Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Mūzika

Klajā nāk mūzikas izlase Jazz in Latvia 2020

Latvijas Mūzikas informācijas centrs un nacionālā ierakstu kompānija Skani piektdien, 1. maijā, klajā laiž mūzikas izlasi, kas pārstāv svaigākās šībrīža Latvijas džeza mūzikas tendences. Albumā Jazz in Latvia 2020 iekļautas 12 oriģinālmūzikas kompozīcijas dažādu mākslinieku izpildījumā no tradicionālā džeza līdz pat avangardam un hiphopam, informēja mūzikas izdevniecības pārstāvji.

Anta Eņģele: Ir taču jāsvin svētki! © DIENA

Aspazijas mājā Dubultos 12. martā, sagaidot Aspazijas 155. dzimšanas dienu, izskanēja dziedātājas Antas Eņģeles koncerts Uz pavasari. Programmā bija klausāmas dziesmas "iz aizgājušiem laikiem" – populāras 30. gadu melodijas par jūras tēmu, senās krievu romances, kuras savulaik Aspazija mīlēja dziedāt kopā ar savu pielūdzēju. Koncerta noslēgumā skanēja arī Imanta Kalniņa un Jāņa Lūsēna dziesmas ar Aspazijas un Raiņa vārdiem. "Programmā ir iekļautas dziesmas, kas ceļ dvēseli spārnos. Un gan Aspazijas dzīve, gan lirika bez pacelšanās spārnos nemaz nav iedomājama," teica Anta Eņģele.

Pieskāriens caur mūziku un dzeju. Ieva Saliete un Anna Rancāne tiekas tiešraides koncertprogrammā © DIENA

Bija domāts pavisam savādāk. Dzejnieces Annas Rancānes jubilejas kontekstā 25. aprīlī bija paredzēts koncertuzvedums Latgolys freska, ko veido Sigvards Kļava un Latvijas Radio koris, režisors Viesturs Kairišs, aktrise Baiba Broka, etnomūziķe Biruta Ozoliņa un citi. Koncertuzvedums nu pārcelts uz 12. septembri, bet satikšanās ar Annu Rancāni Latgales vēstniecībā Gors tomēr notiks - tiešsaistē 29. aprīlī plkst. 19 būs skatāms koncerts Pieskarties.

Džeza mūziķis Edgars Cīrulis LR3 Klasika koncertsērijā Viens pats studijā © DIENA

"Mans mākslinieka uzdevums ir būt godīgam un spēlēt/rakstīt patiesību. Es nevēlos tikt noķerts, atskaņojot mūziku, kurai es pats neticu," saka jaunais džeza pianists un komponists Edgars Cīrulis. Viņš ir jau trešais mūziķis, kas Covid-19 draudu dēļ noteiktajos sabiedrības sociālās distancēšanās apstākļos uzstāsies Latvijas Radio 3 Klasika koncertu videotiešraižu sērijā Viens pats studijā, kuru Otrajās Lieldienās aizsāka Maestro Raimonds Pauls.

VIDEO: Apvienība Bubble Boyz publicē līksmu roku mazgāšanas dziesmu(2)

Laikā, kad rūpīga roku mazgāšana ir kļuvusi svarīgāka nekā jebkad agrāk, gan lieliem, gan maziem par to dzīvespriecīgā dziesmā un videoklipā atgādina jauna, bet kaut kur jau ļoti dzirdēta un iemīļota apvienība Bubble Boyz. Viņi kopā ar pašmāju kosmētikas ražotāju Stenders radījuši Roku mazgāšanas dziesmiņu latviešu un angļu valodā, lai atgādinātu ikvienam – tava nākotne ir tavās tīrajās rokās!

Klajā nācis singls no Riharda Dubras pirmā simfoniskā albuma Mystery of His Birth(2)

Nacionālā ierakstu kompānija Skani laiž klajā singlu no komponista Rihardas Dubras pirmā simfoniskā albuma Mystery of His Birth, kas klajā nāks maija sākumā. Albumu ieskaņojis Liepājas Simfoniskais orķestris, diriģents Atvars Lakstīgala, bet čella solo spēlē Ēriks Kiršfelds, informēja ierakstu kompānija Skani direktors Egīls Šēfers.

Kultūra nav putukrējums © DIENA(21)

Orķestra skaņa veidojas no kopuma, kur katrs ir svarīgs. Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mūziķi ir mūsu zelta vērtība. Ar tik lielām pūlēm esam šeit noturējuši jaunos, talantīgos mūziķus. Nevar atļauties zaudēt daļu sastāva, sevišķi – ņemot vērā, ka Latvijā ir mūziķu deficīts vairākās instrumentu grupās. Trīcam un drebam par katru cilvēku, kas mums ir, – saka LNSO valdes locekle Indra Lūkina. Ko orķestrim nozīmē krīze un tās radītās sekas, viņa pieredzēja jau 2008. gada krīzes laikā, toreiz kā orķestra Sinfonietta direktore.

Grupa Kristine Praulina & The Soulful Crew izdod singlu Mountains

Grupa Kristine Praulina & The Soulful Crew sadarbībā arī Rīgas Gospeļkori izdod singlu Mountains un dziesmas video, kas ir pirmais priekšvēstnesis grupas gaidāmajam pilnmetrāžas albumam. Dziesmu no šodienas ir iespējams dzirdēt populārākajos straumēšanas servisos, informēja grupas pārstāve Inga Zālīte.

Cildinājumu maigais lietus. Ērika Ešenvalda albums TranslationsGramophone redaktora izvēle © DIENA(1)

Britu prestižā mūzikas izdevuma Gramophone izdevēji nesnauž un jau atkal cildina latviešu mūziku. Vēl ir tikai aprīļa vidus, bet, mazliet steidzoties laikam pa priekšu, jau publicēta nākamā – šā gada maija izdevēju izlase Editor’s Choice. Arī tajā, gluži tāpat kā aprīlī, labāko un interesantāko jauno klasiskās mūzikas albumu vidū ir nonācis kārtējais Ērika Ešenvalda autoralbums – amerikāņu diriģenta Ītena Sperija un ASV Portlendas Universitātes studentu kamerkora ierakstītais albums Translations, kas šā gada martā nācis klajā pasaulē lielākajā mūzikas izdevniecībā Naxos.