Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Splendid Palace norisināsies Ukrainas kino dienas

No 13. līdz 15. oktobrim kinoteātrī Splendid Palace notiks Ukrainas kino dienas, kuru ietvaros varēs noskatīties sešu filmu programmu, informēja Nacionālā Kino centra vecākā referente Kristīne Matīsa.

Programmā iekļauti pēdējo gadu darbi un ukraiņu kino klasika, bet arī viena Jāņa Streiča filma, kas uzņemta Ukrainā.

Kino dienu atklāšanas filma (seanss piektdien, 13. oktobrī plkst. 18) ir pieredzējušā dokumentālista Sergija Bukovska (1960) darbs Galvenā loma.

Tā dokumentālā filma par slavenas ukraiņu aktrises Ņinas Antonovas dzīvi un karjeru, kas sākās ar galveno lomu pirmajā krāsainajā ukraiņu daudzsēriju telefilmā Varjkas zeme (1969). Tas bija pirms 45 gadiem, tagad aktrisei ir 80 un simtiem lomu, lielu un mazu, bet vairs ne galvenās... Filma Galvenā loma pasaules pirmizrādi piedzīvoja Leipcigas dokumentālā kino festivālā, apbalvota Odesas SKF dokumentālo filmu konkursā un citur. Īpaši personisku nokrāsu filmai Galvenā loma piešķir fakts, ka filmas režisors Sergijs Bukovskis ir filmas varones, aktrises Ņinas Antonovas dēls.

13. oktobra vakarā (plkst. 20) kino dienu programma piedāvā vienu no ukraiņu kinoklasikas pērlēm – 1970. gadā uzņemto filmu Baltais putns ar melno zīmi, kuras režisors Jurijs Iļjenko (1936-2010) pasaules slavu iekaroja ar operatora darbu Sergeja Paradžanova leģendārajā un padomju gados aizliegtajā filmā Aizmirsto senču ēnas (1964). 60. gadu vidū operatora izglītību ieguvušais Iļjenko pievērsās kinorežijai, Baltais putns ar melno zīmi ir viņa trešā un slavenākā filma, apbalvota Maskavas starptautiskajā kinofestivālā un citur pasaulē. Filma ornamentāli etnogrāfiskā stilistikā stāsta par grūtu laikmetu Ukrainas vēsturē – Otrā pasaules kara gadiem, kad arī šajā zemē ienāk padomju vara, brālis cīnās pret brāli, komunisti pret banderiešiem, un trīs brāļi mīl vienu meiteni.

Sestdien, 14. oktobrī, plkst. 18 Ukrainas kino dienu programma sāksies ar Latvijas filmu – Jāņa Streiča kara drāma Tikšanās uz Piena ceļa (1985) apliecina Latvijas un Ukrainas veiksmīgo sadarbību jau pirms 30 gadiem. Emocionālais stāsts par leitnantes Astras Lejiņas ceļu pie sava līgavaiņa gandrīz pilnībā filmēts Ukrainas stepēs, armijas poligonā Čerņigovas apkaimē, turklāt galvenās lomas tēlotāja Ināra Slucka filmā ir gandrīz vienīgā latviete starp ukraiņu aktieriem.  

Vakara seansā 14. oktobrī plkst. 20 spilgts mākslas piedzīvojums gaidāms režisora Andreja Zagdanska filmā-kolāžā Vagričs un melnais kvadrāts (2015) par neparastu mākslinieku-konceptuālistu, literātu, vārda un attēla sakarību pētnieku Vagriču Bahčanjanu (1938-2009). Viņš 1974. gadā emigrēja uz Ņujorku, ASV, un tur, kā raksta mākslas kritiķi, nodarbojās ar “jaunu mākslas virzienu radīšanu” un dzīvoja vienā kultūras telpā ar citiem Ņujorkas emigrantiem-intelektuāļiem – Sergeju Dovlatovu, Pjotru Vailu un Aleksandru Genisu, Eduardu Ļimonovu u.c. 2003. gadā Bahčanjans pirmoreiz atgriezās Maskavā, un viņa kolāža kļuva par vienu no iemesliem, kuru dēļ tika ierosināta krimināllieta pret Andreja Saharova muzeja vadību…

Svētdien, 15. oktobrī plkst. 18 programmā demonstrēs asa sižeta un lielu inscenējuma mērogu spēlfilmu Červonijs par varoni, ko medijos dēvē par “ukraiņu Džeimsu Bondu” – Ukrainas pretošanās armijas kareivis Daņilo Červonijs 1947. gadā cenšas izrauties brīvībā no Staļina nometnēm un organizē ieslodzīto sacelšanos. Režisora Zazas Buadzes filmas pirmizrāde bija pielāgota Ukrainas neatkarības dienai 2017. gada augustā, un pirmajā nedēļā to noskatījušies gandrīz 20 000 skatītāju uz 185 ekrāniem.

Ukrainas kino dienu programmu svētdienas vakarā, 15. oktobrī plkst. 20 noslēgs Ukrainas un Itālijas kopražojuma spēlfilma Ūbeles ligzda – mūsdienīgi aktuāls stāsts par ukrainieti Darju, kura pelna naudu, strādājot kādā itāļu ģimenē, un satuvinās ar vecās sinjoras dēlu Alesandro. Tomēr pēc divu gadu prombūtnes Darjai jāatgriežas Karpatu ciemā, kur vīrs lēnā garā sācis dzert, būvējot viesu namu ar sauso tualeti pagalmā, bet meita ļāvusies studentu dzīves priekiem galvaspilsētā. Darju gaida grūta izvēle starp savu iepriekšējo dzīvi un to, kuru atvedusi sev līdzi. Odesas kinofestivālā Ūbeles ligzda apbalvota kā Ukrainas labākā pilnmetrāžas filma, Rīgā viesosies filmas galvenās lomas atveidotāja, aktrise Rimma Zjubina.

Ukrainas kino dienās Rīgā ierodas arī ukraiņu kinematogrāfistu delegācija, kas dibinās kontaktus un pārrunās sadarbības iespējas ar Latvijas filmu studijām. Arī kinoskatītājiem būs iespēja satikties ar vairāku filmu autoriem – Rīgā viesosies režisors Sergijs Bukovskis (Galvenā loma), producents Genādijs Kofmans (Vagričs un melnais kvadrāts), producents Andrijs Sujarko (Ūbeles ligzda), delegāciju vadīs Ukrainas valsts kino aģentūras direktors Filips Iļjenko.

Ieeja uz visiem seansiem – bez maksas.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Irēna Lagzdiņa (26.07.1936.–19.02.2018.)

Mūžībā devusies Irēna Lagzdiņa – viena no leģendārās Dailes teātra 3. studijas audzēknēm. Jaunībā viņa gribēja kļūt par medicīnas māsu un bija beigusi Rīgas 4. medicīnas skolu, bet tad 1959. gad...

Grāmatu leiputrija Ķīpsalā

Pirms laika, turoties pretī izklaides industrijas spiedienam un rūpējoties, lai "atraktivitātes" teju apsēstā sabiedrība nepadomātu, ka lasīt ir nūģīgi un garlaicīgi, radās sauklis, ka la...

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja