Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 5. aprīlis
Vidaga, Aivija, Vija

Medikamenti

Lietuvā uz karantīnas laiku ierobežo bezrecepšu medikamentu pārdošanu

Lietuvas Veselības ministrija nolēmusi uz jaunā koronavīrusa dēļ noteiktās karantīnas laiku ierobežot bezrecepšu medikamentu un dezinfekcijas līdzekļu pārdošanu aptiekās, nosakot, ka katram cilvēkam vienā iepirkšanās reizē var tikt pārdots tikai viens iepakojums zāļu. Aptiekāri uzskata, ka cilvēki, īpaši seniori, šā lēmuma dēl būs spiesti biežāk apmeklēt aptiekas.

Pērn no apgrozības Eiropas Savienībā atsauktas 160 zāles

Pērn no apgrozības Eiropas Savienībā (ES) atsauktas 160 zāles, liecina Veselības inspekcijas (VI) dati. Vairumā gadījumu par konkrēta medikamenta neatbilstību pieņemtajiem standartiem ziņojusi Vācija - 32 gadījumos, ASV - 24 gadījumos, un Kanāda, kas kopumā ziņojusi par 28 zāļu kvalitātes defektiem vai viltojumiem.

Zāļu krājumiem ir jābūt pārskatāmiem

Veselības ministrijas (VM) mērķis ir ieviest sistēmu, kas būtu pārskatāma un ļautu jebkuram pārliecināties, ka zāļu sadale ir godīga, un neveidotos situācijas, kad kādas zāles ir pieejamas tikai lieltirgotavām piederošās aptiekās, savukārt citām aptiekām vai nu nav iespējas iegādāties pietiekamā daudzumā, vai arī vispār nav pieejami konkrēti medikamenti. Ņemot vērā visas konstatētās problēmas, VM ir izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos par zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtību, kas paredz ieviest elektronisku lieltirgotavu krājumu uzskaites sistēmu un noteikt pienākumu lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti veikt tikai elektroniskā formātā.

Zāļu atlikumi tiks uzskaitīti elektroniski

Veselības ministrija (VM) ir izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība, kas paredz ieviest elektronisku lieltirgotavu krājumu uzskaites sistēmu un noteikt par pienākumu lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti veikt tikai elektroniskā formātā. Tādā veidā VM plāno padarīt zāļu aprites tirgu caurskatāmāku. Izstrādātais noteikumu projekts ir iesniegts izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē. Grozījumi paredz, ka arī aptiekas savus pieprasījumus lieltirgotavām varēs iesniegt tikai elektroniskā formātā, informāciju sniedzot ZVA.

Rosina lieltirgotavām zāļu krājumu uzskaiti veikt elektroniski

Lai pārraudzītu zāļu krājumus valstī, laikus konstatētu zāļu nepieejamības riskus, kā arī novērstu zāļu mākslīgas nepieejamības situācijas, Veselības ministrija (VM) rosina ieviest elektronisku lieltirgotavu krājumu uzskaites sistēmu un noteikt pienākumu lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti veikt tikai elektroniskā formātā, portālu Diena informē VM.

Nemiro: Darba grupas ietvaros rasti risinājumi zāļu cenu samazināšanai

Ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV) veidotā darba grupa nacionālās farmācijas politikas ekonomisko aspektu izpētei ir sagatavojusi ziņojumu, kurā apkopota informācija par veikto tirgus izpēti, gūtajiem secinājumiem, kā arī piedāvātajiem rīcības virzieniem. Ziņojums ir publiski pieejams Ekonomikas ministrijas (EM) mājaslapā.

Latvijā nelabvēlīgākais mehānisms

Sabiedrībā valda uzskats, ka medikamentu cenas pieaugums ir saistīts ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi, taču Konkurences padomes apkopotie dati liecina par pretējo. Baltijas valstīs gan kompensējamo, gan nekompensējamo medikamentu cenas nesamērīgais pieaugums ir atkarīgs no lieltirgotavu un aptieku piemērotajiem uzcenojumiem, secinājusi Konkurences padome (KP), salīdzinot Latvijas, Igaunijas un Lietuvas medikamentu tirgu.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide