Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Liriskais humorists

Latviešu karikatūras klasiķis Imants Melgailis, labdabīgākais no Dadža zīmētāju plejādes, 26. janvārī svin 95 gadu jubileju un domā par sievieti.

Lepojās ar līniju 

Kad dažas dienas pirms jubilejas SestDiena apciemo mākslinieku un es vaicāju, kā jūtas humorists 95 gadu vecumā, Melgailis atsaka: ja būtu jaunāks, justos labāk. "Grūti pat parakstīt, roka trīc. Agrāk tieši ar to lepojos, ka man bija droša līnija." Un piebilst: simtreiz vieglāk būtu, ja kāda sieviete būtu rados. "Mums nav absolūti nevienas." Jubilejā pāris draugu tiekot gaidīti. Ar bijušo Dadža kolēģi Ēriku Ošu gan tagad neesot kontaktu. Izvilcis vienu mapi no kaudzītes blakus gultai, Melgailis rāda savus senākus zīmējumus, kas vēl mājā palikuši (dažu labu ik pa laikam kāds nopērkot). Kad saku: šajā karikatūrā jums dāmai pupi iznākuši gandrīz kā Edgara Ozoliņa zīmēti, meistars pasmaida. Savulaik viņam esot bijusi teorija, kāpēc Dadža tirāža (padomju gados tas iznāca divas reizes mēnesī) strauji kritās atmodas laikā – tāpēc, ka žurnāls sācis publicēt karikatūras par padomju gados aizliegto seksa tēmu, un tādas bērniem vairs nevarēja rādīt.

No šīs teorijas izriet, ka Dadža auditorijas lielākā daļa ir bijuši bērni līdz 14–16 gadu vecumam. Atceroties savus pusaudža gadus, varu tikai apliecināt, ka es tad Dadzi tiešām skatījos – tieši skatījos, jo lasīt tur varēja tikai Skaiļa gabalus, kuri nebūt nebija atrodami katrā žurnāla numurā, un vēl priekšpēdējās lapas rubriku Kas tik viss nenotiek pasaulē. Toties iecienītāko karikatūristu darbi gan bija katrā numurā. Politika tiešām Dadzī bija tabu tēma, ja vien ar to nesaprot amerikāņu un pārējo imperiālistu lamāšanu, bet teikt, ka karikatūrās nebija mājienu par otru Padomju Savienībā aizliegto tēmu – seksu, laikam tomēr būtu pārspīlējums (galu galā seksa pilnas bija arī toreiz ļoti populārās tāda pārliecināta komunista kā dāņa Herlufa Bidstrupa zīmējumu sērijas).

Visu rakstu par vienu no latviešu karikatūras klasiķiem Imantu Melgaili un viņa kolēģiem lasiet šīs nedēļas žurnālā SestDiena!

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Aktuāli


Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā

SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons

Pasaule

Vairāk Pasaule

Politika

Vairāk Politika

Tēma

Vairāk Tēma

In memoriam

Vairāk In memoriam

Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag

SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes