Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Pasniegti apbalvojumi Kilograms kultūras. Gada notikums – Mežaparka Lielās estrādes nodošana ekspluatācijā

27. februāra vakarā Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio tiešraidē tika pasniegtas Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā – Kilograms kultūras 2020. Apbalvojumus saņēma kultūrfakti deviņās nominācijās. Par gada notikumu skatītāji un klausītāji atzina Mežaparka Lielās estrādes nodošanu ekspluatācijā.

Kategorijā Mūzika balvu saņēma Raimonda Paula un Ivetas Apkalnas koncerts ērģeļmūzikas festivālā ORGANismi 2020. Balvu saņēma maestro Raimonds Pauls kopā ar Latgales vēstniecības Gors vadītāju Diānu Zirniņu. "Vislielākais paldies Ivetai Apkalnai! Žēl, ka viņas pašas nav uz šīs skatuves. Paldies jums par balsojumu. Gatavosimies citiem koncertiem! Paldies," pateicību pauda maestro.

Kategorijā Literatūra balvu ieguva  Inga Gaile par savu romānu Rakstītāja. Balvu saņemt ieradās pati rakstniece Inga Gaile: "Es, šeit stāvot, mazliet jūtos kā skaistumkonkursu dalībnieces, kurām prasa - kāds ir jūsu sapnis? Šovakar es gribu pateikt tā – paldies katram ikvienam un ikvienai, kas izlasīja Rakstītāju. Liels, liels paldies manām meitām un manam mīļajam cilvēkam, paldies!"

Kategorijā Pārsteigums zeltīto atsvaru saņēma koncertzāles Latvija 1 gada jubilejas koncerts-performance Viens. Sakot pateicības runu, koncertzāles Latvija mākslinieciskais vadītājs Miks Magone atzina, ka tas nav pārsteigums: "Kāds var būt pārsteigums, ja ir Dzudzilo, ir Meri, ir orķestris, ir Darius Mijo un, manuprāt, vissvarīgākais – komanda, ar kuru mēs aizvadītā gada jūlijā šo nostrādājām?" Runājot nopietnāk, Magone atzina, ka notikuma sagatavošana nemaz nebija vienkārša, un daudz izdevies panākt ar spītu.

Kategorijā Mantojums balvu saņēma latviešu lietišķās mākslas un dizaina pamatlicēja Jūlija Madernieka 150 gadu jubilejai veltītā izstāde Madernieka stils. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska, saņemot zeltīto atsvaru, atgādināja, ka tieši 27. februārī pirms 151 gada piedzima Jūlijs Madernieks. "Madernieks turpina dzīvot mūžībai. Paldies visai manai komandai par ļoti izmīļotu, izlolotu projektu," priecājas Baranovska.

Kategorijā Kino skatītāji visaugstāk novērtēja režisora Viestura Kairiša filmu Pilsēta pie upes. Balvu saņemt ieradās režisors Viesturs Kairišs. Savu pateicības runu Kairišs teica latgaliešu valodā. "Filma Piļsāta pi upis ir cīši personeiga, jo tei ir velteita Latgalei i latgalīšu volūdai. Lels, lels paļdis vysim aktīrim, operatorim, paļdis mosu skotu daleibnīkim, paļdis munim producentim! Šudin mes narunōsim par pandemiju. Šudin mes runōsim par daudz svareigōku vaicōjumu – latgalīšu volūdu. Es, prūtams, esu latvīts, tok grybu palikt latgalīts," uzsvēra Kairišs.

Kategorijā Mana kultūrvieta balvu saņēma Lūznavas muiža. Muižas pārvaldniece Iveta Balčūne, saņemot savu kilogramu, pauda pārliecību, ka muižas vēsture jau ir paredzējusi tādu likteni, kādu tā piedzīvo šobrīd. "Lūznavas muiža ir kļuvusi par vietu, kas rada iedvesmu. Mēs turpinām piesaistīt apmeklētājus un viesus, kuri, atbraucot uz Latgali, apmeklē ne tikai Lūznavas muižu, bet arī viesojas pie vietējiem amatniekiem un citiem. Tā ir liela pievienotā vērtība šādām kultūrvietām novados. Paldies! Piecu gadu darbs ir atalgojies!"

Kategorijā Vizuālā māksla kilograma atsvaru ieguva Skuja Braden izstāde Samsāra. Mākslinieces Ingūna Skuja un Melisa Braden saņēma balvu par Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notikušo izstādi. "Latvija ir ļoti laba vieta. Latvijā dzīvo labi cilvēki," pārliecināta ir Ingūna Skuja.

Kategorijā Teātris uzvarēja Elmāra Seņkova režisētā tīmekļa izrāde Irānas konference. Balvu saņemt bija ieradies viens no izrādes dalībniekiem, Dailes teātra aktieris Artūrs Skrastiņš. "Protams, ka šī balva galvenokārt pienākas Elmāram Seņkovam. Apsveicu visu brīnišķīgo ansambli, ar kuru mēs klātienē tā arī nekad neesam satikušies," smaidīja aktieris.

Savukārt noslēdzošajā kategorijā Notikums triumfēja Mežaparka Lielās estrādes nodošana ekspluatācijā (pabeigti pirmās kārtas rekonstrukcijas darbi). Balvu visas komandas vārdā saņemt ieradās arhitekts Austris Mailītis. Viņš atzina, ka balva ir patiess pārsteigums. "Pagājušajā vasarā, kad tika pabeigta koristu puse, notika tāda skaņu iemēģināšana. Sanāca kopā 30 kori un dziedātāji izretojās estrādē. Tika nodziedātas vairākas tautasdziesmas un bija sajūta, ka ir, ka būs, ka Sidraba birze skanēs! Es izjūtu pateicību strādāt kopā ar tik lielu komandu. Paldies koncepcijas autoriem, paldies kolēģiem, būvniekiem, pasūtītājam. Bet, galvenais - paldies Dziesmu svētku kopienas cilvēkiem! Pēc gada mēs gan jau varēsim teikt – lai skan!"

Katras kategorijas uzvarētāji saņēma ne vien īpašo Kultūras kilogramu, bet arī 1000 eiro naudas balvu no Nākotnes atbalsta fonda, kas atbalsta balvu un ceremonijas norisi.

"Šogad apbalvotie kultūras notikumi lieliski uzrāda aizvadītā gada radītās pārmaiņas kultūrtelpā. Tīmekļa izrādes uzvara kategorijā Teātris šķiet neiespējama citos apstākļos! Man ir liels prieks, ka neskatoties uz izmaiņām iespējās baudīt kultūru, mums kā žūrijai izdevās atlasīt un skatītājiem un klausītājiem izdevās novērtēt radošo cilvēku iespēto un pagūto tajos laika sprīžos un tajos veidos, kādos tas bija iespējams," pauž žūrijas pārstāve, LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle.

Latvijas Radio 3 Klasika direktore Gunda Vaivode uzsver: "Kultūras notikumu skaitliski nebija tik daudz, līdz ar to pieauga katra nozīmīgums. Mūsu publikai radās pat ekskluzīvas iespējas, piemēram, dzirdēt izcilo, pasaulē slaveno mākslinieku solokoncertus, kas skanēja tikai Latvijā. Kultūra izdzīvoja, un interese par to noteikti nemazināsies, jo intuitīvā līmenī saprotam, ka tā ir mūsu pastāvēšanas mēraukla."

 

Kilograms kultūras ir sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā, kas apliecina sabiedrisko mediju aktīvu līdzdarbību Latvijas kultūras dzīves procesos. Balvu piešķir Latvijas Televīzija, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Šogad balva tika pasniegta jau 10. reizi. Tradīcija aizsākta 2012. gadā, kad balvas tika pasniegtas par spilgtākajiem 2011. gada kultūras notikumiem. Balvu Kilograms kultūras atbalsta Nākotnes atbalsta fonds, nodrošinot prēmiju katras kategorijas uzvarētājam.

Apbalvojuma žūrijā, kas izvirzīja nominantus sezonālajos balsojumos, kā ierasts, darbojās LTV, LR un LSM kultūras jomas profesionāļi – LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Lilita Eglīte, Eva Johansone, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, Latvijas Radio 3 Klasika direktore Gunda Vaivode un žurnālisti Orests Silabriedis un Liene Jakovļeva, Latvijas Radio 1 žurnālists Toms Treibergs, kā arī portāla LSM.lv kultūras sadaļas redaktore Laila Burāne.

Tiešraides norises laikā tika ievēroti drošības pasākumi – fiziska distancēšanās, sejas aizsargmasku lietošana (ceremonijas vadītāji ir vienā "burbulī", tādēļ viņi maskas varēja nevilkt; nominanti sejas aizsargmaskas drīkstēja noņemt tikai atrodoties kadrā), tika īstenota arī strikta pārvietošanās kārtība, kas neļāva nominantiem no dažādām kategorijām satikties savā starpā bez maskām vai nepieciešamās fiziskās distances. Organizējot notikuma norisi, LTV konsultējās ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC).

Top komentāri

A.
A
Prieks par Skuju Braiden, Madernieku un vispār par Dizaina Muzeju!! Savukārt estrāde... 90 miljoni eur kredīts uz Rīgas nodokļu maksātāju pleciem dēļ tā , lai vienreiz gadā izmantotu, diez vai ir gada notikums kultūrā. Arī turpmākās milzīgās ekspluatācijas izmaksas arī uz Rīgas nodokļu maksātāju pleciem..
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Izdots Gundegas Šmites autoralbums Es, karā aiziedams…

Nacionālā ierakstu kompānija SKANi izdevusi komponistes Gundegas Šmites dainu kamermistēriju Es, karā aiziedams… ansambļa Arcandela ieskaņojumā. Pērn kamermistērija tika nominēta balvai Kilograms kult...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja