Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Medikamenti

Ceļā uz visiem pieejamām zālēm

Veselības ministre Ilze Viņķele (A/P) nākusi klajā ar vairākām iniciatīvām, pie kā tiek strādāts, lai uzlabotu medikamentu pieejamību valstī. Pirmais solis ceļā uz to jau ir sperts, un valdība pagājušajā nedēļā apstiprināja grozījumus, kas no nākamā gada 1. aprīļa ļaus mazināt pacienta līdzmaksājumu kompensējamo zāļu iegādē. Grozījumi tostarp nozīmēs, ka aptiekām būs jānodrošina visu lētāko zāļu pieejamība savos krājumos. Aptieku īpašnieku asociācijas ieskatā tā ir nepārdomāta prasība, kas aptiekām radīs liekus apgrūtinājumus.

Zāles kā patēriņa prece

Salīdzinājumā ar citām ES valstīm Latvijā jautājums par bezrecepšu medikamentu pieejamību vēl aizvien ir diskusiju līmenī. "Veselības ministrija (VM) kā veselības politikas plānotāja ir atbildīga par iespējamiem scenārijiem, kā realizēt valdības deklarācijā iekļauto. Līdz ar to VM, pirms tā domā par iespējamiem priekšlikumiem, būtu jāanalizē iniciatīvas ietekme uz tirgu, aptiekām un zāļu cenām," Dienai norāda Konkurences padomes (KP) pārstāve Zane Gorškova.

Putniņš: Kāpēc tikai par ibuprofēnu gadā pārmaksājam divus miljonus eiro?

Kas jādara, lai Latvijā vēl vairāk samazinātu zāļu mazumtirdzniecības cenas? Jāmaina PVN likme? Jāmazina maksimālā cenu starpība līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamajiem medikamentiem? Jādodas pieredzes apmaiņas braucienos uz Lietuvu, Igauniju vai varbūt Mozambiku? Jādomā, ka vismaz pirmās divas metodes nostrādātu. Šajā rakstā gan gribu runāt par kādu citu labi pazīstamu, tomēr bieži vien spītīgi piemirstu cenu samazināšanas metodi. Plašāku ģenērisko (vienu un to pašu aktīvo vielu saturošo, līdzvērtīgas farmakoloģiskas efektivitātes) medikamentu izmantošanu.

VM izvairīga par PVN samazināšanu zālēm

Veselības ministrija (VM) jautājumā par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu zālēm ir izvairīga, norādot uz Finanšu ministrijas (FM) iebildumiem un nodokļu esošo nodokļu politiku.

Medikamenti dārgāki nekā pie kaimiņiem

Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) kārtējo reizi paudusi, ka būtu nepieciešams pārskatīt zāļu lieltirgotavām un aptiekām atļauto maksimālo zāļu piecenojuma apmēru, kura dēļ daļa medikamentu pie mums ir dārgāki nekā Baltijas kaimiņvalstīs. SIFFA arī paudusi, ka, lai samazinātu zāļu cenas, būtu jāmazina arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme, kas Latvijā ir viena no augstākajām Eiropas Savienībā.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide