Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Vitenbergs: Smagākā situācija ekonomikā ir aiz muguras

Smagākā situācija Latvijas ekonomikā ir aiz muguras un uzņēmēji ir spējuši pielāgoties jaunajiem apstākļiem, aģentūrai LETA atzina ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes veikto iekšzemes kopprodukta (IKP) ātro novērtējumu, šā gada otrajā ceturksnī IKP bija par 9,8% mazāks nekā pirms gada.

Vitenbergs norādīja, ka otrā ceturkšņa dati atspoguļo Covid-19 krīzes smagākos mēnešus, tomēr, lai arī kritums par gandrīz 10% ir vērtējams kā smags, pesimistiskākā scenārijā bija prognozēta pat straujāka ekonomikas sabremzēšanās. 

"To apliecina situācija citās Eirozonas valstīs, kur epidemioloģiskā situācija bija daudz sliktāka, piemēram Itālijā, Spānijā, Francijā, kur ekonomikas kritums otrajā ceturksnī ir tuvu 20%. Pašlaik smagākā situācija ir aiz muguras, uzņēmēji ir spējuši pielāgoties jaunajiem apstākļiem" pauda ekonomikas ministrs.

Vienlaikus Vitenbergs prognozēja, ka nozaru griezumā ekonomikas lejupslīde netiks pārvarēta vienmērīgi.

"Atsevišķās nozarēs, piemēram, ēdināšana, izmitināšana, māksla, izklaide, aviotransports u.c. atgriešanās pirmskrīzes līmenī prasīs ilgāku laiku. Līdz ar to pašreizējā situācijā svarīgi ir valdības pieņemtie lēmumi par ekonomikas stabilizācijas pasākumiem. Vienlaikus mēs nedrīkstam aizmirst arī par nākotnes attīstību - svarīgi ir celt Latvijas eksportspējīgo uzņēmumu kapacitāti un konkurētspēju," uzsvēra Vitenbergs.

Ņemot vērā esošo situāciju un aktuālākos statistikas datus, Ekonomikas ministrija prognozē, ka kopumā 2020.gadā IKP var sarukt par 4%, salīdzinot ar 2019.gadu. Pie pozitīviem izaugsmes rādītājiem ekonomika varētu atgriezties gada beigās.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijas IKP šogad otrajā ceturksnī, pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem ātrā novērtējuma datiem, samazinājies par 9,8%, salīdzinot ar 2019.gada attiecīgo periodu.

Savukārt šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pirmo ceturksni, pēc sezonāli un kalendāri koriģētajiem datiem, IKP samazinājies par 7,5%.

2020.gada otrajā ceturksnī Latvijas IKP salīdzināmajās cenās bija 6,211 miljardu eiro apmērā, kamēr gada pirmajā ceturksnī IKP bija 6,715 miljardu eiro apmērā.

Izvērsts ziņojums par precizēto IKP apmēru un izmaiņām 2020.gada otrajā ceturksnī tiks publicēts 31.augustā.

Top komentāri

Vilks
V
Ko var d...Redzēs ko dziedās kad būs jāpieņem budžets.Varbūt laikus meklē darbu.Pie Kalvīša tuklās draudzenes Petersones sāna varbūt kāda vieta atradīsies?
Vilks
V
Kā ar bezdarbu?Iestājas eiforija?Esam otrie eiropā.Varbūt vajag ievest kādu slimu uzbeku?
eurostat
e
Spānijā kritums ir 18,5%, Portugālē - 14,1%, Francijā - 13,8%, Itālijā - 12,4%, Beļģijā - 12,2%, Austrijā - 10,7%, Vācijā - 10,1%. Interesanti, ka ES atbalsta plāns ir pieņemts, lai palīdzētu Itālijai un Spānijai? Bet kāpēc ne Spānijai un Potrugālei, kur ir vissmagākas sekas? Kāpēc Itālijai, kurai kritums ir mazāks nekā Portugālē un Francijā, un līdzinās Beļģijas kritumam? Vai tikai tāpēc, ka bezatbildīgās Itālijas valdības ir uzkrājušas milzīgu valsts parādu?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē