Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Separātistu reģioni Ukrainas sastāvā atgriezīsies tikai formāli, realitātē kļūstot par valsti valstī

Nostājas maiņa?

Jūlija sākumā Berlīnē bez kādiem redzamiem panākumiem noslēdzās Minskas kontakta grupas tikšanās Normandijas formāta (Vācija, Francija, Krievija, Ukraina) ietvaros.

Kā liecina oficiālie un neoficiālie paziņojumi, minēto valstu vadītāju īpašajiem pārstāvjiem kārtējo reizi neizdevās pavirzīt uz priekšu miera procesu Ukrainas austrumos. Vienlaikus tikšanās Berlīnē, visticamāk, liecina par Krievijas nostājas maiņu minētajā jautājumā.
Runa ir par to, ka Krievijas pārstāvis Dmitrijs Kozaks tikšanās laikā izvirzīja de facto ultimatīvu prasību Ukrainai "drīzā nākotnē" uzrādīt separātistu reģionu autonomiju garantējošu un ar separātistiem (lasiet – Maskavu) saskaņotu izmaiņu Ukrainas konstitūcijā projektu. Kas notiks pretējā gadījumā, pateikts netika, taču ir skaidrs, ka no Krievijas puses gaidāma aktīvāka rīcība.

Neraugoties uz to, ka šādas izmaiņas Ukrainas pamatlikumā (gan nepasakot, kad tieši tās ieviešamas) paredz Minskas vienošanās, kurām bez tam ir oficiālas ANO rezolūcijas statuss, Ukraina kategoriski nav gatava šādam solim. Kijevā saprot, ka rezultātā separātistu reģioni Ukrainas sastāvā atgriezīsies tikai formāli, realitātē kļūstot par valsti valstī, kur notiekošo Kijeva gandrīz nekādi nespēs ietekmēt, bet kurai papildus būs vēl arī veto tiesības ilgtermiņa stratēģiski svarīgos jautājumos – tādos kā Ukrainas dalība Eiropas Savienībā vai Ziemeļatlantijas aliansē.

Šo iemeslu dēļ Kijeva cenšas pārskatīt Minskas vienošanās, galvenokārt cerot uz rietumvalstu atbalstu, bet jo ilgāk turpinās šis process, jo vairāk ir skaidrs, ka piekāpšanās no Maskavas nav gaidāma un arī Rietumu iespējas ietekmēt Krievijas politiku nav lielas. Attiecīgi arī miera process ir nonācis strupceļā, bet Minskas vienošanās kļuvušas par formalitāti un nebeidzamu riņķa deju.

Berlīnē notikušais tikmēr ir Maskavas atklāts mēģinājums mainīt situāciju, ķeroties pie rezerves plāna. Ja oficiāli beigs pastāvēt Minskas vienošanās, Maskavai nekas netraucēs vai nu atzīt separātistu reģionu neatkarību, vai arī oficiāli iekļaut tos Krievijas sastāvā, kur šie reģioni jau tāpat atrodas de facto. Turklāt gadījumā, ja Minskas vienošanos izjukšanā juridiski nebūs vainojama Maskava, Rietumi, lai arī ne bez emocijām, taču to, visticamāk, neoficiāli akceptēs.

Virkne pazīmju (strauji augošais Krievijas pilsoņu skaits Donbasā, Krievijas prezidenta Vladimira Putina izteikumi par bijušajām savienotajām republikām uzdāvinātajām Krievijas zemēm u. c.) liecina, ka Maskava dodas tieši šajā virzienā, atbildību par Minskas vienošanos izjukšanu cenšoties piedēvēt Ukrainai

Top komentāri

skats no malas
s
Oranžas revolūcijas laikā 2004.gadā Ukrainas vēlētāji bija sadalījušies aptuveni uz pusi 13-14 miljoni vienā pusē un 13-14 miljoni otrā pusē. Uzvarēja proeiropas spēki, taču to valdīšana nebija pārāk veiksmīga, tāpēc nākamajās vēlēšanās pie varas nāca prokrievijas spēki. Krimā un Donbasā par prokrievijas spēkiem mēdza balsot pat vairāk nekā 90% vēlētāju. Krimā dzīvo 2 miljoni, Donbasā - 6 miljoni. Kāds miljons ir kā bēgļi atrodas neokupētajā Ukrainas teritorijā. Tātad ārpus brīvās Ukrainas ir palikuši aptuveni 7 miljoni, kuri lielākoties balsoja par prokrievijas spēkiem. Tātad attiecības 14:14 vietā Ukrainai tagad ir attiecība 14:9 proeiropas spēku labā. Vārdu sakot, pagaidām Donbasa un Krima Ukrainai nav nepieciešamas. Tagad Ukrainai ir jātiek galā ar korupciju, rusifikācijas sekām, utt. Pēc 20 gadiem Ukraina būs eiropeiska valsts, pie kuras Krima un Donbasa pašas atkalpievienosies.
Zirnis joko
Z
Donbass ir Ukrainas teritorija!
Meždunarodnijs
M
Donbasas pievienošana Krievijai - galīga samierināšanās ar Ukrainas neatkarību, Ukrainas valsts brīvlaišana.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē