Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +9 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 17. februāris
Konstance, Donats

Izsmalcinātība un elegance, ko parādīt

Muzejs svin izstādē Jūgendstils Rīgā. Kolekcijas desmitgade

Šķiet, desmit gadu muzeja vēsturē nemaz nav tik ilgs laiks, bet, ja atceramies, ka Rīgas Jūgendstila centrs sākās no tukšām istabām, tagad tā veidotā izstāde Rīgas mākslas telpā, kas durvis apmeklētājiem ver šodien, 21. jūnijā, ir četras un vairāk reižu lielāka par pašu muzeju. Un kad tad, ja ne tagad vasarā, kad jūgendstils ir visapkārt dabā – ar spārēm, lilijām, ūdensrozēm –, no pilsētas karstuma un skaļuma pārcelties laikā pirms simt gadiem. Toreiz (un arī tagad) arhitektūras jomā Rīga bija jūgendstila metropole, un pagājušā gadsimta sākumā arī lietišķā māksla, glezniecība, rūpnieciskais dizains bija ļoti augstā līmenī.

"Pirmkārt, šī ir mūsu jubilejas izstāde, jo muzejam aprit desmit gadu," par ekspozīciju Jūgendstils Rīgā. Kolekcijas desmitgade saka muzeja Rīgas Jūgendstila centrs direktore Agrita Tipāne. "Pa šiem gadiem kolekcija ir augusi strauji un kvalitatīvi, tajā ir ap 7000 vienību, ko arī gribam parādīt!"

Muzeju Rīgas Jūgendstila centrs gada laikā apmeklē ap 40 000 apmeklētāju, no kuriem 80% ir ārzemnieki. Interesanti esot klausīties, kā ģimenes priecājas par jūgendstilā iekārtotajām telpām un laiku pa laikam atskan: "Man mājās ir tāda vāze, manai vecmāmiņai arī bija izšūts dvielis..." "Pateicoties mūsu muzejam, es ceru, ka daudzās ģimenēs ir mainījusies attieksme pret lietām. Vieni ar saudzību ceļ ārā vecvecāku mantas, notrauc putekļus un glabā, lai būtu ko rādīt saviem mazbērniem. Citi noglāsta savas vērtības un uzdāvina muzejam," stāsta Agrita Tipāne. Viņa smejas, ka muzeja krājumā ir lietas, sākot no adatas līdz lielām mēbelēm. "Mūsu muzejs ir ar sadzīvisku ievirzi. Stāstām par interjeru, tāpēc arī kolekcija veidojas līdzīgi – tās ir lietas, kas saistītas ar māju," viņa teic un atceras, ka muzeja pirmajā gadā tika izteikts aicinājums sabiedrībai – ja kādam ir saglabājušās tālaika lietas, lai dāvina. Un cilvēki nāca, nesa, dalījās savās atmiņās, stāstos. "Tas bija ļoti aizkustinoši, jo daļu kolekcijas veido dzimtas relikvijas," pateicīga ir direktore un palepojas, ka muzejā ir Baltijā lielākā jūgendstila priekšmetu kolekcija, kas nemitīgi tiek papildināta. "Simts gadi pagājuši, šo lietu kļūst aizvien mazāk, un ir svarīgi saglabāt to, kas vēl ir. Mēs gan izsolēs nepiedalāmies. Daudzi priekšmeti, kas nonāk muzejā, nav perfekti saglabāti, bet restauratori paveic brīnumus."

Un tas viss nu ir skatāms izstādē līdz pat 22. septembrim – porcelāna, fajansa, stikla un metāla priekšmetu kolekcijas, interjera lietas, greznie dāmu un kungu apģērbi un aksesuāri, tālaika grāmatas un periodika. Izstāde daudzpusīgi un interaktīvi ataino Rīgas jūgendstila kultūrvēsturisko mantojumu Eiropas kontekstā. Tā iepazīstina ar XX gs. sākuma estētisko pasauli, kultūras un sadzīves tradīcijām. Izstādes idejas autore ir arhitekte Liesma Markova.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Smiļģa kabinetā viesosies Gundars Āboliņš

Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeja organizētajā ciklā Sarunas Smiļģa kabinetā šo ceturtdien, 20. februārī, plkst. 18 notiks tikšanās ar Gundaru Āboliņu – laikrakstu Diena inf...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja