Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņas

Pagājuši 100 gadi, kopš Latvijas Nacionālais vēstures muzejs sāka darbību Rīgas pilī

2020. gada 6. februārī aprit 100 gadu, kopš tagadējais Latvijas Nacionālais vēstures muzejs sāka darbību Rīgas pilī. Pēc 2013. gada postošā ugunsgrēka muzejs pili uz laiku ir atstājis, taču nākamo simtgadi cer iesākt ar iespējami drīzu atgriešanos vēsturiskajā mājvietā. Patlaban VAS Valsts nekustamie īpašumi ir izsludinājuši būvniecības iepirkumu pils kastelas Dienvidu korpusa rekonstrukcijai un restaurācijai, kam muzeja lietošanā būtu jānonāk 2024. gadā, informēja VNĪ pārstāvji.

Aspazijas mājā norisināsies saruna par aktieri Eduardu Pāvulu

Šī gada visu mīlētāju dienā, 14. februārī, plkst. 17 Aspazijas mājā Jūrmalā norisināsies saruna ar vēsturnieci Daci Ulpi par vienu no visu laiku mīlētākajiem latviešu aktieriem – Eduardu Pāvulu (1929–2006), informēja muzeja pārstāvji.

Visu mūžu literatūras pusē. Leons Briedis (1949– 2020) © DIENA

Leons Briedis ir kā tīrs gars, pārvilkts ar ādu. Ar brillēm uz deguna un gadu desmitiem nemainīgu frizūru. Dzejnieks nemaz neslēpj, ka intervija viņam sagādā lielu fizisku un garīgu piepūli. Laiku pa laikam viņš iet uz balkona "nomierināties" un "atsapūsties", izsmēķējot kādu cigareti. Runādams neparastā dziedošā, deklamējošā melodikā, viņš laiku pa laikam izvelk kādu savu senu rakstu vai laikabiedra vēstuli un lasa priekšā. Viņa pirms divdesmit gadiem tapušās esejas par kultūrpolitikas jautājumiem izklausās kā rakstītas iepriekšējā vakarā – 2013. gadā bija gods "baltās vārnas bruņinieku", kā viņš pats sevi dēvēja, intervēt.

Apmeklētājiem uz laiku slēgta izstāžu zāle Rīgas mākslas telpa

Apmeklētājiem uz laiku slēgta izstāžu zāle Rīgas mākslas telpa, jo elektrosadales skapī iekļuvuši lietus ūdeņi. Tiklīdz bojājumi būs novērsti, izstāžu zāle atkal tiks atvērta apmeklētājiem, informēja Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības mediju un komunikācijas projektu vadītāja Vineta Žilinska.

No mūžībā aizgājušā dzejnieka Leona Brieža atvadīsies piektdien

Dzejnieka, rakstnieka, literatūrzinātnieka, literatūrkritiķa, tulkotāja un atdzejotāja Leona Brieža bēru ceremonija notiks 7. februārī, aģentūru LETA informēja Latvijas Rakstnieku savienības pārstāvis Arno Jundze. Oficiālā ceremonija notiks Rīgas kremācijas centra lielajā zālē plkst. 11.

ISSP Skolā notiks radošs ievadkurss fotogrāfijā(1)

Fotogrāfijas izglītības platforma ISSP Skola no 27. februāra piedāvā radošu ievadkursu ikvienam, kurš vēlas spert pirmos soļus fotogrāfijas pasaules izzināšanā un attēlu veidošanas principu izprašanā. Intensīvais divu mēnešu kurss Ievads fotogrāfijā sniedz iespēju apgūt fotogrāfisko domāšanu un tehniskos pamatus atzītu mākslinieku un lektoru, Ivetas Gabaliņas un Reiņa Hofmaņa, vadībā, informēja skolas pārstāve.

Izsludināti konkursi par 2023. gada Dziesmu un deju svētku māksliniecisko koncepciju

Gatavojoties XXVII Vispārējiem Dziesmu un XVII Deju svētkiem, kas notiks 2023. gada jūlijā, izsludināti pirmie konkursi par divu lielkoncertu māksliniecisko koncepciju izstrādi: XXVII Vispārējo Dziesmu un XVII Deju svētku Koru lielkoncerta mākslinieciskā koncepcija un XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku Deju lieluzveduma mākslinieciskā koncepcija, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.

Brīvdabas muzejā notiks Meteņa svinības

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā svētdien, 9. februārī, no plkst. 12 līdz 16 notiks līksmas Meteņa svinības. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada jestrākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šī diena tiks svinēta ar tradicionālo maskošanos, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardo Meteņa cienastu, informēja muzeja pārstāvji.

Valodas notumses zona ar vārdu "episki" © DIENA(2)

Par gada vārdu Latvijā ir nosaukts vārds "notumse", kas ieteikts angļu vārda blackout vietā kā īss un ērts apzīmējums reizēm, kad pazūd elektriskā strāva. Ar pirmatnējo nozīmi "krēsla" vai "tumsa" šis vārds ir minēts Kārļa Mīlenbaha un Jāņa Endzelīna 1925. gada Latviešu valodas vārdnīcā – atklāja viens no akcijas Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens žūrijas dalībniekiem – Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs.

Festivālā Summer Sound uzstāsies grupa Astro’n’out

Vairāku nedēļu garumā festivāls Summer Sound reizi nedēļā izziņos māksliniekus, kuri uzstāsies šī gada festivālā, tā pamazām atklājot festivāla pilno programmu. Šogad festivālā uzstāsies arī viena no veiksmīgākajām pašmāju popgrupām – grupa Astro’n’out, informēja koncerta rīkotāji.