Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

LMA un Centrālā Sentmārtinas mākslas un dizaina koledža aicina uz otro tiešsaistes sarunu sesiju

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) un Centrālās Sentmārtinas (CSM) mākslas un dizaina koledžas diskusiju programma turpinās ar otro sarunu Destrukcija: pieminekļu iznīcināšana VAI publiskā māksla kā sociālo nemieru uzmanības centrs, kas norisināsies vietnē Zoom 11. februārī plkst. 16 pēc Latvijas laika (plkst. 14 pēc Londonas), informēja LMA sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Ozola.

Laikā, kad muzeji un galerijas ir slēgtas un fiziska pieeja mākslas darbiem ir ierobežota, šķiet nav pārsteidzoši, ka pievēršam lielāku uzmanību mākslai publiskā telpā. Centrālā Sentmārtinas mākslas un dizaina koledža (CSM) un Latvijas Mākslas akadēmija sadarbības projekta ietvaros rīko publisko sarunu sēriju, kurā tuvplānā tiek skatīta vēsture un konteksts no katras institūcijas perspektīvas. Katrā sarunā uzstāsies uz sarunu pieaicināts vieslektors no Lielbritānijas un Latvijas, kuri kopā ar maģistrantūras studentiem pievērsīsies abu valstu atšķirību un paralēļu meklējumiem publiskās mākslas tradīcijās. Pētot katras sarunas galveno tēmu un apvienojot idejas par norisēm Eiropas dažādajos punktos, tiks veidotas kopīgas atbilžu variācijas.

Tēmas ietvaros pievērsīsimies publiskajā telpā esošo pieminekļu destrukcijai, pētot piemērus no nesenās pagātnes Lielbritānijā un Latvijā. Pieminekļi, kas uzcelti plaši zināmu personu un viņu pārstāvētās varas sistēmas godināšanai, abās valstīs šodien ir kļuvuši par apspiešanas simbolu. Ko mēs, pētot kādēļ un kā tie par tādiem ir kļuvuši, varam iemācīties? Un kas notiek, kad tie tiek demontēti?

Sarunas vieslektori: Dīns Kenings (Dean Kenning) un Deniss Hanovs.

Dīns Kenings ir mākslinieks, kurš veido kinētiskas skulptūras, video darbus un diagrammas, kas reflektē par sabiedrībā aktuālām tēmām. Par mākslas izglītības un mākslas politiku lasāmi viņa raksti žurnālos Third Text, The Journal of visual Art Practice u.c. Dīns ir arī viens no tēlotājmākslas pasniedzējiem CSM.

Deniss Hanovs ir kulturologs, humanitāro zinātņu doktors, pētnieks, pasniedzējs Rīgas Stradiņa universitātē un Latvijas Mākslas akadēmijā. Monogrāfiju un rakstu autors par globalizācijas procesu analīzi, mazākumtautību politiku Latvijā, nacionālisma ideoloģiju mūsdienu Latvijā un autoritārisma periodu Latvijas 20. gs. 30. gados.

Studenti: Viktorija Balašova (LMA), Juišao Lo (CSM; Yu Shao Lo), Eleni Marankaki (CSM; Eleni Maragkaki) un Liene Rumpe (LMA).

Viktorija Balašova studē glezniecību maģistra programmā Latvijas Mākslas akadēmijā.  Savos nesenākajos darbos pētījusi kriminālistiku, kriminoloģiju un biheiviorismu, tiecoties runāt par cilvēka prāta tumšajām dzīlēm. Viktorija glezniecību izmanto kā filtru, kur caur zinātnisko pamatojumu un detalizētību atklāj skaudru neērtību.

Juišao Lo savu mākslu raksturo kā tiltu, kas savieno dažādas kultūras pārstāvjus laikā un telpā. Viņa mākslas darbos māksla ir process. Tajā apmeklētāji veido savstarpēju dialogu ar konkrēto lokāciju. Instalāciju un performances māksla ir tā, kas ļauj veidot šādu noteiktai vietai piemērotu, eksperimentālu saziņas tiltu. Savu pēdējo darbu Fantoms (Phantom), kas pamatā bija veidots no papīra, Juišao eksponēja kādā pamestā papīra fabrikā Taipejā, aicinot cilvēkus apmeklēt un no jauna iepazīt šo vietu pirms tā kļūst par ko citu.

Eleni Marankaki ir māksliniece, kuru interesē darbs dažādos medijos un formātos, kā piemēram, grafikā, skulptūrā, jauno mediju mākslā. Pieredze, kas gūta studējot Atēnās, Grieķijā, kuras ainavā apvienotas dažādas formas un struktūras, radīja jaunajai māksliniecei pārliecību, ka pilsēta ir cilvēku radīta sociāla struktūra. Pilsētvides dabiskā un mākslīgā novērošana ir viņas darbu kodols, jo pilsētas ainavās visspilgtāk redzams līdzsvars starp estētiku un funkciju.

Liene Rumpe studē maģistra programmā Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības apakšnozarē. Aktīvi piedalās grupas izstādēs, to skaitā pērnā gada brīvdabas mākslas projektā Savvaļa (2020). Viņas mākslas darbiem raksturīgas telpisku struktūru stratēģijas, neskaidri gaismas avoti un kolektīvo ideju konfigurācijas, kas ievietotas jaunos kontekstos un arhetipisku vienību formējumos.

 

Tiešsaistes diskusija norisināsies vietnē Zoom 11. februārī plkst.16. Zoom saite pieejama šeit. ID: 894 4468 8667.  Parole: 301143.

Sarunas valoda: angļu, dalība bez maksas

 

Publiskā cikla programma un norises laiks:

Nauda: kurš un kādēļ maksā par mākslu publiskā telpā? 28.01.2021

Destrukcija: publisko pieminekļu iznīcināšana 11.02.2021

Aktīvisms: politiskās mākslas spēks 25.02.2021

Lokācija: publiskās mākslas jaunas vietas meklējumi 11.03.2021

 

Publiskās sarunas programma ir daļa no Centrālās Sentmārtinas mākslas un dizaina koledžas un Latvijas Mākslas akadēmijas sadarbības projekta.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja