Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

Simtgades ietvaros Kim? laikmetīgās makslas centrs atklās izstādi Helsinkos

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros atklās somu-ebreju mākslinieces Dafnas Maimonas personālizstādi Ģimenes bizness, kas būs skatāma SIC mākslinieku telpā Helsinkos no šī gada 3. februāra, bet Rīgā izstādes turpinājums būs skatāms no 20. aprīļa, informēja kim? pārstāvji.

Savos darbos māksliniece Dafna Maimona stāsta par sabiedrības augšanas un kopā būšanas pieredzi, kas būtiska Baltijas jūras reģiona, Eiropas un pasaules kontekstā.

Ģimenes bizness ir trešais pasākums izstāžu un performanču sērijā, kuru aizsāka autobiogrāfisks un mikro-vēsturisks pētījums, kas atskatījās uz Somijas pirmo kebabu un falafelu restorānu Orient Express, kuru atvēra mākslinieces ebreju tēvs 1985. gadā. Restorāns, kas atradās Forum iepirkšanās centrā pašā Helsinku viducī, iepazīstināja somus ar iepriekš nezināmām delikatesēm no Tuvajiem Austrumiem.

“Ģimenes biznesa ideja patiešām varētu vispārīgi raksturot manus darbus,” stāsta māksliniece – visai bieži viņa rada īslaicīgas un nelielas kopienas, kas pārvērtē stereotipiskas konstrukcijas. “Caur šīm kopienām es pētu elementus, kas materializējas manos darbos – ietekmi raisošas konstrukcijas un to ekonomijas,” turpina Dafna Maimona.

Šobrīd Orient Express eksistē pasaulē, kas atrodas pāri kapitālam. Vispirms restorāns tika uzbūvēts Lilith Performance Studio telpā kā performance Orient Express Yourself. Tā bija aprīkota ar funkcionējošu virtuvi, ko papildināja “restorāna darbinieki”, kuru uzdevums bija pārdot falafelus apmaiņā pret skatītāju pašu vārdiem. Pircēji maksāja cenu, kas svārstījās no 15 līdz 299 vārdiem, un atbildēja uz jautājumiem, kas atsaucās uz ģimenes atmiņām un dzimumu lomām, kā arī destruktīvo patriarhālo struktūru ietekmi. Viņu izgaismotās atmiņas iekustināja dalītu un intīmu telpu starp svešiniekiem.

Dažus mēnešus vēlāk Orient Express paplašināja savu darbību uz Galerie Wedding, kur instalācija darbojās kā sen pazudušā restorāna spokainā atmiņa. Šoreiz falafeli tika pārdoti tikai atklāšanas intervālos un vārdiskie maksājumi tika ierakstīti vecā kasešu magnetafonā. Izstādes noslēgšanā restorāns atkal apkalpoja cilvēkus ar performanci After Hours. Tai Maimona sarakstīja absurdu kustību scenāriju ar darbībām, ko darbinieki veic pēc restorāna slēgšanas. Viens no pienākumiem bija pārskaitīt kasi – vārdus, kas tika savākti izstādes atklāšanā un kas tika atskaņoti performancē kā izkaisītas atmiņas jaunai publikai.

Un tagad, beidzot, Orient Express atgriežas Somijā, 33 gadus pēc tā sākotnējās atklāšanas, kā izstāde Ģimenes bizness. Atklāšanas laikā SIC izstāžu telpā restorāna jaunā mutācija uz brīdi piedāvās falafelus, kurus gatavos un pārdos mākslinieces ģimenes locekļi. 

Sekojot ģimenes biznesa vēsturei (2000. gadu sākumā viens no ģimenes uzņēmumiem atradās arī Rīgā), nākamais restorāna pieturas punkts atvērsies Kim? Laikmetīgās mākslas centrā 20. aprīlī, kur tiks atklāta vēl viena jauna mutācija – performances telpa, kurā savāktās lokālās atmiņas tiks pārveidotas scenārijā. 

Izstāde SIC telpā tiks atklāta 2. februārī plkst. 18:00 un norisināsies līdz 4. martam. Tā radīta, sadarbojoties Kim? Laikmetīgās mākslas centram, Lilith Performance Studio, Galerie Wedding, SIC Space

Izstāde tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. 

Top komentāri

ļuļa
ļ
kas tas par sviestu? kādā sakarā latvijas 100gades ietvaros somijā izstāda somu-ebreju mākslinieci, nevis latviešu māksliniekus??? gan jau vēl valsts naudu arī dabūja par ārzemju mākslinieces reklamēšanu. te nu mēs arī redzam, kā valsts nauda tiek izsaimniekota pilnīgi nelietderīgi, lai neteiktu nelietīgi.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Galvenais ir iztēle

Producente Kristele Pudane iesaka meklēt risinājumus ārpus rāmjiem

Par mūžīgo māla trauku pārtopot…

Apdzisis vēl viens Latgales podnieku ceplis – 9. augustā mūžībā aizgājis izcilais podnieks, biedrības Pūdnīku skūla dibinātājs, daudzu jauno podnieku skolotājs Evalds Vasilevskis (1953–2018).

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja