Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +22 °C
Viegls lietus
Otrdiena, 27. jūlijs
Marta, Dita, Dite

Valsts valoda

Mācības pirmsskolā – latviski

Saeima atbalstījusi likumu grozījumus, nosakot, ka izglītība latviešu valodā no 2021. gada 1. septembra būs jānodrošina visās pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs (PII). Grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā jau pagājušā gada rudenī Saeimā bija iesniegusi Nacionālā apvienība (NA).

Sāk izstrādāt jaunās valsts valodas politikas pamatnostādnes

Piedaloties nozares ekspertiem un sadarbības partneriem, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piektdien sāka diskusiju, kas kalpos par pamatu topošajām valsts valodas politikas pamatnostādnēm 2021. – 2027. gadam. "Mērķtiecīga rīcība valsts valodas nostiprināšanā būtiski palielinās laikā, kad latviešu valodai jāsaskaras ar digitālās vides, mākslīgā intelekta un citiem globalizācijas izaicinājumiem," uzsvērts IZM paziņojumā medijiem.

Vēsturiska vienošanās latviešu valodai

Atbilstoši pērn apstiprinātajām pirmsskolas izglītības iestāžu (PII) vadlīnijām no šā mācību gada mazākumtautību bērnudārzos latviešu valodas lietošana ikdienas saskarsmē ir jāsekmē katru dienu. To, kā ar šo vadlīniju ieviešanu veicas mazākumtautību bērnudārzos, vērtēt vēl būtu pāragri, tikmēr Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA) latviešu valodas lietošanas veicināšanai izstrādājusi nākamās izmaiņas. NA rosina likuma grozījumus, kuros tiktu noteikts pienākums pašvaldībām nodrošināt izglītības programmu apguvi valsts valodā ikvienā pašvaldības PII, tajā skaitā mazākumtautību bērnudārzos, ja to pieprasa bērna vecāki.

Koalīcija konceptuāli atbalsta pilnīgu pāreju uz mācībām valsts valodā

Pirmdien koalīcijas sadarbības padomes sēdē, apspriežot Nacionālās apvienības Visu Latvijai! - Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA) piedāvātos grozījumus Izglītības likumā, visas valdības partijas vienojušās, ka visos izglītības līmeņos īstenojama pilnīga pāreja uz mācībām valsts valodā, aģentūru LETA informēja politiskā spēka ģenerālsekretārs Raivis Zeltīts.

NA rosina visos Rīgas bērnudārzos pāriet uz mācībām valsts valodā

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja 22. augustā izskatīs nacionālās apvienības Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA) frakcijas priekšlikumu visās Rīgas domes pakļautībā esošajās pirmsskolas izglītības iestādēs ieviest mācību programmas valsts valodā, aģentūru LETA informēja apvienības Rīgas nodaļas pārstāvis Edvards Ratnieks.

Pēc pārmetumiem par valodas lietojumu atlūgumu iesniedzis LTV raidījuma Punkti uz i vadītājs Ignatjevs

Pēc Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA) pārmetumiem par valodas lietojumu Latvijas Televīzijas kanāla LTV7 raidījumā Punkti uz i atlūgumu iesniedzis tā vadītājs Oļegs Ignatjevs. To aģentūrai LETA apstiprināja pats Ignatjevs un Latvijas Televīzijas komunikācijas speciāliste Krista Luīze Priedīte. Ne Ignatjevs, ne LTV pārstāve gan nekomentē šo lēmumu, tostarp, vai tas saistīts ar NA trešdien izplatītajiem pārmetumiem.

Pēc saskaņiešu iesnieguma lems, vai pāreja uz mācībām latviešu valodā atbilst Satversmei

Satversmes tiesā (ST) ir ierosināta lieta par Izglītības likuma grozījumu, kas nosaka pāreju uz mācībām valsts valodā, atbilstību Satversmei, aģentūrai LETA pavēstīja ST pārstāve Līna Kovalevska. Lieta ierosināta pēc Saskaņas Saeimas frakcijas deputātu Borisa Cileviča, Igora Pimenova, Ivana Ribakova, Jāņa Tutina, Artūra Rubika, Sergeja Potapkina, Ivara Zariņa, Romana Miloslavska, Jeļenas Lazarevas, Jūlijas Stepaņenko, Andra Morozova, Jāņa Urbanoviča, Raimonda Rubika, Vladimira Nikonova, Jāņa Ādamsona, Vitālija Orlova, Mihaila Zemļinska, Igora Zujeva, Sergeja Mirska un Sergeja Dolgopolova iesnieguma.

Vējonis izsludina grozījumus, kas liedz privātajām augstskolām īstenot programmas krievu valodā

Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinājis grozījumus Augstskolu likumā, kas tostarp liedz privātajām augstskolām īstenot studiju programmas krievu valodā, liecina publikācija oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis. Neizsludināt šos grozījumus Vējonim lūdza gan Saeimas opozīcijas partijas Saskaņa frakcija, gan arī vairāku augstskolu vadītāji un nevalstiskās organizācijas.

Saprot, ja runā vienkāršiem teikumiem

Daugavpils domes priekšsēdētāja Riharda Eigima (Mūsu partija) valsts valodas zināšanas pēc atkārtotas pārbaudes atzītas par nepietiekamām, lai veiktu amata pienākumus, un jau tuvākajā laikā Valsts valodas centrs (VVC) vērsīsies tiesā par deputāta mandāta anulēšanu.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide