Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 5. aprīlis
Vidaga, Aivija, Vija
Bez dalības ES Turcijai nav īstas nepieciešamības arī pēc NATO

Turcija galīgās izvēles priekšā?

Nupat ASV oficiāli paziņoja, ka Turcijai tiek dotas divas nedēļas laika, lai tā atteiktos no Krievijas zenītraķešu sistēmu S-400 iegādes. Pretējā gadījumā Ankarai tiek solītas gan nopietnas ekonomiskās, gan politiskās sekas – līdz pat izslēgšanai no Ziemeļatlantijas alianses jeb NATO.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ir vairākkārt paziņojis, ka viņa vadītā valsts no S-400 iegādes neatteiksies, un šādam Turcijas demaršam ir daudz iemeslu. Katrs atsevišķi no tiem varbūt arī nav izšķirīgs, taču visi kopā tie liek Ankarai ieņemt kategorisku nostāju. Viens no iemesliem ir Erdogana un viņa atbalstītāju pārliecība, ka aiz 2016. gada puča mēģinājuma ir stāvējušas ASV. Attiecīgi Turcijas vadība Vašingtonai neuzticas un nevēlas pieļaut, ka tās pretgaisa aizsardzība ir pilnībā atkarīga no ASV.

Cits iemesls ir secinājums, ka nekādu cerību kļūt par pilnvērtīgu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti Turcijai nav.

Šādas cerības nebūtu arī demokrātiskai Turcijai, kura izpilda visas ES prasības, bet par islāmiskas un autoritāras Ankaras cerībām vispār nav vērts pat runāt.

Attiecīgi arī ekonomiskās sadarbības ar ES izaugsmes iespējas ir tuvu maksimālajiem rādītājiem, un, ja Turcija vēlas augt tālāk, tai ir jāattīsta sadarbība ar Eirāzijas lielvarām.

Bez dalības ES Turcijai nav īstas nepieciešamības arī pēc NATO. Nav nekādas jēgas aizstāvēt Rietumu civilizāciju (bet NATO ir Rietumu civilizācijas militārā organizācija), ja šī pati civilizācija atsakās pieņemt Turciju savā Eiropas ekonomiskajā organizācijā. Tāpat Turcijai ir virkne specifisku interešu islāma pasaulē, kuras nesaskan ar pārējo NATO dalībvalstu interesēm, un attiecīgi dalība aliansē šajā ziņā Ankarai nav ieguvums.

Protams, medaļai ir arī otra puse. Ievērojama daļa Turcijas sabiedrības ir orientēta uz Rietumiem un uzskata, ka valstij jāturpina centieni iekļauties tajos. Tāpat galvenokārt uz Rietumiem ir orientēta arī Turcijas ekonomika, un attiecīgi pastāv riski, ka krasas nosliekšanās Eirāzijas virzienā gadījumā var ciest pašreizējās ekonomiskās saites. Ankarā visus riskus arī labi apzinās un cenšas īstenot neatkarīgu politiku, balansējot starp Rietumiem un Austrumiem.

S-400 iegādes jautājums savukārt nostāda Turciju situācijā, kad tālāka balansēšana vismaz attiecībās ar ASV vairāk nav iespējama. No Ankaras tiek prasīta skaidra atbilde uz jautājumu, vai tā ir kopā ar Vašingtonu vai Maskavu un Pekinu. Formāli runa, protams, ir tikai par Krieviju, taču ir skaidrs, ka izvēle attiecas vienlaikus uz abām Eirāzijas lielvalstīm.

Gan iepriekš minēto, gan vēl virknes citu iemeslu dēļ pastāv augsta ticamības pakāpe, ka Turcija ASV un, var gadīties, arī NATO vietā izvēlas Krieviju un Ķīnu, vienlaikus nesaraujot saites ar Eiropu. Arī Eiropa nav ieinteresēta šo saišu saraušanā gan ekonomisku, gan politisku (imigranti) iemeslu dēļ, kamdēļ attiecības ar Turciju var kļūt par iemeslu arī jau kārtējām domstarpībām starp Vašingtonu un apvienoto Eiropu.

Top komentāri

Krējums Saldais
K
Turcija nav galīgās izvēles priekšā :) Turcija ir pragmātiskas izvēles priekšā. Paņems labāko no abiem (F35 un S400), turpinās skrūvēt kopā Solaris un pārdot to pa dārgo RS. A mēs savu RAF izmetām miskastē. Turkiem arī pirms 30 gadiem līdz tādiem Solaris bija kā līdz Mēnesim.
LD
L
Ja Eiropas Savienība būtu veidota uz saprātīgākiem pamatiem, tad arī ar Turciju nebūtu nekādu īpašu problēmu. Kāpēc Turciju negrib uzņemt ES? Tāpēc, ka 80 miljoni turku kļūs par ES pilsoņiem, varēs strādāt visā Eiropā, Turcija būs vislielākā ES dalībvalsts ar vislielāko pārstāvniecību EP, turklāt tā iegūs lielāko daļu no ES struktūrfondiem. Dabiski, ka neviens to negrib. Bet ja nebūtu Šengenas līguma, ja nebūtu brīvās darbaspēka kustības, ja nebūtu nekāda EP, tad viss būtu citādi. Nebūtu jābaidās no miljoniem turku Eiropā vai turku deputātiem EP, varētu droši iekļaut Turciju vienotajā tirgū. Turcija būtu ES dalībvalsts, bet tā neietekmētu citas dalībvalstis.
Pipars
P
Jau vairākus gadus atpakaļ bija skaidrs ka Turcijai ir jāiet uz eirāziju... Tas arī notiek... Turcija ir mākslīgi konstruēta valsts ar ierobežotu kompetenču daudzumu. Trūkstošās kompetences viņai var dot Krievija... Krievijai arī tas ir izdevīgi, lai Krievija nākotnē varētu palielināt savas ekonomiskās un rūpnieciskās iespējas valsts ar 80 miljoniem cilvēku viņai lieti noderēs... Starp citu līdzīgā situācijā atrodas Japāna abas Korejas un pat Izraēla... Japānai ja viņa grib izdzīvot būs jāiet uz Krieviju, pretējā gadījumā Ķīna viņu pakļaus un sevī izšķīdinās, tas pats ar Korejām... Savukārt Izraēlai lai viņa izdzīvotu atrodoties arābu un persiešu naidīgā ielokā arī ir vajadzīga Krievija. Tas pats ir ar Kazahstānu un pat Mongoliju... pretējā gadījumā kā alternatīva būs Ķīna kura jau sevī ir izšķīdinājusi pāri par 130 tautām! Zaudēt savu identitāti vai iet uz Krieviju tāda ir izvēle...!!!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē