Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Sauļošanās

Neapdegt un nepārkarst

Kaut arī zināms, ka sauļoties ir kaitīgi, dažkārt tik ļoti gribas just saules staru silto kņudoņu uz ādas, palaiskoties pludmalē peldoties un sauļojoties, baudīt aktīvu atpūtu zem klajas debess… Saule mums sniedz D vitamīnu un dzīvesprieku, bet diemžēl arī problēmas ar ādu, un tā nav tikai novecošanās, bet arī ļaundabīgu audzēju risks. Savukārt karstais laiks rada pārkaršanas draudus.

Ādas sauciens pēc palīdzības

"Iedegums ir maldīgs. Tā nav veselības un labklājības pazīme. Tas ir ādas kliedziens pēc palīdzības," šādi cilvēku vēlmi iegūt iedegumu sauļojoties raksturo Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asistents Raimonds Karls. Lai gan šķiet, ka ikviens zina, ka saules ultravioletie stari ir kaitīgi, gada laikā tomēr no jauna ar ādas vēzi Latvijā saslimst vairāk nekā 1700 iedzīvotāju. No tiem apmēram 200 cilvēkiem tiek atklāta ādas melanoma, kas ir viena no bīstamākajām ādas vēža formām. Dermatologi norāda - pie vainas ir tieši iedzīvotāju sauļošanās paradumi.

Bizness aizēno ādas vēža riskus

Pavasaris solāriju biznesā ir pļaujas laiks - iedegums kļuvis par vienu no "aksesuāriem", piemēram, izlaidumos, kam jaunieši sāk gatavoties laikus. Cilvēki mākslīgajām saules peldēm nododas arī, lai līdz īso piedurkņu uzvilkšanai paspētu atvadīties no ziemas bāluma, ceturtdien vēsta laikraksts Diena.

Dermatoloģe: Jauna un skaista āda ir nesauļota āda

Līdz ar gada pirmajām patiesi siltajām dienām un spēcīgajiem saules stariem, arvien vairāk sieviešu nododas sauļošanās priekam. Tomēr, lai ilgāk ne tikai justos, bet arī izskatītos jaunas, no sauļošanās būtu jāatsakās! Kādēļ tā, to jautājam dermatoloģei Džuljetai Ulmanei no Ulmaņu privātklīnikas.

Kategoriski izvairīties no UV staru iedarbības - pārāk skarbs vērtējums

Ņemot vērā to, ka arvien vairāk palielinās to ziņojumu skaits, kuros tiek vēstīts par D vitamīna trūkumu, dermatologi izvērtē savu nostāju jautājumā par sauļošanos. "Valstīs kurās ir stingri priekšraksti par solāriju izmantošanu, patlaban dermatologi konstatē, ka viņu ieteikumi sabiedrībai kategoriski izvairīties no UV staru iedarbības, iespējams bija pārāk skarbs vērtējums un ka tas varētu palielināt D vitamīna trūkumu cilvēka organismā,“ tā Kristīna Lorenca, Eiropas Sauļošanās asociācijas  priekšsēdētāja.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide