"Mēs prognozējam, ka tie, kas ir cietuši no negodīgiem apsaimniekotājiem, tie pāries uz tiešo maksājumu norēķiniem, un tie varētu būt apmērma pieci ar pusi tūkstoši dzīvokļi. Pārējie - kuri ir apmierināti ar savu apsaimniekotāju un viņam uzticas, diezin vai izvēlēsies tiešos norēķinus, lai maksātu papildus," portālam Diena.lv sacīja RS valdes locekle Birute Krūze, piebilstot, ka tiešos maksājumus varētu izvēlēties arī jauno projektu iemītnieki, kuri nav pārliecināti par saviem apsaimniekotājiem.
Viņa skaidroja, ka klientiem, kuri nolēmuši pāriet uz tiešajiem maksājumiem ar siltumapgādes uzņēmumu, būs jāsedz arī rēķinu apkalpošanas izmaksas, kuras līdz šim rēķinā iekļāva apsaimniekotājs. RS aprēķini liecina, ka mēnesī tas veido 3,87 eiro, gadā – aptuveni 46 eiro.
"Jaunā sistēma pasargā namu iedzīvotājus pret negodīgiem apsaimniekotājiem. Visas pārējās problēmas šī likumdošana nerisina," teica Krūze. Kā tiešo norēķinu mīnusus viņa minēja dzīvokļu īpašnieku izdevumu palielināšanos, kā arī līdzšinējo problēmu saistībā ar siltumenerģijas atslēgšanu tā dēvētajiem nemaksātājiem - arī pārejot uz tiešajiem norēķiniem, nepārbūvējot pašreizējo sistēmu, nav iespējams atslēgt siltumapgādi vienam dzīvoklim daudzdzīvokļu ēkā. Dzīvokļu īpašnieki var dibināt arī biedrību, kura uzņemtos rēķinu apkalpošanu, tādējādi nerastos iepriekš minētie papildus izdevumi par rēķina sagatavošanu.
Krūze pauda pārliecību, ka tiešo norēķinu ieguvums nebūs īpaši liels un RS jaunās sistēmas ieviešana izmaksās aptuveni vienu miljonu eiro. Jāatzīmē, ka siltumenerģijas saņēmēji var saglabāt arī pašreizējo norēķinu sistēmu.
Iespēja veikt tiešos maksājumus Rīgas siltumam jānodrošin no 2015.gada 1.oktobra.
Saeima 19.decembrī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā, kas paredz iespēju iedzīvotājiem par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem norēķināties ar tiešajiem maksājumiem bez mājas pārvaldnieka starpniecības.