Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Akcīzes nodoklis

Ciparu savirknējums bez loģikas

Lai gan Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto informatīvo ziņojumu 'Par nodokļu politikas attīstības virzieniem, valsts sociālās un veselības apdrošināšanas ilgtspējas veicināšanai' plānots skatīt valdības sēdē šodien, tā projekts, kas kļuva publiski pieejams pagājušajā nedēļā, guvis izteikti spēcīgu kritiku no lielākās daļas finanšu un ekonomikas ekspertu, kā arī dažādu nozaru pārstāvjiem.

Alus darītāji: Stiprā alkohola akcīzes nodokļa brīvdienas ir jāizbeidz

"2019. gada vasarā sasteigti tika pieņemts lēmums par stiprā alkohola akcīzes nodokļa likmju būtisku samazinājumu. Tajā pat laikā alus akcīzes nodokļa likmes tika saglabātas nemainīgas. Šāda neplānota nozares "raustīšana" ietekmējusi alus nozares konkurētspēju un neļauj plānot attīstību ilgtermiņā. 2019. gada vasarā šis bija plānots kā īstermiņa solis un tika solīts, ka Latvijas un Igaunijas Ministru prezidenti vienosies par ilgtermiņa risinājumu. Savukārt tagad atkal kuluāros tiek runāts par stipro dzērienu likmes "iesaldēšanu"," teikts Latvijas Alus darītāju savienības un Latvijas Alus darītāju asociācijas izplatītajā paziņojumā. Alus nozares pārstāvji uzskata, ka "stiprā alkohola likmēm ir jāatgriežas tās agrākajā apmērā un jebkurš mēģinājums iesaldēt zemās likmes ir pretrunā ar godīgu konkurenci un valsts interesēm".

Akcīze alkoholam zem politiķu lupas

Viens no aktuālākajiem ekonomiskās dienaskārtības jautājumiem politiskajā vidē ir par gaidāmo akcīzes nodokļa pieaugumu alkoholiskajiem dzērieniem no šā gada 1. marta. Vairākas koalīcijas partijas ir paudušas, ka tas nebūtu vēlami, jo tas varētu iznīcināt alkohola tirdzniecību pierobežā, kur Latvija zemākas akcīzes dēļ ir spējusi piesaistīt būtisku pircēju skaitu no Igaunijas un Somijas.

Ekonomiskie apsvērumi nav vienīgie

Latvijas Alkohola nozares asociācija (LANA) paudusi bažas, ka plānotais akcīzes nodokļa pieaugums stiprajam alkoholam ievērojami samazinās tirgus apjomu Latvijā un nodokļu ieņēmumus valsts budžetā. Pēc asociācijas aplēsēm, ja Saeima no nākamā gada marta akcīzes nodokli stiprajam alkoholam palielinās par 30%, tas radīs ievērojamu cenu pieaugumu, proti, vienam litram stiprā alkohola cena pieaugs par aptuveni trīs eiro.

Aptauja: Latvija arvien mazāk pievilcīga "alkotūristiem" no Igaunijas

Igaunijas iedzīvotāju vidū samazinās interese par alkohola iegādi Latvijā, liecina sabiedriskās domas pētījumu kompānijas Kantar Emor jaunākās aptaujas rezultāti. Augustā 11% respondentu, kas šogad iegādājušies alkoholu Latvijā, teica, ka to dara vismaz reizi mēnesī. Līdzīgā aptaujā martā tādu bija 21%. Kantar Emor aptauju vadītājs Aivars Vogs norādīja, ka savu ietekmi zaudē emocionālais aspekts, kas iepriekš pavadīja alkohola iegādi Latvijā.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide