Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Aprīlī sāksies festivāls Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2018

No 5. aprīļa līdz 8. jūlijam Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Rīgā, Liepājā, Cēsīs, Daugavpilī un Tartu norisināsies starptautisks laikmetīgas mākslas notikums Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2018 (RFB), informēja biennāles pārstāve Signe Valtiņa.

Biennālei izvēlēts nosaukums I Like Your Face. Tas, izmantojot sejas metaforu, izceļ komplicētos identitāšu un nozīmju veidošanas procesus. Festivāls pievēršas šo attiecību problemātikai, izjautājot, kā mūsdienu tehnoloģiju izmainītajā garīgajā klimatā izpaužas cilvēku emocionālā pasaule un kā iedomāta piederība kādai fantastiskai realitātei sadzīvo ar ikdienas sociālajām identitātēm.

“Moderno tehnoloģiju straujās attīstības rezultātā nākas pārvērtēt attēlu nozīmi un to sniegto vēstījumu,’’ par biennālē pētīto tēmu loku saka tās vadītāja Inga Brūvere, “biennāles mērķis ir veidot dialogu – diskusiju, priekšplānā izvirzot jautājumu – kā laika telpā ir mainījusies izpratne par fotogrāfiju un attēlu un kā tā sevi piesaka mākslā?”

Biennāles centrālais notikums būs Ingas Brūveres kūrētā starptautiskā izstāde Ekrāna ēra I: Pašportrets izstāžu zālē Rīgas mākslas telpa. Izstādē tiks aplūkoti cilvēciskās identitātes aspekti – ķermeņis, dzimums, sociālais, vēsturiskais, kas veidojas mūsdienu tehnoloģiju ietekmē. Izstādē piedalīsies divpadsmit autori no desmit valstīm – Keita Kūpere (Kate Cooper, UK), Aneta Gžešikovska (Aneta Grzeszykowska, PL), Antuāns Katala (Antoine Catala, FR / USA), Pols Peipers (Paul Paper, LT), Līga Spunde (LV) un citi. Tās ietvaros notiks arī izglītības programma – simpozijs, diskusija, lekcija un radošās darbnīcas.

Savukārt izstāžu zāles Rīgas mākslas telpa’ Intro zālē būs apskatāmi Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018 Balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! finālistu – Diānas Tamanes (LV), Tāvi Suisalu (Taavi Suisalu, EE) un Kristīnes Madjares (LV) darbi.

Diskusiju par “maģiskajām identitātēm” aktualizēs kuratores Šeldas Puķītes veidotās izstādes – Šodien esmu nāriņa. Rīt es būšu vienradzis galerijā MuseumLV un pilsētvides projekts Es vēlos tevi!, kura ietvaros latviešu fotogrāfs Reinis Hofmanis sadarbībā ar igauņu mākslinieku, dizaineri un teorētiķi Margusu Tammu (Margus Tamm, EE) realizēs fotoprojektu rekrutēšanas plakātu imitējošā formātā.

RIXC galerijā Nīderlandes mākslinieka Rohīra Ārenta (Rogier Arents, NL) instalācijā Sirds ziedi tiks nolasīti apmeklētāju sirdspuksti, kas izraisa pildspalvas plotera kustības, reāllaikā atveidojot līnijas un punktus un liekot uzplaukt zieda veida zīmējumam.

Apvienība GolfClayderman izstādē Video salons galerijā Alma atdzīvinās un romantizēs ikdienas dzīves estētiku, savos darbos iekļaujot popkultūru un divtūkstošo gadu sākuma patērētājsabiedrības glamūru. Bet fotogrāfs Martins Kohuts (Martin Kohout, CZ) savā darbu sērijā  pievērsīsies attiecībām starp attēlu un tā reprezentāciju, uzdodot jautājumu – ko mūsdienās vispār nozīmē fotogrāfija. Viņa izstāde būs skatāma galerijā 427.

Savukārt sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko centru tapusi Īva Ūlena (Yves Ullens, BE) izstāde Apliecinājums Rīgas Centrālajā bibliotēkā.

Latvijas Fotogrāfijas muzejā tiks atklātas divas izstādes. Fotogrāfes Ingas Erdmanes personālizstāde Nezināšanas prieks radusies projekta Nezināšanas Prieks ietvaros, kur Probācijas Dienesta klienti ilgākā laika posmā dokumentējuši sev pazīstamo vidi, kas citkārt mums būtu palikusi apslēpta. Savukārt fotogrāfa Andreja Granta skolnieču Andas Magones, Lailas Halilovas un Rūtas Kalmukas izstāde Pievienotā atmiņa tapusi, māksliniecēm fiksējot ģimenes ikdienu un uzdodot jautājumus par mūsdienu sievietes identitāti ģimenē." 

Festivāla ietvaros tiks īstenota arī izglītības programma. Diskusijas Attēls un propaganda dalībnieki pievērsīsies attēla kā vizuālas komunikācijas un ideoloģiska instrumenta izmantošanai mākslā, medijos un citās publiskās telpas zonās. Fotogrāfijas vēstures un historiogrāfijas interesenti aicināti uz mākslas zinātnieces Katrīnas Teivānes-Korpas lekciju Ainava Latvijas fotogrāfijas vēsturē un lietuviešu kuratora un teorētiķa Vītauta Mihelkeviča (Vytautas Michelkevičius, LT) prezentāciju Mākslas kartēšana. Jauniešiem būs iespēja darboties ar gif attēliem Viktorijas Ekstas radošajā darbnīcā Kustīgā fotogrāfija, savukārt ģimenes un bērni varēs pārtapt maģiskos varoņos kopā ar fotogrāfu Reini Hofmani. Jaunie mākslinieki iepazīs ASV mākslinieka Florisa Šēnfelda (Floris Schönfeld, NL) starpdisciplināro pieeju radīšanas procesam.

Latvijas valsts simtgadē biennāle piedāvās arī programmu reģionos. Ulda Brieža personālizstāde Saules pusē Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā ir autora 50 gadu garumā uzkrātas laika liecības ceļā uz Latvijas valsts simtgadi un tā būs arī līdz šim plašākā autora darbu skate. Darbu vidū ir virkne portretu, kas uzņemti, strādājot par fotoreportieri Liepājas laikrakstos (60. un 70. gados) un pēc tam Rīgā – avīzēs Padomju Jaunatne un Diena. Savukārt Liepājas muzejā izstādē Sajust tēva miegu fotogrāfe un kuratore Mariē Šēvolda (Marie Sjovold, NO) tiecas izveidot telpu refleksijai par traumām, atmiņām un sapņiem Otrā pasaules kara iespaidā savas ģimenes pieredzes ietvaros. Polijas jaunā fotogrāfija būs skatāma Cēsu izstāžu zālē, asprātīgi apvienojot digitālo, postinterneta un sociālo mediju revolūciju pieredzi ar identitātes un feminisma jēdzienu izpēti.

Simpozijs Tagadnes atmiņas ar astoņām kritiķu, vēsturnieku un mākslinieku prezentācijām no Baltijas valstīm un Eiropas sniegs paškritisku kopsavilkumu par to, kā tiek rakstīta un veidota fotogrāfijas vēsture trijās Baltijas valstīs, aplūkojot gan “80. gadu kailfoto un vieglo porno”, gan “fotogrāfijas lomu sociālajos medijos”, “fotogrāfijas kartēšanu” un citas tēmas.

Festivāla ietvaros iznāks arī Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018 izdevums – tekstu krājums, kas veltīts laikmetīgās fotogrāfijas un vizuālās kultūras procesiem.

Pilnas Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018 programma piejama http://www.rpbiennial.com/programma.html

Rīgas Fotogrāfijas biennāle ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Biennāles tematika aptver jautājumus no kultūras teorijas līdz aktuāliem sociālpolitiskiem procesiem Baltijas un Eiropas reģionā. 

 

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja