Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 9. aprīlis
Valērija, Žubīte, Alla

Lembergs: Rīgas apgabaltiesā izskatāmās krimināllietas tiesas sastāva uzdevums ir nepieļaut manas tiesības uz aizstāvību

Rīgas apgabaltiesā izskatāmās Ventspils mēra Aivara Lemberga (Latvijai un Ventspilij) krimināllietas tiesnešu Irīnas Jansones, Ārijas Ždanovas un Ligitas Kuzmanes politiskais uzdevums ir nepieļaut realizēt Lemberga tiesības uz aizstāvību - tā uzskata pats Lembergs. Viņaprāt, šo uzdevumu tiesnešiem devis tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) ar savu kompāniju, un tiesa to arī "godprātīgi" realizēšot.

Pie šāda secinājuma apsūdzētais Ventspils mērs nonācis, jo krimināllietā mainīts tiesnesis, kā arī ignorēts valsts ieceltā aizstāvja Genādija Ivankina lūgums iepazīties ar lietas materiāliem.

"To pierāda tas, ka valsts izraudzītajam manis aizstāvim neļauj iepazīties ar lietu, bet spiež piedalīties tiesas debatēs bez iepazīšanās ar krimināllietu. Otru tādu gadījumu uz pasaules neatrast, pat Ziemeļkorejā nē," sacīja Lembergs.

Viņš norādīja, ka likumdošana pieļauj un paredz iespēju mainīt tiesnešus tiesas procesa laikā, tādēļ jau ir rezerves tiesnesis. Taču viņam neesot saprotams, kādēļ tiesnesi maina pēc triju nedēļu slimošanas, jo esot bijuši ļoti daudzi gadījumi, kad tiesnesis slimo daudz ilgāk, bet tiesas sastāvu nemaina. 

Lembergs teica, ka valsts viņam neļāva izraudzīties savu aizstāvi tiesā. Šodien valsts izraudzītais aizstāvis Ivankins pieteica tiesai lūgumu, ka viņam vajag iepazīties ar krimināllietas sējumiem, tiesas protokoliem, tajā skaitā arī ar liecībām, ko katrs ir sniedzis tiesā, prokurora apsūdzības runu, kas ilga 82 tiesas dienas, kā arī Lemberga iepriekšējo advokātu aizstāvības runu tiesā, kā arī aizskartās mantas aizstāvja runu un cietušo runām tiesā. Valsts izraudzītais pārstāvis lūdza tiesā pārtraukumu līdz nākamā gada maijam, stāstīja Lembergs.

Tiesa šo lūgumu ignorēja un pieņēma lēmumu turpināt debates, dodot vārdu citu apsūdzēto advokātiem - Jānim Rozenbergam un Oskaram Rodem. Lemberga skatījumā ir absurdi un bezjēdzīgi, ka advokātam Ivankinam jāatrodas tiesas zālē, pirms viņš vispār ir iepazinies ar lietu. Katrs domājošs cilvēks saprot, ja advokāts nav iepazinies ar lietu viņš nevar realizēt aizstāvību, uzsvēra apsūdzētais.

Jau ziņots, ka veselības stāvokļa dēļ Lemberga krimināllietā vairs nepiedalīsies tiesas sēdes priekšsēdētājs tiesnesis Boriss Geimans, kura vietu sastāvā ieņems rezerves tiesnese Ždanova, taču par jauno priekšsēdētāju izvēlēta lietas tiesnese Jansone, tika paziņots šodienas tiesas sēdē.

Šodienas tiesas sēdē arī tika saņemts iesniegums no advokāta Aivo Leimaņa, kurā tiesas sastāvs tika informēts par to, ka Lembergs ir atsaucis vienošanos ar viņu par aizstāvības nodrošināšanu. Attiecīgi par Lemberga advokātu tiesa nozīmēja jau agrāk izvēlēto valsts nodrošināto aizstāvi Ivankinu. 

Ivankins tiesai sākotnēji lūdza septiņus mēnešus ilgu laiku, lai iepazītos ar lietas materiāliem, taču tiesa nolēma, ka, vismaz pagaidām tiks samazināts lietas skatīšanas biežums, proti, līdzšinējo četru reižu nedēļā vietā lieta tiks skatīta divas reizes nedēļā. 

Tiesa arī vaicāja apsūdzēto Anša Sormuļa un Anrija Lemberga advokātiem, vai viņi būtu gatavi sākt savas debašu runas, taču aizstāvji atbildēja noliedzoši, skaidrojot, ka bija rēķinājušies, ka Aivara Lemberga aizstāvja debašu runa ilgs līdz gada beigām, tādēļ, lai gan debašu runas rakstīšana esot sākta, tā vēl ne tuvu neesot pabeigta. Tomēr tiesa nolēma, ka vai nu advokātam Rozenbergam vai advokātam Rodem ceturtdien, 12.septembrī, būs jāsāk lasīt savu debašu runu. Tiesa piebilda, ka, ja aizstāvji nebūs gatavi teikt debašu runu, tad tiesa uzskatīs, ka viņiem nav ko teikt. 

Pēc tiesas sēdes Rozenbergs aģentūrai LETA nevarēja precīzi komentēt, vai debašu runa uz ceturtdienu būs gatava, norādot, ka "izdomāsim līdz ceturtdienai". 

Jauns aizstāvis Lembergam bija nepieciešams, jo 25. jūnija tiesas sēdē viņa komandu pameta aizstāvis Raimonds Krastiņš, kurš pašlaik ir apturējis savu darbību advokatūrā. Lembergam lietā bija vēl divi advokāti, tomēr politiķis tika paziņojis, ka viņi nevarot uzņemties trešā advokāta pienākumus, jo katrs atbildot par specifiskiem lietas aspektiem, un tieši Krastiņš bijis "vienīgais un pastāvīgais tiesas advokāts, aizstāvības stratēģis". Pārējiem pilnvaras tikušas izrakstītas uz konkrētām sēdēm. Pagājušajā nedēļā tiesā Lembergs bija ieradies bez citiem advokātiem.

Tiesa iepriekš Lembergam norādīja, ka viņam ir tiesības slēgt vienošanos ar tik aizstāvjiem, cik viņš vēlas, bet viņam neesot tiesības slēgt vienošanos ar aizstāvi, kurš ieradīsies tikai uz tām tiesas sēdēm, uz kurām Lembergs vēlēsies. "Vai nu jūs aizstāvēs aizstāvis, kurš varēs ierasties uz nozīmētajām tiesas sēdēm līdz gada beigām, vai arī jums ir nodrošināts valsts aizstāvis. "Nerausim" tiesas sēdes, ja ir vienošanās ar kādu, kas netiek," situāciju vērtēja Jansone.

Savukārt Lembergs tiesai pauda nostāju, ka šādi tiek pārkāptas viņa tiesības uz godīgu tiesu, jo advokātam ir nepieciešams laiks iepazīties ar lietas materiāliem, kas sastāv no 240 sējumiem, kā arī ar prokuroru debašu runu un tiesas sēžu protokoliem.

Prokurori tiesas debatēs lūguši Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā. Prokurori sāka debatēt pagājušā gada februārī un savu debašu runu noslēdza šogad martā.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Lietā apsūdzēts arī Lemberga dēls Anrijs Lembergs un Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis.

Anrijam Lembergam prokuratūra lūdz piemērot brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un sešiem mēnešiem, konfiscējot mantu, savukārt Lemberga biznesa partnerim Sormulim - brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un mantas konfiskāciju.

Visi trīs apsūdzētie norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008. gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009. gada 20. augustā.

Top komentāri

Mokasīns
M
To nu gan, Aivariņ, tu stipri pārspīlē, jo esošā situācija ir radusies tevis izfunktierētās spēlītes ietvarā.
ķirzakveidīgais
ķ
no ciniskās lielzagļu cilts
Vecais Kundrāts
V
Kāpēc Aivars Lembergs runā un raksta par sevi trešajā personā? Vai nenotiek viņa personas dubultošanās?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē