Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Vairāk nekā 50 gadus pēc pirmizdevuma trimdā pārizdod Kārļa Ķezbera pasaku Brencītis

Pirms Ziemassvētkiem, 19. decembrī plkst. 18 Durbes pilī (M.Parka ielā 7, Tukumā), svinīgi atvērs Kārļa Ķezbera pārizdoto pasaku Brencītis, kas pie lasītājiem Latvijā atkal dodas 51 gadu pēc pirmizdevuma trimdā, informēja Tukuma muzeja Komunikācijas nodaļas vadītāja Kristīne Ozola.

Tukuma novada Vecmokās dzimušais rakstnieks Kārlis Ķezbers (1914–2006), kurš savu mūža nogali pavadīja Čikāgā (ASV), latviešu literatūrai devis bagātu mantojumu - romānus, stāstus, taču viņa pavisam īpašais devums ir dzīvnieku brīnumu pasakas. Viena no tām - par kaķīša Brencīša apbrīnojamajiem ceļojumiem. 

1967. gadā ASV izdotā pasaka Brencītis ieguva Kārļa Goppera balvu (1968). Sarunā ar Valentīnu Pelēci 1967. gadā, rakstnieks stāsta: „.. pabeidzu Brencīti, stāstu par mazu, melnu, ļoti žirgtu kaķēnu, kas agri zaudējis mājas, tāpat kā grāmatas autors, un devies labāku pasauli meklēt, ieskrien visādās ķibelēs.”

Kaķēns, klejodams pa pasauli un pat lidodams kosmosa kuģī, piedzīvo dažādus pārsteigumus, satiekas ar dažādiem zvēriem (lapsa Nanija, pūce Ulla, čūska Ložņa, suņi Pakars un Makars un citi), iepazīstas ar citiem kaķiem un dzīvniekiem, sastopas ar cilvēkiem un pilsētas straujo dzīvi. Citi dzīvnieki atklāj ‘pasauli’ ārpus mājām un ierastās vides, iemācot novērtēt, ko nozīmē dzīvot mājās.

Pasaka par Brencīti saista ar notikumiem bagātu fabulu, reālā dzīve kļūst pasakaina, savukārt pasaka iegūst realitātes nokrāsu, rakstniekam ievijot arī kādus satīriskus pavedienus.

Grāmatas atvēršanas pasākumā muzikālu priekšnesumu sniegs Tukuma Mūzikas skolas kokļu ansamblis Daces Bleikšas vadībā, saksofonists Gustavs Jākobsons, tenors Jānis Kurševs, pianiste Santa Jākobsone.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja