Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Otrdiena, 19. marts
Jāzeps, Juzefa

Trīs reklāmstabi un sievietes melnā

Balvas Zelta globuss pasniegšanas ceremonijā iezīmējas jaunie kino sezonas līderi

Svētdien, 7. janvārī, Losandželosā 75. reizi tika pasniegts Zelta globuss – Holivudā akreditētās ārzemju preses balva, kas tiek uzskatīta par Oskara priekšvēstnesi. Par balvas tradīcijām un ietekmi var nešaubīties, kaut tās piešķīrēju loks ir kompakts. Holivudas Ārzemju preses asociācijā ir aptuveni 90 biedru, tomēr tiek uzskatīts, ka Zelta globusa laureāti ļauj gana droši spriest par procesiem, kas būs vērojami arī gaidāmajā Oskara ceremonijā. ASV Kinoakadēmijas rindas ir krietni prāvākas – ap 6000 biedru. Oskara laureāti kļūs zināmi 4. martā, un šī balva tiks piešķirta 90. reizi (nominantus izziņos 23. janvārī). Iespējams, te neiztiks bez Zelta globusa ietekmes.

Vispirms "globusi", tad "oskari" – šāds rezultātu skaitīšanas process notiek regulāri, mudinot reizi gadā ar skaidru skatu palūkoties uz Amerikas kino un TV industriju (Zelta globuss tiek piešķirts arī televīzijas filmām un seriāliem).

 

Neviens nav arestēts

Ko var secināt no Zelta globusa laureātu saraksta? Tas apliecina, ka Amerikas kino nav tikai izkalkulēti blokbasteri, kuru virsmērķis ir peļņa, bet tās ir arī filigrānas, dramatiskas filmas, kas stāsta par reālu cilvēku drāmām, sāpēm, cerībām. Skan banāli, kaut filmai, kas ieguvusi visvairāk balvu (četras), banalitāti nevar pārmest. Tās nosaukums ir garš – Trīs reklāmstabi Ebingas nomalē Misūri štatā/Three Billboards Outside Ebbing, Missouri; filmas iespējamais izrādītājs Latvijā, par kuru pagaidām man ziņu nav, piedāvās ko kompaktāku. Daudziem ir pazīstams šīs filmas autors britu dramaturgs un režisors Mārtins Makdona. 2008. gadā viņš debitēja kino ar asprātīgo, absurdo, spriego trilleri Brigē/In Bruges par diviem slepkavām gleznainā Eiropas pilsētiņā. Latvijas teātros ir tikušas iestudētas vairākas Mārtina Makdonas lugas (Spilvencilvēks, Vienrocis no Spokānas, Klibais no Inišmānas, Vientulīgie rietumi).

Trīs reklāmstabi Ebingas nomalē Misūri štatā ir viņa trešā filma – un otrā filma, kuras darbība risinās ASV (2012. gadā Mārtins Makdona ASV filmēja Septiņus psihopātus/Seven Psychopaths). Šķiet, ka ar jauno darbu Mārtins Makdona ir izvilcis savu lielo lozi – beidzot ticis pamanīts varbūt pat pieskaitīts ASV kinorežijas elitei. Tā ir jaudīga, spēcīgu raksturu apdzīvota drāma – stāsts par pusmūža sievieti Mildredu (aktrise Frānsisa Makdormanda), kura ir zaudējusi meitu. Meitene tikusi izvarota un nogalināta netālu no savām mājām Ebingā. Izmeklēšana nav devusi rezultātus, un māte izšķiras par izaicinošu, miestu tracinošu soli – viņa nopērk reklāmas izvietošanas tiesības uz filmas nosaukumā minētajiem trim reklāmas stabiem par 5000 dolāriem mēnesī – tik, cik maksā viņu pametušā vīra traktors ar piekabi. Melni burti uz sarkana fona izkliedz naidu un sāpes: "Policijas šef, joprojām neviens nav arestēts? Ko tu esi darījis, lai notvertu slepkavu?" 

Šīs "reklāmas" izsauc vētru mazpilsētā, tās policijas šefs, būtībā jau lāga zellis (aktieris Vudijs Harelsons), kuram Mildreda pārmet bezdarbību, ir slims ar vēzi. Viņam savas cīņas izcīnāmas. Mārtins Makdona, kurš ir arī filmas scenārija autors, ir sapulcinājis ārkārtīgi spēcīgu aktieru ansambli. Tā eksplozīvais centrs ir Frānsisas Makdormandas spēlētā Mildreda – pārdevēja, šķirtene, kurai kanti sit miesta pundurītis un kuras vīrs viņu pametis, lai dzīvotu kopā ar sveloši stulbu meiču no zooloģiskā dārza. Arī Mildreda nav bez grēka savas mirušās meitas liktenī, viņai ir savi dēmoni, ar kuriem jākaro, gluži tāpat kā vēl vienam filmas varonim – brutālam, rasistiskam policistam (aktieris Sems Rokvels), kurš filmas gaitā piedzīvo pamatīgas rakstura transformācijas.

Filma nepretendē uz trillera statusu, tās vēstījuma mērķis nav atklāt slepkavu – drīzāk radīt spēcīgu, pretrunīgu raksturu panorāmu. To savstarpējā saskarsme rada elektrizētu dramatisku lauku. Trīs reklāmstabi Ebingas nomalē Misūri štatā pelnīti saņēma balvu kā labākā drāma, Mārtins Makdona – labākais scenārists, Frānsisa Makdormanda un Sems Rokvels – labākie aktieri attiecīgi galvenajā un otrā plāna lomā. Iespējams, šī ir filma, kura tiks novērtēta arī Oskara ceremonijā.

 

Sievietes spēks

Ar Trim reklāmstabiem un to četrām balvām Zelta globusa laureātu skaits nav izsmelts – balva tiek piešķirta 25 kategorijās. Vērts pievērst uzmanību darbam, kas uzvarējis labākās muzikālās filmas/komēdijas kategorijā (šajā ceremonijā ir žanriskais dalījums starp drāmām un muzikālajām filmām/komēdijām). Vinnētāja ir režisores Grētas Gervigas filma – pieaugšanas stāsts Lady Bird. Latvijā ar nosaukumu Lady Bird. Laiks lidot tā tiks demonstrēta no 30. marta. Grēta Gerviga tiek uzskatīta par vienu no jaunās paaudzes interesantākajām amerikāņu autorēm (viņas pamatprofesija ir aktrise), un viņas debija režijā jau kādu laiciņu profesionāļu aprindās tiek vērtēta kā nopietna kandidāte uz sezonas nozīmīgākajām kinobalvām.

Starp citu, bez sievietes spēka demonstrācijas neiztika arī pašā ceremonijā – gandrīz visas dāmas bija tērpušās melnā, lai akcentētu, ka Holivudā, kura pagājušajā gadā attīrījās, publiskojot neskaitāmus seksuālo pazemojumu stāstus, nekas vairs nebūs kā agrāk. Lai tā būtu!

 

Daiļslidotājas drāma

Labākās muzikālās filmas/komēdijas kategorijā bija arī citi spēcīgi pretendenti, piemēram, biogrāfiska filma par skandalozo ASV daiļslidotāju Tonju Hārdingu Es, Tonja/I, Tonya – viņas olimpiskajai karjerai svītru pārvilka uzbrukums konkurentei. Tonja Hārdinga tajā bija netieši iesaistīta. Nominantu vidū bija vēl viena biogrāfiska filma par ekscentrisku amerikāņu aktieri Tomu Viso Katastrofālais mākslinieks/ Disaster Artist, kuru režisējis daudzpusīgais Džeimss Franko, viņš filmā spēlē arī galveno lomu.

Šīs filmas izpelnījās ievērību citās kategorijās – Džeimss Franko tika pie labākā aktiera balvas (muzikālās filmas/komēdijas kategorijā). Savukārt aktrise Elisone Dženija, kura filmā Es, Tonja spēlē sportistes sadistisko, dominējošo māti, – pie balvas par labāko otrā plāna lomu. Diemžēl bez balvas palika aktrise Margo Robija skandalozās daiļslidotājas lomā. Jāatzīmē arī Gērija Oldmena balva par Vinstona Čērčila lomu drāmā Tumšākā stunda/ Darkest Hour (filma Rīgas kinoteātros no 2. februāra).

Par labāko režisoru tika atzīts Giljermo del Toro – slavenais sirreālists un dīvaino pasaku stāstnieks (atceraties Pāna labirintu?) radījis romantiski sirreālu drāmu Ūdens forma/The Shape of Water.

Vēl tikai viena piebilde, kas dara uzmanīgu. Labākās ārzemju filmas kategorijā neuzvarēja ne Andreja Zvjaginceva Nemīlestība, ne par labāko Eiropas filmu atzītais zviedru Kvadrāts, kas šķita spēcīgākais pretendents piecu filmu konkurencē, bet gan filma Ne no kurienes/In the Fade – vācu režisora Fatiha Akina drāma, kas veltīta terorisma tēmai, ar Diānu Krīgeri galvenajā lomā.

 

Televīzijas lauks

Zelta globuss ir arī nozīmīga televīzijas ekrānam veidoto filmu balva. Televīzijas seriāli jau labu laiku ir kļuvuši par svarīgu kino industrijas segmentu, kurā notiek intensīvi un kvalitatīvi procesi. Te balvu saņēma distopiskie Kalpoņu stāsti/ Handmaid’s Tale, savukārt īso seriālu kategorijā uzvarēja Lielie mazie meli/Big Little Lies – seriāls, kurā sirsnīgi un radoši izpaudušās aktrises un producentes Rīsa Viterspūna un Nikola Kidmena. Nikolai Kidmenai tika Zelta globuss kā labākajai aktrisei, savukārt labākais aktieris seriālu lauciņā ir Jūens Makgregors par lomu seriālā Fargo. Vairākums apbalvoto un nominēto seriālu ir legāli pieejami arī dažādās interneta platformās Latvijā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Hanzas peronā top dejas izrāde Pāru terapija

Hanzas peronā 5. un 6. aprīlī pirmizrādi piedzīvos dejas izrāde Pāru terapija, kuru veido horeogrāfe Liene Grava, dramaturgs Artūrs Dīcis, mākslinieks Reinis Suhanovs, mūzikas autors Reinis Sējān...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja