dizainera» balvas ieguvējs:
Modulāru sēdmēbeļu kolekcija ar slēptu BDSM funkciju Randevú. Darba autore — Zanda Seņkova, darba vadītāja — Ilze Gūtmane. Darba pasūtītājs — Rīgas Tehniskā universitāte.
Žūrijas atzinības
Keramikas sakņaugu glabātuves Džūkste. Darba autors — Ādams Sūna. Darba pasūtītājs — MIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola.
Grāmata The Kardashev scale. Darba autore — Elīza Roberta Āķīte. Darba pasūtītājs — Latvijas Mākslas akadēmija.
Audiovizuālā izstāde Dzīvais cimds. Darba autors — dizaina studija Overpriced. Darba pasūtītāji — Cēsu muzejs, biedrība Cimdu ceļš.
Interaktīva instalācija–rotaļu laukums bērniem Rotaļu skatuve. Darba autori — Linda Vigdorčika un Renāte Lagzdiņa. Darba pasūtītājs — Valmieras novada pašvaldība.
Patentu valdes speciālo balvu saņēma:
Zvilnis Daydreamer. Darba autors un pasūtītājs — Onlyonly studio.
Patentu valdes balva ietver konsultatīvu atbalstu veiksmīgākai sava radītā dizaina, uzņēmuma intelektuālā īpašuma aizsargāšanai. Ar šo balvu Patentu valde vēlas sekmēt dizaina profesionāļu izpratni par intelektuālā īpašuma aizsardzību, kā arī veicināt Latvijas dizaina nozares attīstību ilgtermiņā, tostarp plašāku dizaina lietojumu uzņēmējdarbībā un publiskajā sektorā, tādējādi stiprinot šo abu jomu sadarbību un labāko risinājumu komercializāciju.
Savukārt JCDecaux savu īpašo balvu — komunikācijas atbalstu plašākas auditorijas sasniegšanai — pasniedza Latvijas vannu ražotāja PAA un pasaulslavenā dizainera Karima Rašida kopīgā sadarbībā radītajai vannas istabas produktu kolekcijai Pointe.
Latvijas Dizaina gada balvai 2025 kopumā tika iesniegti 128 darbi, no kuriem dalībai konkursa otrajā kārtā atlases žūrija izvirzīja 59 pieteikumus, ko spraigās diskusijās vērtēja fināla žūrijas eksperti, izvirzot 21 finālistu. Darbu vērtēšana turpinājās ar finālistu darbu prezentācijām LIAA Radošo industriju pārstāvniecībā.
Fināla žūrijā darbojās seši pieredzējuši dizaina profesionāļi. Līdzās Latvijas pārstāvjiem darbus vērtēja trīs ārvalstu eksperti.
Latvijas Dizaina gada balva ir augstākais apbalvojums dizaina jomā Latvijā, ko pasniedz ar mērķi apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru sasniegumus, kā arī veicināt Latvijā radīta dizaina izmantošanu un dizaina nozares attīstību. Latvijas Dizaina gada balva ar Kultūras ministrijas atbalstu dibināta 2017. gadā. Līdz 2025. gada jūnijam to organizē Latvijas Dizaina centrs.