Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Tautsaimniecība

Nepatīkamās pasaules tautsaimniecības tendences iezogas arī mūsmājās

Daudz apspriestās globālās tendences saistībā ar ekonomiskā pieauguma tempa mazināšanos diemžēl nav metušas līkumu arī Latvijai. Mūsu valsts tautsaimniecības izaugsmes temps jūtami rūk jau divus ceturkšņus pēc kārtas, līdz ar to sliktāki ekonomikas dati vairs nav uzskatāmi par atsevišķu gadījumu, bet gan sākuši izvērsties tendencē. Galvenais jautājums ir par to, vai šī tendence novedīs līdz reālai krīzei, vai arī runa būs tikai par lēnākas izaugsmes perioda iestāšanos, bet pēc tam ekonomika atsāks strādāt ar vēl lielākiem apgriezieniem.

Vai tiešām Latvija zaudē konkurētspējā?

Ikgadējā Pasaules ekonomikas foruma veidotajā Globālā konkurētspējas indeksā Latvija šogad ierindota 54 vietā 137 valstu vidū. Salīdzinoši ar gadu iepriekš, šis Latvijai ir kritums par piecām vietām. 2015.-2016. gadā Latvija ierindojās 44. vietā, savukārt 2014.-2015. gadā - 42 pozīcijā. Gan Lietuva, gan Igaunija šajā indeksā ieņem salīdzinoši augstākas vietas, attiecīgi 41 un 29.

Tautsaimniecība iet augšup

Pēc tam, kad gada pirmais ceturksnis salīdzinājumā ar pirmo ceturksni pērn Latvijai vainagojies ar 4% vērtu iekšzemes kopprodukta (IKP) kāpumu, arī nākamie mēneši izcēlušies ar aktivitāti rūpniecībā un būvniecībā, kā arī mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma tempu kāpumu.

Tautsaimniecībā prognozē veiksmīgu gadu

Iepriekš vērojamā tautsaimniecības atdzišana un dažādi ģeopolitiskie izaicinājumi likuši izteikt pesimistiskas prognozes par Latvijas tautsaimniecības attīstību. Tagad situācija mainās, un prognozēs ieskanas optimistiskas notis.

Latvija pakāpusies Bloomberg tautsaimniecību antitopā

Ziņu aģentūras Bloomberg sastādītajā pasaules tautsaimniecību bezdarba un inflācijas līmeņa antitopā Misery Index trešo gadu pēc kārtas pirmajā vietā ierindojusies Venecuēla, savukārt Latvija 65 valstu sarakstā pakāpusies no 27. uz 18. vietu un dala to ar eirozonu.

Baltijas valstis kļūst aizvien atšķirīgākas

Patlaban Baltijas valstīs tautsaimniecības ekspertu komentāri vedina domāt, ka ekonomisko procesu virzība arī šogad varētu būt labvēlīga tam, lai iedzīvotāju maciņu biezums palielinātos.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide