Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Eiropa

Barnjē neredz jēgu Brexit atlikšanai(1)

Eiropas Savienības (ES) Brexit sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē trešdien paudis šaubas, vai ir jēga atlikt Apvienotās Karalistes izstāšanos no bloka, uzsverot, ka Lielbritānijas valdībai jāpamato šāds lūgums. "Pagarināt šīs sarunas - kādēļ? Tās ir beigušās," uzrunājot Eiropas Parlamentu (EP) Strasbūrā, norādīja Barnjē.

Višegradas valstis atzīmē 20 gadus NATO © DIENA(12)

Pasaulē lielākā un spēcīgākā militārā alianse – Ziemeļatlantijas līguma organizācija (NATO) – 1999. gada 12. martā piedzīvoja vēsturisku brīdi. Organizācijā, ko pēc Otrā pasaules kara Ziemeļamerikas un Rietumeiropas valstis dibināja kā pretsparu Padomju Savienībai un tās satelītvalstīm Eiropas austrumos, uzņēma Poliju, Čehiju un Ungāriju. Vēl tikai desmit gadu agrāk nekas tāds nebija iedomājams, jo šīs valstis atradās aiz "dzelzs priekškara". Tā bija pirmā NATO paplašināšanās pēc aukstā kara un ievadīja vēl vairāku postkomunistisko valstu iekļaušanu.

Slēdz Eiropas gaisa telpu lidmašīnām Boeing 737 MAX(5)

Eiropas Aviācijas drošības pārvalde (EASA) otrdien paziņojusi, ka slēdz Eiropas Savienības (ES) gaisa telpu aviolaineriem Boeing 737 MAX, ņemot vērā pēdējā laikā notikušās Etiopijas aviokompānijas Ethiopian Airlines un Indonēzijas aviokompānijas Lion Air šī modeļa lidmašīnu katastrofas.

Arī Lielbritānija un Austrālija slēdz gaisa telpu Boeing 737 MAX 8 lidaparātiem © DIENA

Pēc tam, kad jau otro reizi dažu mēnešu laikā avarēja Boeing 737 MAX 8 lidmašīna, šoreiz - Ethiopian Airlines gaisa kuģis, vairākas valstis noteica aizliegumu savā teritorijā operējošajām aviokompānijām izmantot reisos šī modeļa lidaparātus, kamēr nebūs noskaidrots avārijas cēlonis. Otrdien arī Austrālija un Lielbritānija pievienojās to valstu saimei, kas slēgusi savas gaisa telpas robežas visiem Boeing 737 MAX 8 lidaparātiem, vēsta ārvalstu mediji. Turklāt abas šīs valstis gāja soli tālāk un aizliedza tās gaisa telpā atrasties visām MAX modifikācijām, ne tikai 8. sērijas lidaparātiem.

EP mudina vērsties pret Ķīnas radītajiem kiberdraudiem(2)

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien apstiprināja Eiropas Savienības (ES) Kiberdrošības sertifikācijas shēmu produktiem, procesiem un pakalpojumiem, vienlaikus paužot dziļas bažas par Ķīnas IT klātbūtni ES, portālu Diena.lv informēja EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Izšķiroša nedēļa haotiskajā Brexit procesā © DIENA(4)

Šī nedēļa Apvienotās Karalistes politikā solās būt viena no dramatiskākajām daudzu desmitgažu laikā, jo vairāki būtiski balsojumi parlamentā būs izšķiroši valsts nākotnei. Otrdien likumdevēji atkal balsos par premjerministres Terēzas Mejas panākto šķiršanās vienošanos ar Eiropas Savienību (ES), ko Apvienotajai Karalistei vajadzētu pamest jau pēc 17 dienām.

Migrācijas krīze galā, bet izaicinājumi paliek © DIENA(14)

Migrācijas krīzi Eiropā var uzskatīt par noslēgušos, paziņojusi Eiropas Komisija (EK). Migrantu un patvēruma meklētāju plūsma uz Eiropu nav izbeigusies, bet ir samazinājusies līdz līmenim, kāds bija pirms krīzes sākuma 2015. gadā. Taču ES nevar atslābt, jo bloka dalībvalstis tā arī nav spējušas vienoties par patvēruma politikas reformēšanu, kas ir nepieciešams, lai nākotnē ES būtu gatava jaunam migrantu pieplūdumam. Daudzi eiropieši migrāciju joprojām uzskata par vienu no galvenajiem ES izaicinājumiem, šo jautājumu balsu zvejošanai izmantos politiķi pirms gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām.

Londona un Brisele turpina Brexit sarunas

Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) amatpersonas sestdien turpina sarunas, cenšoties pēdējā brīdī rast izeju no strupceļa, kādā noncis Brexit, kamēr līdz paredzētajai Apvienotās Karalistes aiziešanai no ES atlikušas vairs tikai nepilnas trīs nedēļas.