Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +24 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 22. jūlijs
Marija, Marika, Marina

Naida vietā audzēt pašapziņas muskuļus

Domāju, visiem skaidrs: karš Ukrainā no mūsu ikdienas sarunām un domām nepazūd daudzu iemeslu dēļ, bet viens no tiem noteikti esam arī mēs paši. Un ne tikai tāpēc, ka, sekojot līdzi notiekošajām šausmām kaimiņos, arī paši nejūtamies fiziski droši. Skaidrs, ka notikumi Ukrainā pēkšņi izgaismojuši un likuši no jauna runāt un domāt arī par mūsu sen neizpildītajiem mājasdarbiem un pārāk ilgi malā noliktām un nerisinātām problēmām.

Integrācija, valsts valodas lietojums, mazākumtautību un tieši krievu tautības cilvēku vieta sabiedrībā utt. – pēdējos mēnešos tas viss atkal un atkal parādās teju jebkura temata kontekstā.

Par to šonedēļ ar SestDienu runā arī pediatre Dana Isarova, kuras saknes nāk no Ukrainas un kura daudz iesaistījusies atbalstā kara plosītajai valstij. Viņa uzsver: mēs Latvijā bieži paši šaujam sev kājā, veicinot naidu starp krieviem un latviešiem un tādējādi radot plaisu, kurā var ielīt Krievijas propaganda. Viņa pati cenšas nevienu neienīst, lai arī atzīst – krievu valodā runāt ir grūti, jo tagad šķiet, ka šai valodai ir asiņu piegarša.

"Kara sākumā sev un savai babuškai nosolījos neienīst, jo zinu, ka naids ir destruktīvs, tas tevi ļoti ātri saēd no iekšienes. (..) Respektīvi, manī nav naida, bet ir – tas izklausās drausmīgi – riebums, man negribas par viņiem domāt, mēģināt viņus integrēt, man ir sajūta, ka viņiem būtu jānāk pie mums ar risinājumiem, jārāda, ka viņi grib būt mūsu sabiedrībā," viņa vēl atzīst.

Vai spējam cieņpilni risināt visas šīs ilgi malā atliktās problēmas? Vai tiksim ar tām galā? Vēl jo aktuālāk tas tāpēc, ka nu jau ne viens vien eksperts uzsver: visticamāk, Krievijas sāktais karš ātri vis nebeigsies. Turklāt nedrošību rada arī notikumi citās valstīs, piemēram, turpat blakus esošajā Moldovā.

Vai pavasaris, kas vēl uz zemes nav īsti redzams, bet gaisā jau jūtams, atnesīs kādas gaišākas domas? Varbūt, lēnām sākot pievērsties dārza darbiem un sējot pirmās sēklas, prāts taps mierīgāks un apkārt kūsājošās dabas sulas dos enerģiju arī mums. Jo var tikai piekrist, ka tā mums tik tiešām nepieciešama – ne tikai lai atrisinātu problēmas, bet arī uzaudzētu pašcieņas muskuļus un varbūt beidzot tā gaišāk uzsmaidītu cits citam. Par spīti visam.

Šīs nedēļas, 3. - 9. marta, žurnālā SestDiena lasiet:

SestDienas SALONS. Debesis līdz galam nesadzīs

Pediatre Dana Isarova par to, kāpēc ikviena palīdzība Ukrainai ir svarīga, par krievu valodas asiņu piegaršu un par to, kuram pie kura būtu jāiet

PASAULĒ. Spriedze ap Kišiņevu un Tiraspoli

Pēdējo nedēļu laikā saasinājusies spriedze Moldovā un separātiskajā Piedņestrā, tostarp izskanot bažām, ka Krievija šajā nelielajā valstī varētu plānot apvērsumu. Cik pamatoti ir šie apgalvojumi, vai iespējama karadarbības sākšanās arī Moldovā un kamdēļ šī valsts ieņem tik unikālu vietu postpadomju valstu vidū?

PRIEKŠĀ. Atrast savu kultūraugu

Kalnciema kvartālā Rīgā 4.martā notiks Urbānais pavasaris un Sēklu tirgus, kur jebkurš interesents varēs ne tikai pats iesēt savus garšaugus, iestādīt dēstus un darboties radošajās darbnīcās, bet arī noklausīties sēklu lolotājas un Sēklu bibliotēkas izveidotājas Sandras Stabinges lekciju par to, kāpēc ir svarīgi saglabāt tieši tradicionālās sēklas un vietējos augus. Viņa uzsver – mēs patiešām esam īsta dārzkopju nācija

TEHNOLOĢIJAS. Mācās, raksta un meklē atbildes mūsu vietā

Kas gan tas ir par "zvēru", kas piespieda milzīgo korporāciju Google izsludināt "sarkanā koda" trauksmi bailēs par plaši lietotās meklēšanas programmas izspiešanu no tirgus? Kas pirmoreiz par savas profesijas nākotni liek aizdomāties juristiem, tekstu autoriem un pat dzejniekiem? Iepazīstieties – tas ir ChatGPT jeb jaunais sarunbots, kas dažu mēnešu laikā jau paguvis sevi pierādīt

IZPĒTĪTS. Mājas darbi – robotu pārziņā

Jau tuvāko desmit gadu laikā 40 % no visiem mājsaimniecībā veiktajiem darbiem būs automatizēti, prognozē eksperti

LAIKA MAŠĪNA. Ar melno zeltu aplaimotie

Pirms 85 gadiem Saūda Arābijas austrumos no kāda naftas urbuma sāka plūst tik daudz naftas, ka kļuva skaidrs – melnā zelta komerciālā ieguve šajā vietā atmaksāsies. Tobrīd gan reti kurš nojauta, ka uzietas lielākās naftas atradnes pasaulē

CEĻOJUMS. It kā pandēmijas nebūtu bijis

Portugāles pievilcību veido siltais, saulainais klimats, Atlantijas okeāna piekrastes gleznainās ainavas un vēsturiskā arhitektūra. Taču vēl šī valsts patīkami pārsteidz ar to, ka tajā gandrīz nemaz nav jūtamas pandēmijas radītās „traumas”

Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, KULTŪRIZKLAIDES DEVA, SestDienas VAKARIŅAS, KINO, ZIRNIS ĒD, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, SMALKĀS APRINDAS un ANEKDOTES.

 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli


Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata