Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Sešas interpretācijas paaudžu dialogā

MVT Vasaras mājā Esplanādē sākas izstāžu cikls LMA 100

Par fonda Mākslai vajag telpu (MVT) Vasaras mājas tēmu šai vasarai domstarpību nebija: Latvijas Mākslas akadēmija svin simtgadi, tāpēc – viss ap to un par to. "Mākslas akadēmijā sākas mākslinieku jaunrades ceļš," lakoniski precizē Katrīna Jaunupe, fonda Mākslai vajag telpu vadītāja.

Vispirms jau pati MVT Vasaras māja mainījusi atrašanās vietu, un melnie konteineri no Pārdaugavas pārcelti uz Esplanādi – pavisam tuvu Mākslas akadēmijai. Atrašanās centrā nozīmē to, ka izstādē ienāks daudz garāmgājēju. Tas ir arī viens no fonda mērķiem – plašāk pastāstīt par pēckara un šodienas māksliniekiem. Bet virsmērķis, protams, no konteineriem, pamestām rūpnīcu u. tml. telpām tikt pie skaistām, plašām izstāžu zālēm.

MVT Vasaras mājā šovasar paredzētas sešas izstādes. "Katras izstādes veidošana nodota Mākslas akadēmijas nodaļu un apakšnodaļu pārstāvjiem, aicinot viņus interpretēt tos ar LMA saistītos cilvēkus, kuri spilgti iezīmējas Latvijas mākslas nozarē. Domājām, kuri ir spilgtākās personības vai, gluži otrādi, tādi, kuri aizmirsti, bet viņu ieguldījums ir nozīmīgs," plānu ieskicē K. Jaunupe.

Pirmās izstādes Indulis Zariņš/ Ieva Iltnere un Envija koncepts radās projekta mākslinieciskā vadītāja Andra Vītoliņa vadībā. Protams, Indulis Zariņš ir viens no spilgtākajām un populārākajām Mākslas akadēmijas personībām. 18. jūnijā viņam būtu 90 gadu. Kā atzīmēt? "Loģiskais risinājums likās aicināt kādu no Zariņa dēliem, taču daudz interesantāk ir redzēt, kā citi ietekmējušies no šī mākslinieka un pasniedzēja personības. Un tāpēc izstādē ir arī Ieva Iltnere, kura mācījusies pie Induļa Zariņa. Viņa savukārt izvēlējās savu studenti Enviju, kuras radošumā var atrast paralēles ar Zariņu. Tā veidojas savdabīgs tilts, dialogs starp paaudzēm," stāsta K. Jaunupe. Ieva Iltnere kopā ar jauno mākslinieci Enviju radījusi interpretāciju izstādes formā par Induli Zariņu, vairāk pievēršoties viņa akadēmiskajai dzīvei, esot profesoram un rektoram vienlaikus. Izstādē, kas tiek atklāta šodien, izmantoti Induļa Zariņa pieraksti, uzrunas, lekciju teksti, uz kuriem tieši un netieši atbildes meklē Envija. Viņa cenšas parādīt, ka "mākslinieka domāšana" ir vislielākais mākslas darbs, kas notiek radošajā procesā, taču skatītājam šis process nereti paliek apslēpts. Izstāde uzdod jautājumu, vai pastāv plaisa starp paaudzēm, vai arī tomēr radošās mokas un prieks visām mākslinieku paaudzēm ir līdzīgs.

Katrai cikla izstādei būs atvēlētas desmit dienas – saspringts un radošs laiks. Projekts MVT Vasaras mājā kopumā ilgs līdz 9. septembrim, un nākamās izstādes tiks veltītas māksliniekiem Aleksandram Stankevičam, Jurim Gagainim, Aleksandram Dembo, Miervaldim Polim, Emīlam Melderim.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja