Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Viņķele: Lai nozares finansējums tiktu izlietots efektīvi, tam jābūt pietiekamam

Lai efektīvi izmantotu veselības aprūpes nozares finansējumu, sistēmā jābūt noteiktam finanšu resursu līmenim - tādējādi varētu investēt ilgtermiņa risinājumos, kas izmaksas samazinātu, norādīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP), komentējot premjera Krišjāņa Kariņa (JV) paustās bažas par veselības nozares finansējuma efektīvu izmantošanu.

Kā aģentūru LETA informēja Viņķeles padomniece Marta Krivade, ministre var tikai piekrist premjeram, ka veselības nozarē specializācija un resursu koncentrācija ir pareizais ceļš, un tas jau notiek.

Vienlaikus Viņķele uzsvēra - lai efektīvi izmantotu naudu, sistēmā ir jābūt noteiktam finanšu resursu līmenim, tomēr patlaban valsts ar savām slimnīcām nevar pat norēķināties par sniegto pakalpojumu pašizmaksu. Piemēram, Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai valsts paliek parādā vidēji ap miljonu eiro gadā. Tas, pēc Viņķeles paustā, nozīmē, ka slimnīcām nav arī naudas, ko investēt ilgtermiņa risinājumos, kas efektivizētu pakalpojuma izmaksas.

Komentējot premjera paustās bažas par slimnīcu funkciju sadalījuma atbilstību, Viņķele norādīja, ka iepriekšējā valdība, atbilstoši Pasaules Veselības Organizācijām rekomendācijām, apstiprinājusi slimnīcu līmeņošanas plānu, ko sākts īstenot no šī gada aprīļa. Veselības ministrija to arī konsekventi ievērošot un pildīšot, sagaidot līmeņošanas rezultātus.

Viņķele atgādināja, ka atbilstoši šim līmeņu plānam, reģionos ir četras slimnīcas. Šobrīd gan trūkstot aprūpes slimnīcas, kur cilvēks pavada atveseļošanās laiku ar mazāk intensīvu un lētāku ārstēšanu.

Tāpat Viņķele norādīja, ka tiks turpināta apvienošanu un pārstrukturizēšana, piemēram, Aknīstes psihoneiroloģiskā slimnīca tiek pievienota Daugavpils psihoneiroloģiskajai slimnīcai, un tas pats tiek darīts ar Liepājas Piejūras psihoneiroloģisko slimnīcu, ko pievieno slimnīcai Ģintermuiža. Arī pārējā Piejūras slimnīcā tiek īstenota reorganizācija.

Viņķele uzsvēra - veselības nozare Latvijā, salīdzinot ar citām nozarēm, pēdējo 10-15 gadu laikā piedzīvojusi vienu no lielākajām, ja ne pat lielāko, iestāžu apvienošanas un likvidēšanas reorganizāciju.

Kā ziņots, Ministru prezidents ir pārliecināts, ka ne visa veselības nozarei piešķirtā nauda patlaban tiek efektīvi izmantota, uzsverot, ka no ministres gaida rīcības plānu attiecībā uz nozari.

Premjers intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma sacīja, ka ir iepazinies ar Valsts kontroles ziņojumu par cilvēkresursiem veselības aprūpes nozarē, atzīstot, ka viņu tas neiepriecina.

Viņš uzsvēra, ka valdība ir sākusi diezgan vērienīgas reformas attiecībā uz pašvaldību sadalījumu un izglītības sistēmu. Pēc viņa paustā, šīs puzles trešā daļa ir jautājums par veselības nozari. "Viena lieta ir teikt, ka trūkst naudas, bet esmu pārliecināts un domāju, ka neesmu vienīgais, ka tā nauda, kas ir, ir neefektīvi izmantota," viņš teica.

Pēc premjera teiktā, svarīgs jautājums ir, kas notiks ar slimnīcām, kā tās uzlabosim un efektivizēsim. Viņš retoriski vaicāja, vai visas ēkas, kuras tiek sauktas par slimnīcām, bet nenodrošina pirmo palīdzību, tiešām ir slimnīcas.

Kariņš kā traģisku vērtēja situāciju, ka pieejamība Rīgā un ārpus tās atšķiras kā diena pret nakti. "Acīmredzot ir slimnīcas, kuras nespēj pildīt savu funkciju," viņš norādīja, sakot, ka varētu nosaukt tās vārdā, bet to nedarīs.

Top komentāri

Loģika
L
Hmm, man šķita, ka naudas efektīvas tērēšanas garants ir efektīva kontrole. Pietiekams?! Iedosiet man 100 miljonus, es Rubesas stilā saslēgšu kreisos konsultāciju līgumus un pusi nozagšu. Un finansējums manai nozarei kļūs nepietiekams. Gribiet efektīvu izlietojumu? Dodiet vēl 50 miljonus! Kurus atkal nozagšu. Un tā bez gala. Šķiet, tieši tā strādā APar un Vienotības klepokrātu loģika.
Imperatīvs
I
Labāks iespaids par viņu rodas, kad viņa klusē...
Dakteris Bērziņš
D
Te nu tev, Ilžuk, nav taisnība, un tas nozīmē arī to, ka neesi spējīga sakārtot veselībai aizsardzības nozari. Ne tāpēc caurs siets nepiepildās ar naudu, ka par maz ber, bet tāpēc, ka tas ir caurs un piedevām ar bedri zem cauruma.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē