Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +21 °C
Skaidrs
Sestdiena, 22. jūnijs
Ludmila, Laimdots, Laimiņš

Sirds siltums un atbildība

Uzturēšanās ārstniecības iestādē bieži vien ir nepatīkams pārdzīvojums ne tikai bērnam, bet arī pieaugušajam. Šādos brīžos nevajadzīgu satraukumu palīdz mazināt slimnīcas personāls, un bieži vien lielāko smagumu uz saviem pleciem iznes medicīnas māsas. Tieši viņu atsaucība un sirds siltums ir viens no faktoriem, kas atvieglo slimnīcā pavadīto laiku lielajiem un mazajiem pacientiem. Arī šogad pašreizējie un bijušie pacienti, kā arī viņu tuvinieki ir aicināti novērtēt medicīnas māsu darbu, piesakot viņas akcijā Meklējam sirdsmāsiņu. Šoreiz var pieteikt visu triju klīnisko universitāšu slimnīcu māsas.

Celt prestižu

Akcijas rīkotājs Rietumu bankas (RB) Labdarības fonds sadarbībā ar projekta patronesi Valsts prezidenta kundzi Ivetu Vējoni un informatīvo atbalstītāju laikrakstu Diena aicina izcelt medicīnas māsu īpašo profesiju, izteikt pateicību par pašaizliedzību un atgādināt par tik nozīmīgo darbu, ko viņas ikdienā veic. Projekts norisināsies līdz 30. novembrim, un tajā piedalīsies triju slimnīcu – Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS), Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) – visu nodaļu māsas.

Atklājot akciju, RB Labdarības fonda valdes priekšsēdētāja Inga Šīna uzsvēra cilvēcisko aspektu medicīnas māsu darbā.

"Mūsu konkursam šis ir jubilejas gads. Sākot to pirms desmit gadiem, galvenais mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību būtiskajai medicīnas māsiņu profesijai, celt viņu svarīgā darba prestižu. Šo gadu garumā man nācies apmeklēt daudzas slimnīcas, tikties ar ārstiem un pašām māsiņām, uzzināt par problēmām. Ar prieku ir jāsaka, ka situācija pakāpeniski virzās uz labo pusi. Bet, kā zināms, novēršot vienas problēmas, ar laiku to vietā neizbēgami parādās citas. Tas attiecināms arī uz sirdsmāsiņu darbu. Vissvarīgākais tajā paliek cilvēciskais aspekts, un labi to darīt var vien tad, kad cilvēks savu darbu patiesi mīl. Tāpēc ļoti priecē, ka šajā profesijā nāk arī jauni cilvēki, kuri izvēlas šo svarīgo un interesanto dzīves ceļu. Vēlos no sirds pateikties māsiņām, kuras palīdz mums un mūsu tuviniekiem grūtajos dzīves brīžos, un aicinu visus balsot un izvēlēties savu labāko sirdsmāsiņu!" sacīja Šīna.
 

Vairāk nekā zāles 

Iestājoties slimnīcā, pacientiem var rasties daudz jautājumu, neskaidrība un uztraukums par notiekošo. Medicīnas māsas ar pacientiem pavada visvairāk laika, tāpēc viņas var palīdzēt risināt visus neskaidros jautājumus, un no viņu komunikācijas daudz kas ir atkarīgs. To akcijas atklāšanā akcentēja arī Vējone, kura šogad otro reizi ir projekta patronese.

"Esmu patiesi lepna būt par daļu no šī sirsnīgā projekta. Māsiņas ir mūsu veselības aprūpes sirds, kas strādā ar vislielāko atdevi pacientu labā. Pati esmu piedzīvojusi, ka tieši ar sirds siltumu, rūpēm, atbildības sajūtu un mīlestību pret savu darbu māsiņas paveic daudz vairāk nekā zāles. Tāpēc aicinu ikvienu iesaistīties akcijā un ikdienā spēt novērtēt un izteikt pateicību māsām par viņu pašaizliedzīgo darbu," pauda Vējone. 

Akcijas galvenā informatīvā partnera laikraksta Diena valdes priekšsēdētājs Edgars Kots uzsvēra arī mediju nozīmi māsu profesijas izcelšanā. "Dienas mediju prioritāte ir cilvēki, un mūsu divi nozīmīgākie projekti – Latvijas lepnums un Meklējam sirdsmāsiņu – ir cieši saistīti ar devīzi – cilvēks cilvēkam. Akcijas atspoguļojums laikrakstā un portālā Diena.lv palīdzēs uzzināt par sirdsmāsiņām, izprast māsu ikdienas darba gaitas un ieklausīties viņu dzīvesstāstos. Ticu, ka ikvienam būtu kāda vērtīga atziņa paņemama no šiem pieredzes bagātajiem un sirsnīgajiem stāstiem," pauda Kots.
 

Nepietiekami novērtētas

Arī visu triju akcijā iesaistīto slimnīcu valdes priekšsēdētāji uzteica māsu darba nozīmīgumu, vienlaikus nenoliedzot, ka šis amats ne vienmēr tiek pietiekami novērtēts. 

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols atzina, ka pēdējo 10–20 gadu laikā medicīnas māsu skaits ir samazinājies un viņu trūkst arī BKUS. Taču Ābols uzsvēra, ka māsu trūkums nenozīmē, ka slimnīcā pietrūktu sirds siltuma, jo realitātē darbinieki uz saviem pleciem iznes vairāk. "Bērnu slimnīcā medicīnas māsām un māsu palīgiem ikdienā jākomunicē ne tikai ar pacientiem, bet arī ar viņu mammām, tētiem un citiem radiem. Tas prasa daudz pacietības," sacīja Ābols.

Māku komunicēt izcēla arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis. "Esmu lasījis, ka māsu profesiju sauc par vecāko no mākslām un jaunāko no zinātnēm. Par mākslu tāpēc, ka tā tiešām ir ļoti liela māksla būt iejūtīgam, saglabāt pacietību, uzklausīt visu pacientu untumus un būt vienmēr smaidīgam. Par zinātni – tas zināmā mērā sasaucas ar to, ko teica prezidenta kundze – arvien vairāk pierādās, ka personīgai attieksmei, uzmundrinājumam ir daudz lielāka nozīme nekā zāļu terapijai," sacīja Paeglītis, kura vadītā slimnīca šogad akcijā piedalās pirmo reizi.

Savukārt Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga atzina – ārsti nereti var būt skaudrāka rakstura, taču, ja viņi spēj profesionāli palīdzēt, tas tiek vērtēts atzinīgi. Tajā pašā laikā arī no māsām tiek prasīta profesionalitāte visaugstākajā mērā, bet pacienti un viņu tuvinieki no viņām gaida arī sirds siltumu. Šo abu lietu sabalansēšana, pēc Kreicbergas paustā, ir sarežģīts uzdevums.
 

Apbalvos 20 sirdsmāsiņu

Māsas var pieteikt visās slimnīcās, kas piedalās akcijā, uz vietas, aizpildot akcijas anketas, vai elektroniski, sūtot e-pastu uz adresi [email protected]. Balsot iespējams līdz 7. novembrim. Pēc tam notiks pieteikumu apkopošana. 

Akcijā tiks noskaidrotas 20 sirdsmāsiņas – piecas no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, piecas no Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, desmit no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas. Viņas tiks svinīgi apbalvotas, un katra sirdsmāsiņa saņems naudas prēmiju 1000 eiro apmērā (ieskaitot nodokli) no RB Labdarības fonda. Akcijas noslēgums paredzēts 2018. gada 30. novembrī, kad sirdsmāsiņas tiks godinātas pieņemšanā Rīgas pilī.

Akcija Meklējam sirdsmāsiņu ir notikusi piecas reizes. 2008. un 2012. gadā tika noskaidrotas BKUS sirsnīgākās bērnu māsas, 2009. un 2014. gadā – Latvijas reģionālo slimnīcu labākās bērnu māsas. 2015. gadā īpaša vērība tika pievērsta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas māsām.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Speciālistu redzējums par siera ēšanu Jāņos

Ko visbiežāk redzam Jāņu apsveikumos? Protams, ozollapu vaiņaga ieskautu zeltainu ķimeņu siera rituli! Simbolizējot sauli, šādi paaudžu paaudzēs esam godinājuši saulgriežu laiku, kad dienas ir brīni...

Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits