Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Kino Bize notiks franču kinorežisores Klēras Denī filmu retrospektīva

Līdz ar jaunākās Klēras Denī (Claire Denis) filmas Augstākā sabiedrība (High Life) nonākšanu kinoteātros Latvijā no 12. līdz 14. aprīlim kinoteātrī Kino Bize tiks demonstrēta režisores filmu retrospektīva, informēja konteātra pārstāvis Maris Prommbergs.

Programmā iekļautas piecas filmas laika posmā no 1990. līdz 2018. gadam. Kā atzīst Kultūras Diena redaktors Jegors Jerohomovičs: “Klēras Denī filmas nekļūst par komerchitiem, taču gandrīz katrs viņas darbs iemanto kulta statusu un iedvesmo nākamās režisoru un mākslinieku paaudzes. Viņa ir viena no ietekmīgākajām mūsdienu režisorēm. Klēra Denī dzimusi Parīzē un augusi Francijas kontrolētajās Āfrikas valstīs – Burkinafaso, Kamerūnā, Somālijā un Senegālā –, kur strādājis viņas tēvs Francijas civildienesta ierēdnis. Daudzās filmās režisore analizē koloniālisma un postkoloniālisma tēmu dažādos aspektos. Viņa pēta cilvēku attiecību un likteņa līkloču paradoksus. Režisores filmām ir raksturīgs delikātums, spēks, iekšējā spriedze, jutekliskums, kā arī vizuālā perfekcija un tehniskā izpildījuma nevainojamība.” 

Retrospektīvu piektdien, 12. aprīlī, plkst. 17: 45 sāks un svētdien 14. aprīlī, plkst. 17:30 noslēgs režisores jaunākā filma Augstākā sabiedrība, kas ir viņas pirmais darbs angļu valodā un kurā galvenās lomas atveido Roberts Patinsons un Žiljeta Binoša. Augstākā sabiedrība ir kosmosa cietumnieku apkalpes locekļi, uz nāvi notiesātie, jūrascūciņas, kas nosūtītas kosmosā uz Zemei tuvāko melno caurumu. Tagad dzīvi palikuši tikai Monte un viņa meita Vilova. Monte ir mainījies. Pateicoties meitai, viņš pirmo reizi mūžā sajūt mīlestības spēku. Vilova aug, kļūst par meiteni un jaunu sievieti. Tēvs un meita abi kopā vientulībā tuvojas savam liktenim – melnajam caurumam, kurā laiks un telpa pārstāj eksistēt. Filmu demonstrēs angļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.

Piektdienas otrā filma Nospļauties uz nāvi (S’en fout la mort)sāksies plkst. 20 ar kino kritiķes Dārtas Ceriņas ievadu. Tā ir 1990. gada drāma par Dā no Beninas un Žoslēnu no Antiļu salām. Abi vīrieši, kurus atveido ilggadējie Klēras Denī (kā arī Džima Džārmuša) sabiedrotie aktieri Īzaks de Bankolē un Alekss Dekā (Isaach De Bankolé, Alex Descas) kopā veido labu komandu, kas piedalās nelegālās pagrīdes gaiļu cīņās. Līdz pienāk brīdis, kad cīņas vidū iestājas nāve. Filma tiks demonstrēta franču valodā ar subtitriem angļu valodā.

Sestdien, 13. aprīlī, plkst. 15 tiks rādīta 1993. gada filma Es nevaru aizmigt (J'ai Pas Sommeil) par lietuvieti Daigu, kas agrā rītā ierodas Parīzē, braucot pie savas vecās automašīnas stūres, kas pielādēta ar mantām, ar nedaudz naudas, diviem telefona numuriem un daudz cigaretēm. Viņa ir nobraukusi visu ceļu no Viļņas līdz Parīzei. Daiga ir aktrise, un Viļņā satiktais režisors ir apsolījis viņai palīdzēt. Filmu demonstrēs franču, krievu, angļu valodā ar subtitriem angļu valodā.

Tāpat sestdien, plkst. 17, retrospektīvā iekļauts 1999. gadā uzņemtais darbs Labais darbs (Beau travail), ko iepriekšējā oktobrī vienā seansā bija iespēja noskatīties Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā. Šī ir viena no Klēras Denī ievērojamākajām filmām par kādreizējo Ārzemju leģiona vecāko adjutantu Galupu, kas atminas savu reiz diženo dzīvi, vadot karavīrus Džibuti, Tadžuras līča krastā. Viņš bija laimīgs, viņa dzīvē valdīja stingrība un disciplīna. Tomēr jaunā daudzsološā Sentēna ierašanās iedēsta greizsirdības sēklu viņa sirdī. Viņu pārņem kārdinājums neļaut jaunietim iepazīties ar komandantu, kuru Galups apbrīno. Filmu demonstrēs franču, itāļu, krievu valodā ar subtitriem angļu valodā.

Denī retrospektīvas noslēgumā 14. aprīlī varēs noskatīties režisores jaunākos veikumus, plkst. 15:30, 2017. gada komisko drāmu Vīrieši viņas dzīvē (Un beau soleil intérieur) par Izabellu, kuru atveido Žiljeta Binoša. Izabella dzīvo Parīzes bohēmas paraugdzīvi. Būdama šķīrusies gleznotāja, viņa bauda dzīvi, neskaita mīļākos, un vīrieši viņai patiesi pievērš uzmanību. Viņas sapnis ir atrast savu vienīgo un īsto mīlestību, bet nopietnas attiecības jau atkal un atkal nav iespējamas, jo kārtējais simpātiskais vīrietis izrādās precēts un par šķiršanos pat nedomā. Filmu demonstrēs franču valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.

Plašāka informācija pieejama www.kinobize.lv.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Sirdsapziņas deportācija(3)

Pretlikumīga anestēzija medicīnas iestādēs ir gandrīz neiespējama. Nekvalificēts anestezeologs šādās iestādēs netiek ielaists. Visi pacienti pirms operācijas ar slimnīcu paraksta līgumu par savu...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja