Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Viņas siltās balss laikmets. Dace Skadiņa (08.03.1941.–29.04.2020.)

Atvadoties no aktrises un pedagoģes Daces Skadiņas smaida.

Daces Skadiņas siltais balss tembrs atdzīvinājis gan leļļu, gan animācijas tēlus daudzu desmitgažu garumā, bet viņas rūpes un profesionālās zināšanas palīdzējušas izaugt jaunām aktieru, īpaši leļļinieku, paaudzēm.

29. aprīlī 79 gadu vecumā pēc smagas slimības brīnišķīgā aktrise un pedagoģe devusies mūžībā.

Aktrise Dace Skadiņa Latvijas Leļļu teātra aktieru trupas sastāvā nostrādājusi veselus 30 gadus (1963–1993), un viņas seju un balsi atpazīst teātra, TV un radio skatītāji un klausītāji daudzās paaudzēs. Aktrises nospēlēto lomu skaits Leļļu teātrī pārsniedz 300. Televīzijas skatītājiem Daces Skadiņas vārds nesaraujami saistās ar savulaik iemīļoto televīzijas raidījumu bērniem Kling, klang esam klāt, aktrises balsī runā arī daudzu animācijas filmu varoņi, savukārt radio klausītājiem viņa pazīstama kā raidījuma Atbildam jums, kāpēcīši vadītāja. Pēc aiziešanas no Latvijas Leļļu teātra aktrise pievērsusies režijai, iestudējot izrādes galvenokārt Liepājas Leļļu teātrī. Paralēli Dace Skadiņa realizējusi pedagoģiskā darba mīlestību, pasniedzot aktiermeistarību, leļļu meistarību, saskarsmes kultūru un runas mākslu Latvijas Kultūras akadēmijas un Rīgas pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas studentiem. Tieši pedagoga talants laikā no 2000. līdz 2005. gadam palīdzēja Dacei Skadiņai veiksmīgi koordinēt LKA Leļļu teātra aktieru kursa darbu, kā rezultātā tika īstenoti 13 projekti studentu dalībai starptautiskās meistarklasēs Polijā un piecos starptautiskos studentu festivālos.

Dace Skadiņa 1970. gadā absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatoriju ar dramatiskā teātra aktrises diplomu, bet 1999. gadā – Latvijas Kultūras akadēmiju, iegūstot mākslas maģistra grādu teātra mākslā.

Jau skolas laikā Zantē Dace Skadiņa nodarbojās ar lellēm, bet tolaik viņa sapņoja par skolotājas profesiju. Liktenīgs pavērsiens nāk septiņdesmito gadu sākumā, sastopot toreizējo Leļļu teātra mākslinieku un režisoru Arnoldu Burovu, viņa negaidīti iesaistās leļļu teātra žanrā un to iemīļo. Pati māksliniece intervijā Latvijas Radio 3 Klasika 2017. gadā teikusi: "Ja cilvēks, kuru kaut mazliet interesē lelles, sastapās ar Arnoldu Burovu, tad tur viņš arī palika."

Viņas roku vadītas, atdzīvojušās lelles tādās izrādēs kā Slavenais pīlēns Tims, Pifa piedzīvojumi, Minkas diena, Saslauku vecis, Mazais Muks, Tips un Taps, Pelnrušķīte, Ak, sirds, Lāčplēsis, Maksis un Morics, Trīs sivēntiņi un vilks, Šveiks, Sniegbaltīte un septiņi rūķīši, Diega zīmes, Diega darbi, Koklētājs Samtabikse, Pīļu namiņa noslēpums, Lolitas brīnumputns, Raganas trīs noslēpumi, Dekamerons, Ceturtais skriemelis, Makbets, Pinokio piedzīvojumi u. c. Dace Skadiņa bijusi aktīva LTDS pasākumu un projektu dalībniece, darbojusies arī kultūras biedrības bērniem Baltais fonds valdē.

"Mūsu sirdssiltā un sirdsgaišā Dace Skadiņa! Vieglums, prieks un enerģija, ko Dace ieguldīja studentos, lellēs un ikvienā darbā, ko veica, viņas nerimstošā interese par teātri, ir mūsos joprojām un padarījusi Daci par vienu no Latvijas Kultūras akadēmijas leģendām," no savas kolēģes atvadās Latvijas Kultūras akadēmijas ļaudis.

Latvijas Leļļu teātris un Latvijas Kultūras akadēmija izsaka visdziļāko līdzjūtību Daces Skadiņas tuviniekiem un draugiem!

Atvadīšanās no Daces Skadiņas notiks 6. maijā plkst. 14.15 āra nojumē Rīgas krematorijas pagalmā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja