Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā 0 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 12. decembris
Otīlija, Iveta

AKKA/LAA: Atlīdzība nodrošina tiesisku iespēju veidot darbu kopijas

Nesēju atlīdzība nodrošina ikvienam tiesisku iespēju veidot aizsargātu darbu kopijas privātām vajadzībām – pašam nokopēt nopirkto mūzikas disku un uzdāvināt draugam, izkopēt dziesmas, lai tās klausītos auto un tamlīdzīgi, datu nesēju nodevas ieviešanas pamatotību skaidro Latvijas autoru biedrības Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA) pārstāvis Reinis Briģis.

"Ja nepastāvētu nesēju atlīdzības sistēma, šāda kopiju veidošana saskaņā gan ar nacionālo, gan starptautisko autortiesību regulējumu būtu pretlikumīga," uzsver R.Briģis. Aizsargātu darbu drīkst kopēt vienīgi tad, ja saņemta autora atļauja, tomēr Eiropas Savienības (2001/29/EC) direktīvā noteikts, ka valstīm ir tiesības atļaut ikvienam veidot aizsargātu darbu kopijas personīgām vajadzībām bez šādas atļaujas prasīšanas, ja vien autoriem par to tiek nodrošināta taisnīga atlīdzība.

Līdz ar to nesēju atlīdzības sistēma pastāv visās Eiropas valstīs, izņemot Norvēģiju, kurā autoriem šī taisnīgā atlīdzība tiek maksāta no valsts budžeta līdzekļiem un Lielbritāniju, kurā aizsargātu darbu kopēšana privātām vajadzībām nav tiesiski atzīta, tātad - aizliegta.

Ikdienā nesēju lietotājam šo atlīdzību visvieglāk saprast kā analoģiju apdrošināšanai, piemēram, - iegādājoties auto neviens nedomā, ka obligāti kaut kad būs vajadzība pēc apdrošināšanas – tās vērtību novērtējam tikai tad, kad tiešām apdrošināšana vajadzīga.

Tāpat ar nesēju atlīdzību – pērkot USB zibatmiņu vai CD, mēs nedomājam, ka radīsies vajadzība kopēt likumīgi iegūtās, bet autortiesībām aizsargātās dziesmas, literatūru vai fotogrāfijas. Tomēr šādai vajadzībai rodoties pēkšņi un pateicoties tam, ka pastāv nesēju atlīdzība, ikviens to var darīt pilnīgi likumīgi, jo tieši tāpēc tiek ražoti nesēji un iekārtas ar ieraksta funkciju. Savukārt, ņemot vērā pētījumus par to, cik cilvēku izmanto ieraksta funkciju autoru darbu kopēšanai, tiek noteikta nesēja atlīdzība, kas ir ļoti neliela, uzskata R.Briģis.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Gaidām ASV palīdzību pret pārējiem oligarhiem(34)

Amerikas Savienotās Valstis ir Latvijas stratēģiskais partneris, lielā mērā mūsu drošības garants, kuram acīmredzami ir ārkārtīgi svarīgi, lai mēs kļūtu iekšēji aizvien stiprāki, atbrīvojoties no kor...

Steidz sagatavot ostas pārdošanai?(24)

Tranzīta jomā viss, kas tagad šeit tiek darīts, ir par labu Lietuvai – intervijā Romānam Meļņikam secina bijušais va/s Latvijas dzelzceļš valdes loceklis Aivars Strakšas.

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē