Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Stratēģiskā suverenitāte

Jaunā sparā uzliesmojis ASV un Ķīnas tirdzniecības konflikts, draudot ar nopietnām sekām visai globālajai ekonomikai. Turklāt cerību, ka konfliktam tiks atrasts kāds ilgtermiņa risinājums, ir ļoti maz.

Ka Pekina negrasās piekāpties ASV prezidenta Donalda Trampa prasībām, bija skaidrs jau sākotnēji. Runa šajā gadījumā ir ne tikai par Ķīnas kā lielvalsts prestižu vai nepieciešamību piekāpšanās gadījumā koriģēt ekonomiskās attīstības plānus, bet arī par to, ka tirdzniecības konflikts ar ASV sekmē Pekinas stratēģisko suverenitāti. 

Ar šo jēdzienu tiek saprasta lielvalstu vēlme līdz minimumam samazināt stratēģiski nozīmīgu jomu un plašākā nozīmē arī savu ekonomiku atkarību no ārvalstīm, radot nepieciešamības gadījumā autonomi funkcionēt spējīgas tautsaimniecības. Tiek uzskatīts, ka šī spēja būs nozīmīga nākošajā pasaules kārtībā, jo nodrošinās arī reālu politiskās rīcības brīvību.

Par stratēģisko suverenitāti domā kā Tramps, cenšoties atgriezt ASV ražojošos uzņēmumus un samazināt ārējās tirdzniecības deficītu, tā Ķīnas līderis Sji Dziņpiņs, vēloties pārorientēt valsts ekonomiku no eksporta uz iekšējo patēriņu un īstenojot ilgtermiņa attīstības plānus. Par to domā Krievijas prezidents Vladimirs Putins, īstenojot importa aizstāšanas programmu un solot tehnoloģisko izrāvienu, kas samazinās valsts atkarību no izejvielu eksporta, tāpat šis jautājums atrodas dienaskārtībā arī tādās valstīs kā Lielbritānija vai Francija.

Galvenā problēma tikmēr ir, ka patlabanējais globālās ekonomikas modelis pavisam noteikti nav tāds, kas veicinātu daļu šo centienu. Esošie ekonomikas mehānismi nonāk atklātā pretrunā, piemēram, ar Trampa vēlmi atgriezt ražotnes ASV un Sji Dziņpiņa vēlmi pārorientēt ražojošās kompānijas no eksporta un strādāšanu vietējam tirgum.

Piedevām vēl tā daļa lielvalstu elišu (nosacītie globālisti), kura gūst dividendes no esošā stāvokļa, aktīvi pretojas visām virzības uz stratēģiskajām suverenitātēm tendencēm. Rezultātā pati iedarbīgākā metode ir tādu situāciju radīšana, kad ārēju iemeslu dēļ vienkārši nākas pieņemt "pareizos", stratēģisko suverenitāti veicinošus lēmumus.

Tā Krievijā šādi lēmumi sāka birt kā no pārpilnības raga uzreiz pēc tam, kad pret Maskavu tika noteiktas Rietumu sankcijas Ukrainas krīzes dēļ. Arī ASV un Ķīnai stiegot aizvien dziļāk tirdzniecības konfliktā, šo valstu vadībām paveras plaša rīcības brīvība, ieviešot stratēģisko suverenitāti, bet par vainīgiem pasludinot ģeopolitiskos oponentus. Savukārt iespējamās iespaidīgās problēmas globālajai ekonomikai ir tikai sava veida cena par lielvalstu ambīcijām.

Top komentāri

bet
b
"draudot ar nopietnām sekām visai globālajai ekonomikai" Pieaugot protekcionisma līmenim, cietīs multinacionālās korporācijas, savukārt priekšrocības radīsies vietējām kompānijām, mazināsies negodīgā konkurence.
Tavs vārds
T
Labs raksts.
Pipars
P
Kā tur darbonis Bžezinskis savulaik izteicās - jaunā pasaules kārtība tiks veidota uz Krievijas rēķina, pateicoties Krievijas resursiem un uz Krievijas valsts drupām... Realitātē vismaz uz doto momentu redzam ka viņš ir kļūdījies...!!! Tirdzniecības karš starp Ķīnu un ASV ļauj Krievijai lēnām no tiešās aukstā kara frontes ar rietumiem pārgrupēties uz to lai pārāk neiesaistoties šai jampadracī stāvētu maliņā. Redzam ka Krievijas jauno stratēģisko ieroču iespējas viņai to mierīgi ļauj darīt...! Nebrīnīšos- kad agri vai vēlu pienāks šī kara beigas Krievija izies kaujas laukā lai nesteidzoties savāktu trofejas... Tā pat kā to 90 mitajos izdarīja Ķīna ar visām bijušajām padomijas kazah kirgiz uzbek turkmen- utt. stānām... Interesanti kas pie manis aprakstītā scenārija realizācijas būs ar Latviju...!?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

31. maijs – Diena bez tabakas(2)

31. maiju kā globālo cīņas dienu pret tabakas industriju atzīmē Pasaules Veselības organizācija kopā ar visiem par veselību domājošiem cilvēkiem, visā pasaulē. Kaut arī PVO šobrīd atrodas sarežģītā ...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē