Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Eksperte: Latvijas skolās jāmēģina celt skolēnu lasītprasmes pašnovērtējumu

Neraugoties uz Latvijas skolēnu lasītprasmes sasniegumu pieaugumu, nepieciešams mainīt viņu zemo pašvērtējumu, pētījuma prezentācijā par skolēnu lasītprasmi 4.klasē sacīja Latvijas Universitātes Izglītības pētniecības institūta vadošā pētniece Antra Ozola.

Viņa skaidroja, ka starptautiskās izglītības sasniegumu novērtēšanas asociācijas veiktais Progress in International Reading Literacy Study (PIRLS) pētījums, kurā piedalījās 4157 skolēni no Latvijas, liecina, ka viņu lasītprasme ir uzlabojusies. Ja 2006.gadā Latvija starp 50 valstīm 4.klases skolēnu lasītprasmē ierindojās 13.vietā, tad pēc pagājušajā gadā iegūtajiem datiem Latvija pacēlusies uz 11.vietu.

Valsts izglītības satura centra (VISC) Vispārējās izglītības departamenta direktore Guntra Kaufmane pauda nostāju, ka iepriekšējos gados īstenotā izglītības reforma ir viens no iemesliem pašlaik novērojamajiem skolēnu lasītprasmes rādītāju uzlabojumiem.

Viņa skaidroja, ka jaunajā izstrādātajā mācību saturā ietverta starpdisciplināra pieeja, kas nozīmē, ka vienu tematu iespējams apgūt vairākās mācību stundās. Jaunajā mācību programmā tiks iekļauts jauns mācību modulis - ekspratība, ar kura palīdzību skolēni varēs uzlabot savas lasītprasmes un rakstītprasmes ne tikai latviešu valodas un literatūras stundās. Šo mācību moduli varēs izmantot jebkurā mācību priekšmetā, kurā norit darbs ar tekstu, piemēram, ķīmijas un fizikas stundās.

Kaufmane sacīja, ka jaunajā mācību programmā iekļautas septiņas caurviju prasmes, no kurām divas attiecas uz skolēnu pašvērtējuma celšanu, jeb pašizziņas un pašvaldības prasmes, kuras īstenojot, skolēns varēs izvirzīt jēgpilnus mērķus, kontrolēt savu mācīšanās procesu, kā arī objektīvi novērtēt savus sasniegumus.

Tāpat kā iepriekšējos PIRLS pētījumos, arī pagājušā gada statistikas apkopojumā visaugstākie skolēnu lasītprasmes rādītāji novērojami Rīgas un Pierīgas skolās, taču Ozola uzsvēra, ka reģionu skolu audzēkņu lasītprasme kopumā ir augusi un izlīdzinājusies pa novadiem.

Ozola arī norādīja, ka sākumskolas skolēnu un vidusskolēnu lasītprasmes rādītāji ir augstāki par pamatskolas skolēnu rādītājiem, ko var skaidrot ar pāreju no viena pasniedzēja pie vairākiem, kā arī jauniešu attīstību.

Atšķirības lasītprasmes vērtējumos novērojamas arī atkarībā no mācību valodas - starp skolēniem, kuri mācību vielu apgūst krievu valodā, lasītprasmes progress ir straujāks nekā starp tiem, kuri mācās latviešu valodā. Visās 50 pētījumā iesaistītajās valstīs meitenes ir labākas lasītājas, bet puišu lasītprasmes rādītāji ir straujāk paaugstinājusies, ko Ozola novērtēja pozitīvi.

Zīmīgi, ka informatīvo tekstu lasītprasmes rezultāti visu skolēnu vidū ir augstāki nekā literārajos tekstos.

Kā ziņots, šodien Latvijas Universitātes (LU) Lielajā aulā tika prezentēti PIRLS pētījuma rezultāti. Iepriekš šāds vērienīgs pētījums Latvijā notika pirms 11 gadiem, un toreiz skolēnu lasītprasme novērtēta virs vidējā līmeņa.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Cik partijas vai partiju apvienības, tavuprāt, tiks nākamajā Saeimā?

Kopā nobalsojuši: 253

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Bet blēži tikmēr dzīro(8)

Nodokļu un finanšu noziegumi ir viens no lielākajiem apdraudējumiem valsts drošībai, jo šajās noziedzīgajās shēmās valstij un tātad visai sabiedrībai tiek nozagts simtiem miljonu eiro, kas daudzu gad...

Maķedonija – starp vēlmēm un vēsturi(12)

Nelielajā bijušās Dienvidslāvijas Republikā Maķedonijā 30. septembrī ir paredzēts referendums par valsts nosaukuma maiņu, kas izraisījis pamatīgas kaislības ne tikai pašā Maķedonijā, bet arī vairākās ...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē