Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 1. marts
Ilgvars, Ivars

Konkursā Kim? Open Call 2023 uzvar trīs izstāžu projekti

Laikmetīgās mākslas centrs Kim? ir nosaucis konkursa Kim? Open Call 2023 laureātus. Šogad tika saņemts līdz šim vislielākais pieteikumu skaits ar saistošu un aktuālu saturu, un par uzvarētājām paziņotas trīs izstāžu ieceres – Annemarijas Gulbes Gribi tici, gribi netici, Karlīnas Mežeckas Trausluma arhīvs un Ievas Jakušas un Gundegas Straubergas Mazcenas Rīga. Izstādes tiks atklātas Kim? šī gada nogalē

Kim? Open Call 2023 mērķis ir veicināt Latvijas laikmetīgās mākslas un ar to saistīto procesu attīstību un pamanāmību, sniedzot fokusētu uzmanību un attīstot dialogu starp mākslinieku/kuratoru un/vai mākslinieku/kuratoru kolektīvu un mākslas institūciju. Šī konkursa ietvaros par jaunās paaudzes māksliniekiem, kuratoriem un citiem radošo prasmju pārstāvjiem tiek uzskatītas personas vecumā no 18 līdz 30 gadiem. 

Šī iniciatīva radās 2016. gadā ar mērķi veicināt daudzsološu un talantīgu mākslinieku un/vai kuratoru savlaicīgu atklāšanu, nodrošinot pēc iespējas labākus priekšnosacījumus un ietvaru viņu radošās ieceres veiksmīgai īstenošanai. Iepriekšējie konkursa laureāti ir mākslinieki Jānis Dzirnieks, Toms Harjo, Jānis Krauklis, Sabīne Šnē, kā arī kuratore Laura Brokāne.

Annemarija Gulbe. Gribi tici, gribi netici

Annemarija Gulbe. Gribi tici, gribi netici. Video, ekrānšāviņš. 2020

Kā uzlūkot kolektīvo ticību vai neticību reliģijai pēc perioda, kurā tā oficiāli neeksistēja, taču vienlaikus vienoja sabiedrību, dodot patvērumu un glābiņu? Kā aplūkot to, kā vizuālie, telpiskie un skaņu (vai klusuma) elementi var izraisīt svētlaimīgu sajūsmu, tieksmi apbrīnot iespaidīgo telpu vai altāri? Vai elpa aizraujas no estētiska pārdzīvojuma vai tādēļ, ka sastapts dievišķais? 

Annemarijas Gulbes jauktu mediju instalācija tiks veidota ap video, kas tapis, apvienojot kolektīvo un personīgo atmiņu fragmentus, 1971. gadā it kā pēc zibens spēriena nodegušās Vārmes baznīcas barokālā interjera arhīva fotodokumentāciju, TV Skrunda sižetus, kuros Annemarija Gulbe ir redzama, dziedot skolas korī ansamblī atjaunotās Vārmes baznīcas altāra priekšā, kā arī tekstus no grāmatas Esmu ateists. 25 atbildes uz jautājumu: Kāpēc Jūs esat ateists (1982). Annemarijas Gulbes izstāde pētījums uzmanīgi pārjautā reliģijas un estētikas attiecības, vienlaikus analizējot autores neitrālo (neizlēmīgo – ne jā, ne nē) nostāju attiecībā uz kādas reliģijas praktizēšanu.

Annemarija Gulbe (1997) strāda ar fotogrāfiju, video un instalāciju. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas vizuālās komunikācijas nodaļu (2021). Pašlaik viņa ir atgriezusies no prakses kuratoru kolektīvā Komplot (Brisele) un turpina studijas Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūrā. Māksliniece ir apguvusi fotogrāfiju ISSP skolā un Andreja Granta studijā Annas ielā, papildinājusi zināšanas dažādās meistarklasēs. 

Karlīna Mežecka. Trausluma arhīvs

Karlīna Mežecka. Free flow. 2023

Trausluma arhīvs ir mākslinieces Karlīnas Mežeckas un kuratores Žanetes Liekītes kopradīta laika kapsula, kas glabā reģionālās zemapziņas trauslos formēšanās apstākļus un pieķeršanos laiktelpas citādībai. Ar intuitīvu ievirzi pārstrādājot pagājušo nākotnei, tajā ietvertas delikātas un emocionāli piesātinātas materialitātes, kas pārtulkotas citās. Intīmi uzplaiksnījumi telpā ir sasaistīti ar dūmakas plīvuru, bez skaidri redzamiem savienojuma punktiem. Attēlotā "pagātnes pēdu dzīšana" brīžiem ir atstāta pusratā, ar pazaudētu tālāko pavedienu, citviet "piedomāta klāt", gluži kā atmiņas mehānismiem aizpildot izdegušos, baltos plankumos. "Laika slēpnī" atrodamās dekonstruētas sensorās atmiņas un objekti kolāžveidīgā manierē rotaļājas ar skatītāja materialitātes uztveri, it kā pārnesot prieksteču atziņas jaunos naratīvos. Caur zināšanu arheoloģijas lēcu, draudzējoties ar Roberta Smitsona atziņu par "nākotni kā apvērstu pagātni", Trausluma arhīvs tiecas atsegt izdegušos laukumus un uzrakstīt poētiskas pašanalīzes "tagadnes vēsturi".

Karlīna Mežecka (1995) pašlaik dzīvo un strādā Londonā. Ieguvusi bakalaura grādu Latvjias Mākslas akadēmijas Keramikas nodaļā (2020) un maģistra grādu Londonas Karaliskajā mākslas koledžā Keramikas un stikla nodaļā (2022). 

Ieva Jakuša un Gundega Strauberga. Mazcenas Rīga

Ieva Jakuša, Gundega Strauberga. Izstādes Budget Airlines. We Are All the Jet Set skats (muzejs Van Abbemuseum). 2021. Foto – Pīters Kokss

Lidosta Rīga ir trešā visstraujāk augošā lidosta Eiropā. Lidostas vadošā aviokompānija ir airBaltic, otra populārākā aviokompānija ir Ryanair, kas 2022. gadā Rīgā investēja 165 miljonus eiro un atklāja sešpadsmit jaunu maršrutu. Ryanair mārketinga stratēģija šim galamērķim apstājas pie zemām cenām un naktsdzīves apskata ceļveža veidā, atstājot latviešu bagāto kultūras mantojumu ārpus uzmanības loka. Atšķirībā no vairuma citu Eiropas galamērķu, suvenīri Rīgā joprojām ir vietējo amatnieku roku darbs. Lai gan šie objekti raksturo valsts folkloru un vēsturi, tie nesaskan ar Ryanair zīmola tūlītējā patēriņa būtību. Ar šo projektu Gundega un Ieva vēlas pārtulkot Ryanair mentalitāti un izpētes iegūto informāciju eksponātos, izmantojot tūrisma medijus, materiālus un objektus kā izejmateriālus. Sadarbojoties ar grafisko dizaineri, autoru duets pievērsīsies vārda "lēts" nozīmes apspēlēšanai, prezentējot to kā jēdzienu, kas atspoguļo vairāk nekā tikai zemas kategorijas cenu. 

Ieva Jakuša (1996) un Gundega Strauberga (1996) ir absolvējušas Eindhovenas Dizaina akadēmiju 2020. gadā. Paralēli attīstot savu praksi, viņas ir apvienojušās vairākos projektos, kuros Gundegas vizuālo pieeju naratīvu veidošanai stirprina Ievas kritiskais skats, pētnieciskās prasmes, kas viena otru izaicina un papildina. Viņu darbi ir izstādīti Eiropas ievērojamākajos dizaina pasākumos, piemēram, Nīderlandes un Milānas Dizaina nedēļā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja